Dźwięki kotów. O czym mruczą do nas koty?


Koty to niezwykle muzykalne zwierzęta. Niektóre ograniczają się do podstawowego repertuaru, a inne dają niezły popis wokalnych umiejętności.

4. Dźwięki kotów – trelowanie

Trel to nic innego jak dźwięk na granicy miauczenia a mruczenia. Jest to zdecydowanie bardziej czuła i wylewna forma zwykłego powitania. W ten sposób komunikuje się także matka ze swoimi kociętami.

Jeśli twój kot wita cię trelem, to nie pozostaje nic innego, jak odpowiedzieć mu „cześć” równie czule. W końcu nie każdy mruczek jest takim wylewnym gawędziarzem.

5. Dźwięki kotów – warczenie, pomrukiwanie, gderanie

Jak widać, nie tylko psy potrafią warczeć. Jest to jeden z tych ostrzegawczych dźwięków. Poprzez warczące sygnały, kot chce ostrzec potencjalnego drapieżnika, by się wycofał, zanim zostanie zmuszony do skorzystania ze swojej ostatecznej broni, czyli pazurów.

Warczenie możemy usłyszeć na przykład podczas walk kotów, które chcą chronić swoje terytorium. Z racji tego, że jest to dźwięk ostrzegawczy, kot prawdopodobnie nie zaatakuje. Jeśli jednak nadal będzie czuć się zagrożony, a warczenie nie odstraszy przeciwnika, czworonóg wyda kilka innych odgłosów i może podjąć działania. I niech nikt nie mówi, że nie ostrzegał! W końcu bez powodu takiego dźwięku z siebie nie wydawał.

6. Dźwięki kotów – syczenie

Syk to, tuż po warczeniu, kolejny etap ostrzegawczy. Jeśli usłyszysz, że twój kot syczy, to znak dla ciebie, że czegoś się boi, jego cierpliwość jest już na granicy wytrzymałości, a poczucie bezpieczeństwa tak znikome, że w razie potrzeby jest gotowy stoczyć walkę.

Podczas syczenia, kot może także pluć. Ten groźny dźwięk dopełnia również wymowna mowa ciała kota – charakterystyczny łukowaty grzbiet, najeżone włosy, uszy położone blisko głowy i uderzający ogon. Jeśli zauważysz u zwierzęcia taką postawę, koniecznie się wycofaj, nie krzycz na kota i jeżeli możesz, usuń potencjalne zagrożenie.

Autor: Magdalena Olesińska