03.07.2018
Kotka nie pozwala na przemywanie oczu, co robić?
Beata Leszczyńska
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
fot. Shutterstock
Dzień dobry, muszę przemywać oczy mojej kotce, ponieważ tak zalecił weterynarz ze względu na ropę, taką brązową wydzielinę. Jednak podczas tego kotka ciągle próbuje uciekać, a gdy jest dalej mocno przytrzymywana, zaczyna się wywijać we wszystkie strony, wysuwa pazury lub głośno miauczy.
Szukałem o tym porad w internecie, znalazłem sposób z chwyceniem kota za kark, tak jak robiła to jej matka, lecz ten sposób u mojej kotki nie działa! Próbowałem kilka razy, nawet chwycić wyżej przy uszach, bo tak zaleciła jedna osoba w filmie na YouTube, ale kotka dalej chodzi, chociaż przez pierwszą sekundę nieruchomieje, ale tylko na ten moment. Potem zaczyna się przewracać na plecy.
Przemywam jej oczy na podłodze, nie biorę jej na ręce, bo wtedy też się wyrywa. Gdy czasami biorę ją na ręce (chociaż już nie będę, bo przeczytałem na waszej stronie, że koty tego bardzo nie lubią) to przez dosłownie pół minuty daje się nieść, nie ruszając się, ale potem już powoli się wyrywa.
Dodam też, że po przemyciu jej oczu (które trwa kilkanaście minut), kotka już po 2-3 minutach, gdy ją zaczynam głaskać, zaczyna mruczeć, ocierać się ogonem, pyszczkiem, czyli jest szczęśliwa.
Przez jej pierwsze 2 lata życia nie była u nas, wzięliśmy ją od właściciela.
P.S. Wyżej trzeba podać wagę kota, od kilku lat nie była ważona, wtedy wynosiło 2,x kg. Jest to kotka bengalska, krótkowłosa i chuda. Może też dlatego ten sposób u niej nie działa, bo ma mało skóry na karku.
Nie dziwi mnie,że kotka się wyrywa, bo niewiele kotów toleruje zabiegi pielęgnacyjne i medyczne. Dlaczego przemywanie oczu trwa kilkanaście minut? To powinna być krótka, szybka czynność. Czy to jest ropa czy wydzielina? W przypadku ropy przemywanie nie pomoże, a kot będzie tylko przeżywał stres. Nie radzę łapać kota za kark, to metoda, która powoduje strach u kota i może doprowadzić do utraty zaufania. To, że robią to matki kiedy przenoszą kocięta nie oznacza, że powinni robić to ludzie. To nie działa i działać nie będzie! Proszę zredukować zabiegi do absolutnego minimum i zastosować się do zasady, że im mniej przemocy tym lepiej.
Zobacz powiązane artykuły
02.07.2025
Twój kot ma chrypkę lub traci głos? W ten sposób także próbuje ci coś powiedzieć
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój kot przestał miauczeć? Próbie oddawania głosu towarzyszy chrypka? Bądź czujny i nie bagatelizuj pozostałych objawów.
undefined
01.07.2025
Lizanie nie sprzyja gojeniu! Co zrobić, by kot nie lizał rany?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Szalone gonitwy, zabawy, skoki, wspinaczki, bitwy – możliwości do nabawienia się urazu czy kontuzji w kocim świecie nie brakuje. A czasami rana jest spowodowana operacją. Jak o nią dbać i co zrobić, by kot jej nie lizał?
undefined
29.06.2025
Złamany ogon u kota to poważny problem. Co robić, gdy kot złamie ogon?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Ogon to dla kota prawdziwy skarb. Należy o niego dbać i obchodzić się z nim delikatnie, gdyż dość łatwo ulega urazom. Co zrobić, gdy kot złamie ogon?
undefined