Twój kot nie chce jeść? Uważaj – głodówka może być zabójcza dla kota!


Już nawet dwudniowa głodówka może doprowadzić do śmiertelnego stłuszczenia wątroby u kota! Co zrobić, kiedy kot odmawia jedzenia?

Koty mogą odmawiać jedzenia z wielu powodów. Chwilowy brak apetytu u domowego mruczka jest najczęściej spowodowany grymaszeniem lub odczuwanym przez zwierzaka stresem. Jednak niechęć do miski z jedzeniem bywa także pierwszym objawem wielu chorób. Okazuje się też, że sama głodówka może być dla domowego mruczka zabójcza. Jak długo kot może nie jeść i co dzieje się w organizmie głodującego kota?

Dlaczego głodówka szkodzi kotu?

Koty domowe przystosowane są do pobierania kilku niewielkich posiłków w ciągu dnia. Stałe dostarczanie białka i tłuszczu sprawiło, że niektóre mechanizmy w kocim organizmie uległy znacznemu uproszczeniu. Należą do nich między innymi szlaki metaboliczne odpowiedzialne za utrzymanie stałego poziomu aminokwasów, w szczególności argininy niezbędnej do usuwania z organizmu szkodliwego amoniaku. U kotów aminokwas ten jest stale dostarczany z wysokobiałkową dietą, przez co nie musi być w żaden sposób oszczędzany ani przechowywany.

Głodówka lub wprowadzenie bardzo restrykcyjnej diety odchudzającej sprawiają, że dostawy białka znikają lub stają się zbyt małe. Niemal od razu pojawiają się niedobory składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania narządów, w tym niedobór argininy odpowiedzialnej za odtruwanie kociego organizmu. Prowadzi to do zaburzeń wielu procesów metabolicznych, w wyniku których dochodzi do nagromadzenia się tłuszczu w wątrobie kota. Już po zaledwie dwóch dniach głodówki może dojść do niebezpiecznego dla życia zwierzaka stłuszczenia wątroby. Dłuższy post sprawia, że zatrucie organizmu blokuje u kotów ośrodek głodu – głodzony zbyt długo kot całkowicie przestaje odczuwać głód. W ciągu kolejnych dni głodówka doprowadza do nieodwracalnych zmian w mózgu zwierzaka, wywołując drgawki i śpiączkę.

Głodówka u kota – kiedy jest konieczna?

Głodówka u kota bywa w wyjątkowych wypadkach uzasadniona. Jedzenia nie należy podawać mruczkowi przede wszystkim przed planowanymi zabiegami pod narkozą i badaniami krwi. Weterynarz może zalecić także krótkotrwałą głodówkę u zwierzaka z silną biegunką lub zapaleniem jelit. Jednak ze względu na szkodliwość długotrwałego postu u kotów, opiekun zwierzaka nie powinien samodzielnie podejmować decyzji o zaprzestaniu podawania pokarmu zwierzakowi.

Co zrobić, kiedy kot odmawia jedzenia?

Jednorazowe zignorowanie jedzenia w misce nie powinno być powodem do paniki. Jednak utrzymujący się dłużej niż 24 godziny post to sygnał, że z kotem może dziać się coś naprawdę złego! Dlatego jeśli twój mruczek od wczoraj nic nie zjadł, musisz jak najszybciej wybrać się z nim do weterynarza i poprosić o jego dokładne przebadanie.

Autor: Aleksandra Prochocka
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments