Higiena intymna kotki. Jak utrzymać czystość w czasie rui?


Higiena kotki w czasie rui nie jest taką oczywistą sprawą. Czy ona w ogóle krwawi w te dni?

Higiena w czasie rui jest bardzo ważna. Jej zachowanie jest istotne nie tylko dla kotki, ale także dla ciebie. Przekonaj się, jak pomóc mruczce w te dni utrzymać czystość wokół siebie.

O co należy dbać w czasie rui?

Zapewne zastanawiasz się, na co powinieneś zwrócić uwagę, aby higiena w czasie rui nie stanowiła problemu. Pierwsze pytanie, na które należy sobie odpowiedzieć, brzmi: czy kotka w tym czasie krwawi? Odpowiedź brzmi: NIE! Z narządów mruczki w czasie rui nie wydziela się krew. Jeśli jednak zaobserwujesz taką sytuację, powinieneś natychmiast skonsultować to z weterynarzem. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Wszystko o kocim okresie”.

Jedyna wydzielina, którą możesz zaobserwować podczas rui, u zdrowej kotki nie będzie miała barwy. Szansa, że ją zobaczysz, jest jednak bardzo niewielka, ponieważ mruczki zwykle pieczołowicie wylizują srom ze śluzu.

Higiena w czasie rui – kotka wie, co robi

W związku z tym, że kotka instynktownie wie, co i gdzie należy dokładnie wymyć, ty nie powinieneś zanadto ingerować w jej higienę. Absolutnie nie ma potrzeby podmywania jej lub – co gorsza – ubierania jej w jakiekolwiek specjalne kaftany czy pampersy. Przed oczyszczaniem kotki, które – jak już wiesz – nie ma sensu, powinien powstrzymać cię także fakt, że w tym okresie dotykanie jej w okolicach ogona działa stymulująco. Oznacza to, że dyskomfort psychiczny, który odczuwa w związku z potrzebą kopulacji, powiększy się i wyzwoli dodatkowy stres. Najlepiej więc pozwól jej się zająć sobą samodzielnie.

Uwaga!

Jeśli dla twojej podopiecznej ważny jest kontakt fizyczny, nie unikaj go. Staraj się tylko, by nie był on dotykiem stymulującym – pocieraniem czy głaskaniem koło ogona.

Czystość w kuwecie podczas rui

Tym, co możesz zrobić dla siebie i dla swojej kotki podczas rui, jest dbanie o czystość w kuwecie. Zwracaj na to uwagę o wiele bardziej niż na co dzień. Te dni mogą skłonić mruczkę do nadmiernego znaczenia terenu. W efekcie będzie ona częściej oddawała mocz i starała się pozostawić swój zapach. Nie jest to regułą, ale wiele kotek przejawia takie zachowanie. Utrzymanie czystości w kuwecie pozwoli ci kontrolować tę sytuację i zachęci twoją podopieczną do załatwiania się w miejscu do tego przeznaczonym, a nie na przykład na łóżku, dywanie czy kanapie.

Skoro już wiesz, jak wygląda higiena w czasie rui, zapoznaj się ze sposobami na uspokojenie zdenerwowanej tym okresem kotki. Przeczytaj artykuł „Kotka w rui – jak ją uspokoić?”.

Autor: Julia Dzierżak
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments