Koci podlotek – jak dbać o dorastającego kociaka?


Czy na pewno wiesz, jakiej opieki wymaga twój koci podlotek? Wszystko o szczepieniach, żywieniu, zabawie i wiele innych porad.

Jak dbać o małego kotka? Każdy świeżo upieczony opiekun zada sobie to pytanie, chcąc jak najlepiej zatroszczyć się o swojego pupila. Oto porady dla kocich rodziców podlotków od 8. do 12. miesiąca życia.

Karmienie – „Jestem już za duży na mleko mamy!”

Przede wszystkim pamiętaj o zapewnieniu pełnowartościowych, pożywnych posiłków. Zbilansowana dieta jest ważna zawsze, ale w okresie intensywnego rozwoju to szczególny priorytet. Pozostaje jeszcze kwestia częstotliwości. Nasz mały kociak będzie pewnie mieć wielki apetyt, ale wciąż mały brzuszek… Dlatego powinno się wydzielać mu porcje mniejsze, a częstsze. Najlepiej, aby wyrobić sobie jedzeniową rutynę i podawać posiłki o podobnych porach. Chyba nie trzeba dodawać, że świeża woda musi być zawsze pod łapą?

fot. Shutterstock

Zabawa – jak dbać o małego kotka, żeby się z nami nie nudził?

Oczywiście koty mają różne charaktery. Jednak pewne etapy rozwoju cechują się podobnymi potrzebami i zachowaniami. U dorastających kotków bardzo ważną potrzebą jest zabawa, gra. Dzięki niej uczą się nawiązywać relacje z otaczającym je światem.  Jeśli chcesz dobrze wychować swojego kota, nie przyzwyczajaj go do zabawy ze swoją ręką – gryzienie cię i drapanie nie jest OK. Za tę stanowczość podziękujesz sobie, kiedy podrośnie. Zadbaj o zapewnienie kociakowi bezpiecznych zabawek (bez luźnych lub ostrych elementów) i z ich pomocą zaspokajaj jego instynkty.

mały kotek gryzie
fot. Shutterstock

Szczepienia – jak dbać o małego kotka, by zachować go w dobrym zdrowiu?

Podstawową szczepionką, którą powinieneś zapewnić młodemu kociakowi jest tzw. FVRCP. Przeciwdziała trzem różnych chorobom górnych dróg oddechowych: kociemu nieżytowi nosa i tchawicy, kaliciwirozie (koci katar) i panleukopenii. Jeśli kociak ma być wychodzący, można rozważyć również szczepionkę przeciw wściekliźnie. Wiąże się ona jednak z pewnym ryzykiem. Możliwą komplikacją po podaniu tego szczepienia jest pojawienie się mięsaka poszczepiennego, dlatego jeżeli kot ma pozostać domatorem, nie warto narażać go na to niebezpieczeństwo. Wówczas bez obaw można z tej szczepionki zrezygnować. Podanie dodatkowych szczepionek skonsultuj indywidualnie z weterynarzem.

Jak dbać o małego kotka - odpowiadamy!
fot. shutterstock

Jak nauczyć korzystania z kuwety?

Dla większości kotów korzystanie z kuwety powinno być instynktowne. Jeśli jednak chcesz być pewnie, że twój kociak nabierze tego nawyku, staraj się po jedzeniu i piciu delikatnie wkładać go do kuwety. Bardzo ważne jest też chwalenie go i nagradzanie za każdorazowy kuwetowy sukces. Dobrą praktyką jest także pozostawienie w zasięgu kota kilku kuwet, żeby zawsze mógł z nich łatwo skorzystać. Jeśli masz w domu inne zwierzęta, przypilnuj, żeby nie przeszkadzały maluchowi w załatwianiu swoich spraw, nie stresowały go.

Jak dbać o małego kotka - odpowiadamy!
fot. Shutterstock

Bądź czujny, ale nie panikuj

Zwracaj uwagę na wszelkie zmiany zachowania kota. Jeśli zaczniesz od samego początku obserwować swojego podopiecznego, w przyszłości łatwiej będzie ci zauważyć ewentualne niepokojące zmiany w jego zachowaniu.

Małe koty potrzebują bardzo dużo uwagi. Pamiętaj jednak, aby zostawić im także przestrzeń dla samych siebie. Muszą mieć przecież czas i miejsce na własną eksplorację. Zachowując powyższe zasady i jednocześnie dając kotu jego własne pole manewru, z pewnością zapewnisz swojemu podlotkowi to, czego potrzebuje.

Autor: Julia Dzierżak
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments