Jak nauczyć kota korzystać z ludzkiej toalety?

fot. Shutterstock

Korzystanie kota z naszej toalety ma swoje plusy i minusy. Podpowiadamy, jak sprawić, by Twój kot nauczył w ten sposób załatwiać swoje potrzeby.

Nie każdy jednak wyobraża sobie dzielić toaletę ze swoim kotem, albo też uważa, że zmuszanie kota do załatwiania potrzeb do muszli klozetowej jest sprzeczne z kocią naturą (bo koty zagrzebują swoje nieczystości). Jednak dla tych, którzy chcą spróbować, powstały nawet specjalne zestawy do nauki korzystania z WC. Zatem jak nauczyć kota korzystać z ludzkiej toalety?

Kup zestaw do nauki korzystania z toalety

Na polskim rynku dostępne są dwa rodzaje zestawów: jeden z wyjmowanymi dyskami uzupełniającymi (Litter Kwitter), który jest produktem do wielokrotnego użytku. Zatem można za jego pomocą uczyć więcej niż jednego kota, oraz zbudowany z jednej nakładki treningowej, którą docinamy w miarę osiągania postępów w nauce naszego kota (np. WCkici) – jest produktem jednorazowego użytku, bo wyciętych elementów nie da się już ponownie przykleić.

Produkty różnią się ceną. Wybierzmy ten, który będzie nam się bardziej opłacał. Przy większej ilości kotów pierwszy produkt będzie na pewno ekonomiczniejszy, poza tym po zakończonej nauce możemy go komuś podarować.

Kot wchodzi do toalety
fot. Shutterstock

Wybierz dobry czas na naukę

Wybierz taki czas na naukę, kiedy w życiu Twoim i kota nie zachodzą jakieś gwałtowne zmiany (przemeblowania, remont, pojawienie się nowego członka rodziny, a nawet zmiana trybu naszej pracy). Każda stresująca sytuacja tylko niepotrzebnie zaburzy naukę korzystania kota z toalety. Im bardziej „normalny” jest to okres, tym lepiej i szybciej kot zaakceptuje zmianę sposobu załatwiania się.

Zaczynamy naukę – czyli małymi kroczkami do przodu

Zacznijmy od przestawienia kociej kuwety do łazienki. Za pomocą małych kroczków, bo niektóre koty źle znoszą zmianę miejsca kuwety. W takim przypadku należy codziennie przesuwać kuwetę w stronę łazienki o zaledwie kilkanaście centymetrów. Nie spieszmy się, lepiej być cierpliwym, niż zaniepokoić kota i zniechęcić do korzystania z kuwety.

Każdy kot jest inny, więc ten etap u każdego będzie trwał inaczej. Kiedy kuweta będzie już w WC,  trzeba ją przesuwać stopniowo coraz bliżej muszli.

Kotek bawi się papierem toaletowym
fot. Shutterstock

Korzystanie z zestawu szkoleniowego

Każdy zestaw szkoleniowy jest zaprojektowany tak, by stopniowo, małymi kroczkami usuwać pierścienie, powiększając w ten sposób wewnętrzny otwór nakładki – co w końcu ma doprowadzić do całkowitego jej usunięcia.

Każdy kot ma naturalny odruch nakazujący mu zakopywać swoje odchody – za pomocą zestawu wykorzystuje się ten odruch, a potem stopniowo – doprowadza do tego, by kot do „zacierania śladów” zamiast  żwirku zaakceptował wodę.

Najważniejsze to nie spieszyć się – zaczynamy od tego, żeby w ogóle kot zaakceptował to, że od teraz jego kuweta stoi na muszli. W pierwszym etapie nauki nakładki są całkowicie wypełnione żwirkiem – zachęcamy kota do wskakiwania na muszlę.

Przed toaletą stawiamy podest lub taborecik, który ułatwi mu pokonywanie drogi do toalety (wiem, wiem, koty potrafią skakać, chodzi jednak o to, by droga do kuwety nie wymagała od kota żadnego dodatkowego wysiłku – taki dodatkowy schodek szybko będzie można usunąć, jednak na początku warto go jednak postawić).

Kot siedzi na toalecie
fot. Shutterstock

Trzeba także pamiętać o desce – musi być cały czas otwarta – wiele właścicieli kotów odruchowo zamyka deskę sedesową – aby tego uniknąć, warto deskę przykleić plastrem – uniknie się dzięki temu także przypadkowego jej zatrzaśnięcia – kiedy kot będzie korzystał z sedesu.

Usuwając kolejne pierścienie – w miarę postępów w nauce – pamiętaj, nie spiesz się i nie poganiaj kota. Standardowo każdy pierścień powinno usuwać się co tydzień. Nie próbuj też usuwać więcej niż jednego pierścienia na raz. Daj kotu swobodnie zaakceptować powiększający się otwór i coraz mniejszą ilość żwirku. Lepiej wydłużyć ten proces niż kota zniechęcić naszą niecierpliwością.

Nakładki są mniejsze od większości kuwet, więc w początkowej fazie nauki należy częściej czyścić żwirek z nieczystości.

Doceniaj jego starania

Warto też chwalić kota ulubionymi smakołykami – każdy sukces wymaga pochwał – kot na pewno to doceni.

Kiedy ostatni z pierścieni zostanie wyjęty – kot korzysta już z toalety – jedyne o czym musisz pamiętać, to spłukiwać po nim wodę i nigdy nie zamykać deski klozetowej.

Ważne – przy kilku kotach nauka musi iść etapami – nie każdy kot będzie uczył się w tym samym czasie. Każdemu kotu musisz poświęcić uwagę oddzielnie.

Autor: mag
Array
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
minimal m
minimal m
4 lat temu

Uczenie kota korzystania z toalety jest wbrew jego naturze. Pozbawienie go wygodnej pozycji, którą ma w kuwecie i sposobności do „zakopania” odchodów może spowodować problemy behawioralne i zdrowotne. Jest też zapewne niełatwe i czasochłonne. Nigdy nie zdecyduję się na zabicie instynktu mojego zwierzaka w imię zero waste czy wygody.

adastra
adastra
4 lat temu

Uważam, że to super pomysł i wcale nie jest to sposób aby zaburzyć „instynkt do zakopywania”. Jeżeli tak by było to koty trzymane są w domu i wychodzące na dwór wyłącznie na smyczy powinny mieć depresję i problemy w zachowaniu, bo ograniczane są ich ruchy i próba polowania oraz łapania gryzoni czy też ptaków (bo nie oszukujmy się żaden kot nie złapie żadnej zdobyczy będąc na smyczy czy szelkach). Twierdzenie też że to okropne i ohydne jak kot korzysta z toalety jest czystą hipokryzją. Rzeczywiście o wiele lepszą perspektywą jest gdy kot po skorzystaniu z kuwety od razu wskoczy na poduszkę czy przejdzie po stole, gdy nikt nie widzi – gratuluję podejścia. Korzystanie przez kota z toalety jest o wiele bardziej higienicznym rozwiązaniem i bardziej praktycznym, a tym bardziej pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy na żwirku. Na pewno zdecyduję się na zakup zestawu do nauki dla moich kotów.