Jak określić wiek kota?

fot. Shutterstock

Przygarniając nieznanego kota z ulicy, zawsze pytamy weterynarza, w jakim wieku może być nasz zwierzak. Co pozwala mu to ocenić?

Niewielu kociarzy zna datę urodzenia swojego pupila. W przypadku adopcji kota ze schroniska lub przygarnięcia kota prosto z ulicy, jego wiek szacuje się w przybliżeniu. Zwykle robi to weterynarz podczas pierwszej wizyty – czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, w jaki sposób? Poniżej wyjaśniamy, jak określić wiek kota na podstawie najzwyklejszej obserwacji.

Jak określić wiek kota?

Pół roku czy raczej dziesięć miesięcy? Cztery lata czy pięć? Ocena wieku mruczka, o którym praktycznie nic nie wiemy, na pozór wydaje się bardziej niż trudna. Przecież nie możemy zażądać od kota metryki… Łatwo odróżnić kociątko od dorosłego osobnika, ale w pozostałych przypadkach bywa trochę gorzej. Mimo to weterynarze mają swoje sposoby – wiedzą, jak określić wiek kota za pomocą oceny pewnych cech fizycznych. Na co dokładnie zwracają uwagę?

Zęby

Pokaż mi swoje zęby, a powiem ci… w jakim jesteś wieku? Właśnie tak – uzębienie to pierwsza rzecz, jakiej przygląda się weterynarz. Kocięta rodzą się bezzębne – mleczaki wyżynają się im do 8. tygodnia życia. W tym wieku mają już komplet w postaci 26 zębów.

W okolicach 3-4. miesiąca zaczyna się wymiana mleczaków na zęby stałe – proces ten trwa do ok. 6 miesiąca życia. Półroczny, prawidłowo rozwijający się kotek powinien mieć już 30 stałych zębów.

Oprócz ilości i typu zębów sporą podpowiedzią jest też ich wygląd i kondycja. U kotów poniżej pierwszego roku życia zęby są białe i lśniące. Gdy kot zbliża się do drugich urodzin, zęby zaczynają powoli żółknąć, może też pojawiać się na nich nalot. Pomiędzy trzecim a szóstym rokiem życia często rozwija się kamień nazębny i pierwsze oznaki zużycia uzębienia. Starsze koty, mające dziesięć i więcej lat, często przejawiają braki w uzębieniu, choć nie jest to regułą – ubytki zdarzają się także u młodszych mruczków, np. wskutek wypadków.

Waga i gabaryty

Kolejna wskazówka odnośnie kociego wieku to masa i rozmiary ciała – tutaj różnice są najbardziej widoczne na poszczególnych etapach rozwoju kociąt. Nowo narodzone kociątko przeciętnie waży ok. 100 g i tyle samo zyskuje z każdym tygodniem życia. Podążając za tym wzorem, np. dwumiesięczny kotek będzie ważył niecały kilogram.

Oczywiście powyższe liczby są dość umowne, dlatego weterynarz zestawia wagę i rozmiary kota ze stanem jego uzębienia. Bierze pod uwagę także…

Stan łapek i pazurów

Kocięta i młode koty mają mięciutkie i delikatne poduszeczki łap. Z wiekiem ich skóra robi się coraz twardsza, a u kocich seniorów może być sucha i zgrubiała. Podobnie zmienia się wygląd pazurów – u starszych zwierząt mogą się rozdwajać i przerastać, robią się też coraz bardziej wysuszone

Jeśli kiedykolwiek będziesz się zastanawiał, jak określić wiek kota, wiesz już, że pod uwagę należy wziąć sporo różnych czynników. Z pewnością takiej oceny najłatwiej dokonać weterynarzowi – specjaliście, który ma doświadczenie i wie, jak interpretować to, co widzi. Trzeba pamiętać, że na wygląd i cechy fizyczne kota mają też wpływ choroby i warunki, w jakich wcześniej egzystował. W większości przypadków udaje się jednak dość trafnie określić wiek naszego pupila, czasem nawet co do miesiąca.

Autor: Agata Kufel
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments