24.06.2019
Wymiana zębów u kota – jak ją przetrwać?
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Nie tylko ludzkie dzieci tracą mleczaki – to samo dotyczy także kociąt. Jak przeżyć okres wymiany zębów u pupila, by ograniczyć liczbę zniszczeń i… pogryzień?
fot. Shutterstock
Przychodzi taki moment, gdy nasz puszysty kociak zaczyna pokazywać… ząbki. Gryzie, co tylko może – łącznie z dłońmi swojego opiekuna. To sygnał, że właśnie zaczęła się wymiana zębów u naszego kota. Co warto wiedzieć o tym procesie, by pomóc mruczkowi i przy okazji sobie?
Czy to już ten moment? Wymiana zębów u kota
Nowo narodzone kocięta nie mają żadnych zębów – mleczaki zaczynają się wyżynać od ok. 2. tygodnia życia. Gdy maluch ma skończone dwa miesiące, może się pochwalić pełnym uzębieniem, które jednak z czasem zostanie wymienione. Proces ten zaczyna się w okolicach 3-4. miesiąca i trwa do ok. 6. miesiąca. W tym czasie mleczaki stopniowo wypadają, wypychane przez rosnące pod spodem stałe zęby. Po zakończeniu wymiany, mruczek zyskuje garnitur 30 zębów, które powinny posłużyć mu do końca życia.
Wymiana zębów u kota wiąże się z pewnym dyskomfortem – podobnie, jak ząbkowanie u ludzkich niemowląt. Kociak, któremu zaczynają rosnąć stałe zęby zwykle zaczyna gryźć różne rzeczy, by jakoś złagodzić nieprzyjemne odczucia. Niestety, ofiarami często padają przypadkowe przedmioty, a co gorsza, także ręce opiekuna. Zamiast bezczynnie czekać, aż „samo przejdzie”, lepiej spróbować ulżyć maluchowi i przy okazji nauczyć go kilku istotnych rzeczy.
1. Trzymaj ręce przy sobie
A dokładnie – z dala od kociego pyszczka. Nie używaj rąk w zabawie, nie pozwalaj maluchowi na żadne podgryzanie, bo ta pobłażliwość zemści się na tobie w przyszłości. Gdy mruczek zacznie cię kąsać, stanowczo zabierz ręce i odejdź od niego. Możesz też powiedzieć stanowczo (ale niezbyt głośno) „nie”. Rób tak za każdym razem, a kociak szybko zrozumie, że gryzienie oznacza koniec zabawy lub przyjemności.
2. Zapewnij maluchowi gryzaki
Zabawki przeznaczone do żucia i gryzienia znajdziesz w wielu sklepach zoologicznych. Są wykonane z materiałów, które nie rozpadną się pod naporem kocich zębów, a także odpowiednio wyprofilowane, by zwierzak mógł ćwiczyć mięśnie szczęki. Niektóre z nich można włożyć na chwilę do zamrażalnika i schłodzić, by dodatkowo ulżyć maluchowi.
Uwaga: staraj się mieć takie gryzaki zawsze pod ręką i dawaj je kociakowi, gdy tylko przyłapiesz go na gryzieniu nieprzeznaczonego do tego celu przedmiotu.
3. Odwracaj uwagę pupila
Wymiana zębów u kota nie jest zbyt przyjemna, ale pupil łatwiej ją przetrwa, jeśli zapewnisz mu zajęcie. Baw się z nim, zachęcaj do aktywności i poświęcaj mu dużo uwagi. Dzięki temu nagromadzona energia znajdzie prawidłowe ujście, a wasza więź ulegnie wzmocnieniu. Poprzez zabawę twój kotek ćwiczy także zręczność, szybkość i siłę – wszystkie atrybuty niezbędne w dorosłym kocim życiu.
Bądź cierpliwy i odnoś się do swojego kociaka ze zrozumieniem i miłością. Wymiana zębów to tylko epizod, ale oboje możecie na nim skorzystać – wzmocnić relację i nauczyć się czegoś o sobie nawzajem.
Polecane przez redakcję
Reklama
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
26.05.2023
Czkawka u kota – co robić, kiedy kot ma czkawkę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czkawka u kota? A i owszem! Czkawka to nie tylko ludzka przypadłość – może pojawić się też u niektórych zwierząt, m.in. u kotów i psów. Czy rzeczywiście jest to powód do zmartwień?
undefined
23.05.2023
Trudne noce z kotem – 6 zachowań, które potrafią doprowadzić do rozpaczy
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Gdy w domu gasną światła, dla niektórych kotów to znak, że zabawę czas zacząć! Co zrobić, gdy jednak chcesz się wyspać? Jakie kocie zachowania mogą doprowadzić do obłędu... z niewyspania? Sprawdź, co może się czekać!
undefined
19.05.2023
Jak pomóc kotu schudnąć? 5 sprawdzonych sposobów
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wielu opiekunów domowych mruczków uważa, że odchudzanie kota to trudny i nieprzyjemny proces. Wcale nie musi tak być! Dzięki tym sposobom bez trudu zadbasz o sylwetkę swojego pupila.
undefined