15.05.2023
Zapalenie dziąseł u kota – objawy i leczenie
Julia Dzierżak
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Zapalenie dziąseł u kota to podstępna choroba przyzębia, która często uchodzi uwadze opiekunów mruczków. Zbagatelizowanie jej może przynieść bardzo poważne konsekwencje. Sprawdź, jak ją rozpoznać i postępować po jej zdiagnozowaniu.
fot. Shutterstock
- Przyczyny zapalenia dziąseł u kota
- Młodzieńcze zapalenie dziąseł u kota
- Limfocytarno-plazmocytarne zapalenie dziąseł u kota
- Proces zapalny towarzyszący innym chorobom
- Jak rozpoznać zapalenie dziąseł u kota?
- Objawy zapalenia dziąseł u kota
- Domowe sposoby na zapalenie dziąseł u kota
- Jak leczyć zapalenie dziąseł u kota?
- Jak zapobiec zapaleniu dziąseł u kota?
Zapalenie dziąseł u kota pojawia się najczęściej po trzecim roku życia. Na tę chorobę zapada aż 75% mruczków. Niestety jest ona bardzo trudna do rozpoznania, ponieważ nie daje jednoznacznych objawów. Co powoduje zapalenie dziąseł u kota i jakie konsekwencje może mieć przedłużający się stan zapalny w obrębie jamy ustnej kota?
Przyczyny zapalenia dziąseł u kota
Najczęstszym powodem wystąpienia stanu zapalnego dziąseł u kota jest odkładająca się płytka nazębna. Na zębach mruczka stopniowo powstaje kamień, który powoduje stopniowe oddzielanie się dziąseł od szyjek zębów. Takie uszkodzenie mechaniczne samo w sobie może wywołać zapalenie. Oprócz tego w wolną przestrzeń między zębem a dziąsłem dostają się resztki jedzenia, które – nieusuwane – zwyczajnie się tam psują i narażają kota na zapalenie bakteryjne.
Należy jednak pamiętać, że zapalenie dziąseł u kotów mogą wywołać także inne choroby. Każde schorzenie, które powoduje znaczny spadek odporności, może skutkować między innymi pogorszeniem się stanu zębów i dziąseł.
Młodzieńcze zapalenie dziąseł u kota
Młodzieńcze zapalenie dziąseł u kota to choroba typowa dla mruczków w trakcie wymiany zębów mlecznych na stałe. Rozpulchnienie błony śluzowej jamy ustnej powoduje, ze staje się ona podatna na wnikanie bakterii i uszkodzenia mechaniczne, co może przerodzić się w zapalenie dziąseł. W przypadku tej choroby dochodzić może także do przerostu dziąseł (hiperplazji).
Limfocytarno-plazmocytarne zapalenie dziąseł u kota
Plazmocytarne zapalenie dziąseł to choroba o nieznanej przyczynie. W jej przebiegu dochodzi do aktywacji plazmocytów, które tworzą naciek zapalny w błonie śluzowej jamy ustnej i dziąsłach. Powoduje to u kota silny ból i może wymagać usunięcia kotu zębów.
Proces zapalny towarzyszący innym chorobom
W przebiegu wielu chorób dojść może do upośledzenia mechanizmów obronnych dziąseł, które stają się podatne na zapalenia. Wśród przyczyn problemów z zębami kota często wymienia się:
- FIV,
- FeLV,
- cukrzycę,
- choroby nerek,
- choroby autoimmunologiczne,
- kaliciwirus i herpeswirus (koci katar).
Jak rozpoznać zapalenie dziąseł u kota?
Alarmującym sygnałem powinna być przede wszystkim czerwona obwódka na dziąsłach, tuż przy zębach. Zaczerwienienie dziąseł oznacza, że rozwinął się już stan zapalny, a kot wymaga pomocy lekarza weterynarii. Wcześniejszymi symptomami złego stanu zębów i dziąseł są: brak apetytu, trudności z gryzieniem/wylizywaniem, niechęć do picia zimnej wody, nadmierne ślinienie, apatia i brzydki zapach z pyszczka mruczka. Zwierzak może także stać się apatyczny i unikać kontaktu z opiekunem.
Jeśli stan mruczka jest już poważny, można zaobserwować u niego także obrzęk dziąseł oraz rozszerzanie się obszarów ciała objętych stanem zapalnym. Może on zaatakować choćby uszy, nos lub inne części pyszczka. Patogeny wywołujące chorobę przemieszczają się po organizmie i mogą zainfekować także narządy wewnętrzne, np. nerki czy płuca. Wraz z rozwojem choroby u kota dochodzić może też do powstawania nadżerek dziąseł i odsłaniania korzeni zębów.
Objawy zapalenia dziąseł u kota
- czerwone dziąsła,
- obrzęk dziąseł,
- trudności z gryzieniem/lizaniem i brak apetytu,
- nadmierne ślinienie,
- nieprzyjemny zapach z pyszczka,
- niechęć do picia zimnej wody.
Domowe sposoby na zapalenie dziąseł u kota
Zapalenie dziąseł u kota bezwzględnie wymagać będzie pomocy weterynarza. Opiekun, który zauważy u swojego kota niepokojące objawy, nie powinien podejmować prób samodzielnego leczenia pupila – takie działania mogą jedynie pogorszyć stan kocich zębów.
Następstwa chorób dziąseł u kotów
Nieleczone zapalenie dziąseł u kotów skutkuje bardzo poważnymi chorobami. Mruczka może dotknąć między innymi paradontoza, a nawet całkowita utrata zębów. Często konieczne jest również chirurgiczne usunięcie zepsutego uzębienia. Ponadto kot dotknięty zapaleniem dziąseł, gdy jego stan jest poważny, może przestać jeść z powodu odczuwanego bólu. Oczywistymi skutkami nieprzyjmowania pokarmów i płynów są osłabienie organizmu, niedobór niezbędnych substancji odżywczych i pogorszenie się stanu zdrowia ze względu na brak materii niezbędnej do wytwarzania energii.
Jak leczyć zapalenie dziąseł u kota?
Leczenie chorób dziąseł u kota uzależnione jest od ich przyczyny, dlatego niezwykle ważna jest odpowiednia diagnostyka przeprowadzona przez weterynarza. Lekarz weterynarii powinien dokładnie obejrzeć zęby zwierzaka i zlecić badania mogące wykluczyć inne choroby. Jeśli kot nie był szczepiony przeciwko chorobom wirusowym, wykonać także testy na obecność antygenów lub przeciwciał mogących świadczyć o infekcjach. Na tej podstawie można będzie wprowadzić odpowiednie leczenie.
Jeśli zapalenie dziąseł spowodowane jest kamieniem nazębnym, kot zostaje poddany zabiegowi jego usunięcia. Przy tej okazji konieczne jest oczyszczenie zębów i kieszonek dziąseł z nadpsutej tkanki, ropy itd. Następnym krokiem jest podanie odpowiedniego antybiotyku, środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Chociaż kuracja nie wygląda na skomplikowaną, to wiąże się z dużym dyskomfortem, a właściwie bólem dla kota. Usuwane kamienia będzie wymagać zastosowania narkozy, po której samopoczucie zwierzęcia może się pogorszyć. Przed zabiegiem często konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, do którego czasowe uśpienie mruczka także jest niezbędne.
Jeżeli zapalenie dziąseł wywołały inne choroby, leczenie powinno opierać się na ich pokonaniu. Stan dziąseł mruczka mogą wówczas poprawić leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, ale nie zmienia to faktu, że należy zwalczyć przede wszystkim przyczynę rozwijania się stanów chorobowych w organizmie czworonoga.
Po wyleczeniu objawów zapalenia dziąseł opiekun musi w szczególny sposób dbać o higienę jamy ustnej swojego kota poprzez codzienne szczotkowanie zębów zwierzaka. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko nawrotów choroby.
Jak zapobiec zapaleniu dziąseł u kota?
Zapalenie dziąseł u kotów to poważna choroba, której wystąpienia opiekunowie często nie są nawet świadomi. Tym bardziej ważna jest codzienna profilaktyka chorób dziąseł.
Profilaktyką zapalenia dziąseł u kota jest przede wszystkim odpowiednie dbanie o higienę jego jamy ustnej. Regularne czyszczenie zębów i dziąseł jest w stanie zapobiec zapaleniu, które mogłoby zostać wywołane przez gromadzący się kamień nazębny. Oprócz tego ważna jest kontrola weterynaryjna, która pozwoli stwierdzić, czy pyszczek kota jest w zadowalającym stanie. W przypadku zwierząt mających skłonność do chorób aparatu przyzębia konieczne może być także wprowadzenie pupilowi specjalistycznej karmy wzbogaconej o składniki zapobiegające odkładaniu się płytki nazębnej.
współautorzy: Aleksandra Prochocka
Zobacz powiązane artykuły
12.09.2024
Gdy twój kot ma cię dość! Kocie sygnały, których nie powinieneś ignorować
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Kot mówi do nas całym swoim ciałem. Czy dobrze rozumiemy jego mowę? Oto kilka kocich sygnałów, które nie zawsze znajdują zrozumienie.
undefined
05.09.2024
Jak koty rozmawiają między sobą?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocia mowa to podstawowe narzędzie komunikacji z opiekunem, ale tez z innymi zwierzętami. Czy wiesz, w jaki sposób koty rozmawiają ze sobą?
undefined
27.08.2024
Co zrobić, gdy koty się biją?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jak się zachować, gdy widzisz bijące się koty? Reagować, rozdzielać, a może brać nogi za pas?
undefined