10.12.2020
Gdy kot nie chce jeść… O co mu chodzi?
Joanna Nowakowska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Co byś zjadł, koteczku? – pytamy co rano pupila. A potem wsypujemy do miski kocie chrupki. A mruczek wącha i odchodzi…
fot. Shutterstock
Kot nie chce jeść, ponieważ może ma dość jedzenia w kółko tego samego i potrzebuje odmiany? Zmysł smaku u kotów nie jest tak silnie rozwinięty jak u psów. Dla mruczka duże znaczenie ma zapach pokarmu, tekstura i temperatura. Pewne zróżnicowanie diety jest dobre, lecz zbyt częste zmiany rodzaju jedzenia mogą powodować problemy trawienne. Ale może chodzi o coś innego?
Nieświeże jedzenie
Zwietrzała sucha karma, puszka prosto z lodówki, wczoraj otworzona saszetka z mokrą karmą – to wszystko przykłady pokarmów, które w kociej ocenie mieszczą się już w kategorii „nieświeże”. Dlaczego? Winę ponosi czuły koci węch. W niektórych wypadkach trzeba mruczkowi przyznać rację. Kto by jadł chrupy z wielkiego wora otworzonego trzy miesiące temu? Ani to ładnie pachnie, ani nie zawiera tylu cennych witamin, ile powinno.
Zawartość opakowania z suchą karmą powinna być zjedzona w ciągu miesiąca od otwarcia! Najlepiej przesypać chrupki do szczelnie zamykanego pojemnika, co ograniczy dostęp tlenu i spowolni jełczenie tłuszczy zawartych w karmie. Jeśli chowasz napoczętą puszkę mokrej karmy do lodówki, wyjmij ją na minimum godzinę przed zaserwowaniem kotu lub ogrzej w ciepłej wodzie. Wyższa temperatura powoduje uwalnianie zapachu karmy, a ciepłe kąski też zdecydowanie lepiej smakują mruczkom – przypominają upolowaną dopiero co zdobycz.
Zakłaczenie
Co jednak, gdy karma jest świeża i pyszna, a kot i tak nie chce jeść? Może się tak zdarzyć np. wtedy, gdy w przewodzie pokarmowym pupila uformuje się twarda kula z połkniętej przez niego sierści. Apetyt powróci, gdy usunie się przyczynę – zlikwiduje zakłaczenie. Jeśli nie pomogą domowe sposoby (pasta odkłaczająca), idź z kotem do lecznicy.
Zatrucie pokarmowe
A może kot podjadł coś na własną łapę, np. jakąś trującą roślinkę? Kończy się to bólem brzucha, wymiotami i biegunką. Kto miałby wtedy ochotę na posiłek? Zamiast namawiać pupila do jedzenia, zabierz go do weterynarza.
Zobacz powiązane artykuły
16.01.2025
5 powodów, dla których kot jest ciągle głodny
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Masz wrażenie, że twój kot jest ciągle głodny i nie odchodzi od miski? To nie musi oznaczać jedynie łakomstwa. Jest kilka innych przyczyn.
undefined
13.01.2025
Jak dawkować kocią karmę? Sprawdź, ile karmy powinien dostawać twój kot!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nie jesteś pewien, jak dawkować kocią karmę? Podpowiadamy, jak duże powinny być posiłki twojego mruczka w zależności od jego wieku i wielkości!
undefined
09.01.2025
Czy kot może jeść ryż?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Debata na temat ryżu w kociej diecie jest wciąż żywa. Jedni uważają, że absolutnie nie powinien się w niej znaleźć, inni zaś, że może stanowić jej element. Czy kot może jeść ryż? Sprawdź!
undefined