01.10.2018
Choroby wątroby u kota: najważniejsze fakty
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wątroba pełni ważną rolę w organizmie kota. Sprawdź, na jakie choroby z nią związane może zapaść twój pupil i co wtedy zrobić?
fot. Shutterstock
Chora wątroba u kota to nie żarty. W poniższym tekście tłumaczymy, co może przyczyniać się do schorzeń tego organu i jak należy postępować, gdy któreś z nich już się pojawi.
Jakie funkcje pełni wątroba w kocim organizmie?
Wątroba to największy gruczoł, a zarazem największy narząd wewnętrzny w organizmie kota. Jego funkcje są zasadniczo podobne do tych, które pełni w organizmie ludzkim – najważniejszą, w uproszczeniu mówiąc, jest rozkładanie szkodliwych substancji, a w konsekwencji – odtruwanie organizmu zwierzaka. Poza tym magazynuje żelazo i niektóre witaminy (B12, A, D, K), pomaga w uwalnianiu glukozy i trawieniu tłuszczów. To bardzo ważny narząd i – jak każdy – narażony na różnego rodzaju schorzenia. Koty dość często zapadają na choroby wątroby, z których najpopularniejszymi są stłuszczenie oraz zapalenie wątroby.
Stłuszczenie wątroby: przyczyny
Choroba ta jest niebezpieczna i w żadnym wypadku nie wolno jej lekceważyć! Najczęściej występuje u kotów mieszkających w USA, a to dlatego, że jest wynikiem… zbyt dobrych warunków bytowych pupili mieszkających w domach. Niemożliwe? A jednak! Na przestrzeni czasu koty zyskały szereg przywilejów i cieszą się dobrobytem, jednak bywa on zgubny, gdy jedzenia jest zbyt dużo, zaś ruchu zbyt mało. Mówiąc wprost – na stłuszczenie wątroby cierpią najczęściej koty otyłe lub z nadwagą, kastrowane, niewychodzące z domu.
Z drugiej strony stłuszczenie bywa wynikiem kocich głodówek – wystarczą trzy dni, aby rozpoczął się niebezpieczny dla kota proces stłuszczania, powstały w wyniku postu. Dlatego nigdy nie wolno dopuszczać do długiego niejedzenia kota – jeśli konsekwentnie odmawia przyjmowania posiłków, należy interweniować u weterynarza.
Stłuszczenie wątroby: co robić?
Jeżeli twój kot cierpi na nadwagę i nagle zaczął tracić apetyt, należy się zaniepokoić – to zwykle pierwszy symptom choroby. Kolejny to już żółtaczka, czasem wymioty czy biegunka. Po zauważeniu objawów, od razu udaj się do lekarza weterynarii! Przeprowadzi on niezbędne badania, w tym: sprawdzenie poziomu witaminy B12, badanie ultrasonograficzne (wykrywa powiększenie gruczołu, które jest jednym z objawów stłuszczenia) oraz badanie moczu.
Zawsze, gdy wyniki wskazują na podwyższony poziom bilirubiny, możemy mieć przypuszczenie, że chodzi o uszkodzenie wątroby. Paradoksalnie, parametry morfologii krwi mogą nie wykazywać znacznych zmian, nawet jeśli przyczyną problemów jest chora wątroba u kota. Leczenie i możliwy powrót do zdrowia zależą od stadium choroby, przede wszystkim tego, jak szybko została wykryta. Jeśli stało się to wcześnie i stłuszczeniu nie towarzyszy zapalenie trzustki (pogarsza ono niestety rokowania), szanse na wyzdrowienie kociaka są spore – szacuje się, że wyleczonych zostaje wówczas trzy na pięć kotów.
Obok leczenia bardzo istotne jest pilnowanie, by kot jadł regularnie. Niestety, czasem wymaga to hospitalizacji i karmienia przez sondę, jeżeli kot stanowczo odmawia przyjmowania posiłków. W następnej fazie leczenia istotne jest przywrócenie prawidłowej masy ciała i dalsza troska o dietę oraz regularność w jedzeniu.
Zapalenie wątroby: jak postępować?
Uwaga! Zapalenie wątroby zagraża życiu kota! Niestety, objawy nie są w wielu przypadkach jednoznaczne. Kociak jest osłabiony, traci apetyt, może wymiotować lub mieć biegunkę, może także występować żółtaczka. Diagnozowanie jest podobne, jak w przypadku stłuszczenia wątroby.
Bardzo istotny jest wywiad z opiekunem. Ważne, by lekarz rozróżnił tę chorobę od zapalenia trzustki i sprawdził, czy oba schorzenia nie występują równolegle. Przydatne może okazać się sprawdzenie enzymów wątrobowych i lipazy trzustkowej. W procesie leczenia bardzo ważne jest podawanie leków zgodnie z zaleceniami weterynarza. Absolutnie wykluczone – podawanie jakichkolwiek specyfików na własną rękę. Osłabiona i chora wątroba u kota może bardzo źle zareagować na takie eksperymenty.
Zresztą należy o tym pamiętać zawsze. Bywa, że chora wątroba u kota to wynik zatrucia lekami, które opiekun zaaplikował zwierzęciu bez konsultacji z weterynarzem. Pamiętajmy, by nigdy tego nie robić! Niezmierne ważne w toku leczenia zapalenia wątroby, podobnie jak w przypadku stłuszczenia są: zdrowy styl życia kota i przede wszystkim – właściwa dieta.
Chora wątroba u kota – jak zapobiegać schorzeniom?
Niestety wątroba jest organem zarówno niesamowitym, jak i skomplikowanym. Ma świetne zdolności regeneracyjne. Z drugiej strony daje bardzo nikłe objawy schorzeń i to w późnym etapie ich rozwoju. To bardzo utrudnia leczenie. Nie mamy dobrej wiadomości. Nie zawsze będziesz w stanie zapanować nad każdym schorzeniem swojego zwierzaka, ani całkowicie wyeliminować możliwości jego wystąpienia.
Możesz jednak dbać o ogólny stan zdrowia futrzaka, pamiętając o podstawowych zasadach zdrowego trybu życia, co na pewno przysłuży się jego wątrobie:
- Pilnuj, aby kot nie miał nadwagi ani otyłości, a jeśli już na nie cierpi – przeprowadź operację „odchudzanie”
- Zadbaj o odpowiednią dawkę ruchu pupila
- Reaguj, jeśli obserwujesz spadek apetytu u kota i nie dopuszczaj, aby nie jadł dłużej niż 24 godziny!
Czy wasze koty cierpiały lub cierpią na schorzenia wątroby? Jak sobie z tym radzicie? Podzielcie się waszymi spostrzeżeniami w komentarzach!
Autor: Marta Martyniak
Polecane przez redakcję
Reklama
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
26.05.2023
Czkawka u kota – co robić, kiedy kot ma czkawkę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czkawka u kota? A i owszem! Czkawka to nie tylko ludzka przypadłość – może pojawić się też u niektórych zwierząt, m.in. u kotów i psów. Czy rzeczywiście jest to powód do zmartwień?
undefined
23.05.2023
Trudne noce z kotem – 6 zachowań, które potrafią doprowadzić do rozpaczy
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Gdy w domu gasną światła, dla niektórych kotów to znak, że zabawę czas zacząć! Co zrobić, gdy jednak chcesz się wyspać? Jakie kocie zachowania mogą doprowadzić do obłędu... z niewyspania? Sprawdź, co może się czekać!
undefined
19.05.2023
Jak pomóc kotu schudnąć? 5 sprawdzonych sposobów
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wielu opiekunów domowych mruczków uważa, że odchudzanie kota to trudny i nieprzyjemny proces. Wcale nie musi tak być! Dzięki tym sposobom bez trudu zadbasz o sylwetkę swojego pupila.
undefined