18.07.2018
Jak prawidłowo przeliczyć wiek kota na ludzki?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Opiekunowie kotów patrząc na swoich pupili, często zastanawiają się, ile lat miałby ich mruczek, gdyby był… człowiekiem.
fot. Shutterstock
Mimo, że kot i człowiek to dwa odrębne gatunki, to właściciele patrząc na swoje zwierzęta często chcieliby poznać wiek kota, ale… w przeliczeniu na ludzkie lata. Wbrew powszechnej opinii rok życia kota wcale nie równa się siedmiu ludzkim latom. W rzeczywistości mruczki starzeją się od nas znacznie szybciej już w ciągu pierwszych dwóch lat swojego życia – rok życia kota w przeliczeniu na ludzkie lata to około 15 lat, z kolei kocie 2 lata to… aż 24 ludzkie wiosny.
Chociaż roczne koty mogą wydawać się już dorosłymi fizycznie zwierzętami, to jednak wciąż rozwijają się mentalnie i emocjonalnie. Uwielbiają gonitwy za kolorowym piórkiem, by później uciąć sobie popołudniową drzemkę.
Należy też pamiętać, że kot, który żyje na świeżym powietrzu, starzeje się znacznie szybciej niż kot domowy.
Jak liczyć wiek kota? Lata kota na ludzkie
Jeśli zaadoptowałeś kota lub przygarnąłeś bezdomnego mruczka z ulicy i nie jesteś pewny, ile może mieć lat, to mimo wszystko możesz spróbować określić jego wiek. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów, które pomogą ci w przybliżeniu oszacować kocie lata.
Zęby
Doskonałym wskaźnikiem wieku kota są jego zęby. Starsze koty mają tendencję do większych przebarwień niż młodsze zwierzęta. Mruczek po ukończeniu około 4. miesiąca życia zacznie wymieniać mleczaki na stałe zęby. Weterynarze, oceniając wiek kota na podstawie ich uzębienia, zaznaczają, że kamień nazębny na wszystkich zębach wskazuje, że zwierzę może mieć od około 3 do około 5 lat. Z kolei braki w kocim uzębieniu mogą oznaczać, że masz kota w podeszłym wieku.
Lata kota na ludzkie: sierść i sylwetka
Kolejnym sposobem, aby określić wiek kota jest jego sierść i ciało. Kocięta, młode oraz koty w średnim wieku ze względu na większą aktywność powinny mieć jędrne ciało z widocznie zarysowanymi mięśniami. Ich sierść jest miękka i błyszcząca. W okolicach 9. roku życia zaczynają tracić masę mięśniową, a futro powoli staje się matowe.
Oczy
Również zaglądając w kocie oczy możemy spróbować oszacować wiek pupila. Z wiekiem tęczówka staje się bardziej mętna i matowa (zaćma). Oczy młodych kotów są pełne blasku, a brzegi tęczówki regularne.
Pamiętajmy, że wiek nie zawsze idzie w parze z witalnością. Niezależnie od tego, czy liczysz kocie lata w przeliczeniu na nasze czy też nie, dbaj o swojego mruczka, by razem z tobą mógł dożyć w zdrowiu sędziwego wieku.
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
17.11.2023
Dlaczego czarne koty rudzieją? Oto 6 powodów
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Twój czarny kot zaczyna tracić swój oryginalny kolor? Zauważyłeś, że jego sierść staje się… rudawa? Ten proces może być naturalny, ale czasem jest ważnym sygnałem. Sprawdź, dlaczego czarne koty rudzieją!
undefined
17.11.2023
„Wymiotujący kot” hitem ćwiczeń na płaski brzuch. Efekt może cię zaskoczyć!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty są źródłem inspiracji w bardzo wielu dziedzinach życia. Czy to sztuka, czy moda (panterka rządzi), czy… ćwiczenia. Każdy zna „koci grzbiet”, a teraz domowe maty do jogi podbija nowe kocie ćwiczenie – „wymiotujący kot”!
undefined
09.11.2023
Taraj, czyli kotek cętkowany – największy z najmniejszych kotowatach świata
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Taraj to niezwykle dostojny kot, który – inaczej od większości kotowatych – zamiast drzew wybiera wodę. Niestety nie potrafi poradzić sobie z największym dla siebie zagrożeniem…
undefined