Jak prawidłowo przeliczyć wiek kota na ludzki?


Opiekunowie kotów patrząc na swoich pupili, często zastanawiają się, ile lat miałby ich mruczek, gdyby był… człowiekiem. 

Mimo, że kot i człowiek to dwa odrębne gatunki, to właściciele patrząc na swoje zwierzęta często chcieliby poznać wiek kota, ale… w przeliczeniu na ludzkie lata. Wbrew powszechnej opinii rok życia kota wcale nie równa się siedmiu ludzkim latom. W rzeczywistości mruczki starzeją się od nas znacznie szybciej już w ciągu pierwszych dwóch lat swojego życia – rok życia kota w przeliczeniu na ludzkie lata to około 15 lat, z kolei kocie 2 lata to… aż 24 ludzkie wiosny.

Chociaż roczne koty mogą wydawać się już dorosłymi fizycznie zwierzętami, to jednak wciąż rozwijają się mentalnie i emocjonalnie. Uwielbiają gonitwy za kolorowym piórkiem, by później uciąć sobie popołudniową drzemkę.

Należy też pamiętać, że kot, który żyje na świeżym powietrzu, starzeje się znacznie szybciej niż kot domowy.

Wiek kotaWiek człowieka
1 miesiącokoło 8 miesięcy
2 miesiąceokoło 3 lat
3 miesiąceokoło 5 lat
4 miesiąceokoło 6 lat
5 miesięcyokoło 8 lat
6 miesięcyokoło 10 lat
7 miesięcyokoło 10 lat 10 miesięcy
8 miesięcyokoło 11 lat 8 miesięcy
9 miesięcyokoło 12 lat 6 miesięcy
10 miesięcyokoło 13 lat 4 miesięcy
11 miesięcyokoło 14 lat 2 miesięcy
rokokoło 15 lat
2 lataokoło 24 lat
3 lataokoło 28 lat
4 lataokoło 32 lat
5 latokoło 36 lat
6 latokoło 40 lat
7 latokoło 44 lat
8 latokoło 48 lat
9 latokoło 52 lat
10 latokoło 56 lat
11 latokoło 60 lat
12 latokoło 64 lat
13 latokoło 68 lat
14 latokoło 72 lat
15 latokoło 76 lat
16 latokoło 80 lat
17 latokoło 84 lat
18 latokoło 88 lat
19 latokoło 92 lat
20 latokoło 96 lat
21 latokoło 100 lat

Jak liczyć wiek kota?

Jeśli zaadoptowałeś kota lub przygarnąłeś bezdomnego mruczka z ulicy i nie jesteś pewny, ile może mieć lat, to mimo wszystko możesz spróbować określić jego wiek. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów, które pomogą ci w przybliżeniu oszacować kocie lata.

rudy kot ziewa
fot. Shutterstock

Zęby

Doskonałym wskaźnikiem wieku kota są jego zęby. Starsze koty mają tendencję do większych przebarwień niż młodsze zwierzęta. Mruczek po ukończeniu około 4. miesiąca życia zacznie wymieniać mleczaki na stałe zęby. Weterynarze, oceniając wiek kota na podstawie ich uzębienia, zaznaczają, że kamień nazębny na wszystkich zębach wskazuje, że zwierzę może mieć od około 3 do około 5 lat. Z kolei braki w kocim uzębieniu mogą oznaczać, że masz kota w podeszłym wieku.

spacerujący kot
fot. Shutterstock

Sierść i sylwetka

Kolejnym sposobem, aby określić wiek kota jest jego sierść i ciało. Kocięta, młode oraz koty w średnim wieku ze względu na większą aktywność powinny mieć jędrne ciało z widocznie zarysowanymi mięśniami. Ich sierść jest miękka i błyszcząca. W okolicach 9. roku życia zaczynają tracić masę mięśniową, a futro powoli staje się matowe.

mały kotek w kartonie
fot. Shutterstock

Oczy

Również zaglądając w kocie oczy możemy spróbować oszacować wiek pupila. Z wiekiem tęczówka staje się bardziej mętna i matowa (zaćma). Oczy młodych kotów są pełne blasku, a brzegi tęczówki regularne.

Pamiętajmy, że wiek nie zawsze idzie w parze z witalnością. Niezależnie od tego, czy liczysz kocie lata w przeliczeniu na nasze czy też nie, dbaj o swojego mruczka, by razem z tobą mógł dożyć w zdrowiu sędziwego wieku.

Autor: Magdalena Olesińska