Karmienie kociąt – podstawowe informacje i najczęstsze błędy


Aby z małego kociaka wyrósł silny i zadowolony z siebie Pan Kot, należy zwrócić szczególną uwagę na zawartość kociej miseczki.

Kociak intensywnie rośnie i się rozwija. Każde niedożywienie czy niedobór któregoś z ważnych składników jedzenia szybko odbiją się negatywnie na jego rozwoju i niestety będą to zmiany nie do odrobienia. Taki kotek może wolniej rosnąć, być gorzej zbudowany, mieć wady serca i wzroku oraz często chorować. Jak tego uniknąć? Sprawdź, jak powinno wyglądać karmienie kociąt.

Karmienie kociąt – karma junior

Częstym błędem jest podawanie tej samej karmy kociętom i dorosłym kotom. Tylko karma bezzbożowa jest odpowiednia dla wszystkich mruczków, w pozostałych przypadkach należy dobrać pożywienie do wieku kota (na opakowaniach karm podawany jest wiek). Karma dla malucha ma bogatszy skład, zawiera więcej białka i tłuszczów, lizyny i tauryny. Karma dla dorosłego kota jest dla malca zbyt uboga.

Nie dla kociaka psia miska

Podawanie dorosłemu kotu karmy dla psa to duży błąd, ale serwowanie jej maluchowi to już błąd karygodny. Tauryna to kluczowy składnik karmy dla kociaka, a w psiej jej nie znajdziemy. Malec karmiony karmą dla psów nie wyrośnie na zdrowe i silne zwierzę.

Drugie śniadanie i  podwieczorek

Kociak potrzebuje częstszych posiłków niż dorosły kot. Dorosłemu wystarczą dwa, trzy dziennie, maluch musi zjeść pięć, sześć. Młody organizm zużywa dużo energii na ruch, wzrost i budowanie ciała. Gdy przerwy między posiłkami są zbyt duże, paliwo z pożywienia zostanie zużyte na bieżące potrzeby – ruch i pracę organów wewnętrznych. Za to zabraknie go na budowę komórek i tkanek… Co gorsza, organizm może wykradać białko z mięśni, by zamienić je na energię potrzebną do życia. Kociak wówczas nie rośnie, nie nabiera ciałka, jest wychudzony i słaby.

Karmienie kociąt a rasa

Kocięta dużych ras, takich jak maine coon czy kot norweski leśny, dłużej rosną, a zatem należy im podawać karmę dla kociąt dłużej niż przedstawicielom innych ras (u kota europejskiego i ras małych żywienie karmą dla kociąt kończy się po roku). Kocięta dużych ras potrzebują też więcej składników odpowiadających za prawidłowy wzrost kości i rozwój stawów. Z kolei kocięta perskie i egzotyczne chwytają pożywienie spodnią stroną pyszczka, a zatem sucha karma – jeśli zdecydujemy się taką podawać – powinna być dostosowana do budowy ich pyszczków. Natomiast kocięta ras długowłosych potrzebują więcej biotyny, cynku i kwasów omega-3 i -6, odpowiedzialnych za wygląd sierści.

Czy robisz to dobrze?

Po czym poznać, że dobrze karmisz kociaka, a on sam dobrze się rozwija? Dobrym wskaźnikiem jest prawidłowe przybieranie na wadze. Dzienny przyrost masy ciała kociaka mieści się w granicach 10-30 g. Jeśli mamy wątpliwości, czy nasz malec waży odpowiednio do swego wieku, poradźmy się lekarza weterynarii.

Autor: Joanna Nowakowska
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments