Prawo, lewo, a może… obułapne? Naukowcy ponownie biorą kocie łapki pod lupę


Najnowsze badania rzucają nowe światło na kwestię preferencji łap u kotów.

O tym, że koty – podobnie jak ludzie – mogą być prawo lub leworęczne (a raczej -łapne), wiadomo już od jakiegoś czasu. Być może sam zwróciłeś uwagę na to, że np. prawa kocia łapka zaczepia cię częściej niż lewa… Brakowało jednak szczegółowych informacji na temat tego zagadnienia – przeprowadzone dotychczas badania przedstawiały dość niespójne wyniki. Mamy jednak zwrot w sprawie – grupa naukowców przeprowadziła metaanalizę danych na ten temat, co pozwoliło na sformułowanie nowych, interesujących wniosków.

Prawa czy lewa kocia łapka? A może… obie?

Pod lupę wzięto 32 różne badania, w których łącznie uczestniczyły 1484 koty. Wszystkie dotyczyły zagadnienia preferencji łap – różni naukowcy starali się odkryć, które mruczki chętniej używają prawej łapy, a które lewej i czy istnieją jakieś cechy wyróżniające dla obu tych grup. Usystematyzowanie i ponowne rozpatrzenie wszystkich uzyskanych danych rzuciło nowe światło na to zagadnienie. Co się okazało?

Przede wszystkim potwierdzono, że koty mogą być lewo lub prawołapne, ale rozkład preferencji jest dość specyficzny. Rzadko można spotkać osobę oburęczną – zaledwie 1% ludzi nie wykazuje skłonności do korzystania z lewej lub prawej ręki. Tymczasem taką cechę stwierdzono aż u 25% przebadanych kotów – te mruczki posługiwały się równie sprawnie zarówno lewą, jak i prawą łapką. Mówiąc wprost – zdaniem naukowców wśród mruczków osobniki obułapne wcale nie należą do rzadkości.

Preferencje łapy a płeć

Kolejna analiza sprawdzała rozkład poszczególnych preferencji wśród przebadanych kotów. Okazało się, że 39% mruczków wolało korzystać z prawej łapki, zaś z lewej – 36% (pozostałe 25% zakwalifikowano jako obułapne). To kolejna duża różnica w stosunku do ludzi – szacuje się, że w naszej populacji jest zaledwie 10% osób leworęcznych. Jednak jeszcze ciekawsze są zależności, które odkryto pomiędzy preferencją łapy a kocią płcią.

Z badań wynika, że kotki są przeważnie prawołapne, zaś u kocurów częściej „do głosu” dochodzi lewa kocia łapka. Wśród przebadanych kotek aż 52% chętniej posługiwało się prawą łapką. Z kolei wśród kocurów aż 52,3% osobników wykazywało skłonności do korzystania z lewej kończyny. Przy okazji okazało się też, że kocie damy są też nieco bardziej wszechstronne – 20,9% kotek uznano za obułapne, przy czym takich kocurów było już „tylko” 16,9 %.

fot. Shutterstock

Co ciekawe, również w przypadku ludzi płeć wydaje się mieć pewien wpływ (jak i dlaczego – jeszcze nie wiadomo) na korzystanie z konkretnej ręki – to mężczyźni częściej są leworęczni niż kobiety. Jednak ta różnica nie jest aż tak wyraźna, jak w przypadku kotów.

Która kocia łapka „dominuje” w twoim domu?

Prawa kocia łapka czy raczej lewa? Jeśli nigdy wcześniej się nad tym nie zastanawiałeś i nie wiesz – możesz to łatwo sprawdzić. Weź szklany lub plastikowy pojemnik, postaw go na podłodze przed kotem i wsyp do niego garść przysmaków. Potem już tylko obserwuj, jak mruczek będzie próbował się do nich dobrać – łapka, z której będzie częściej korzystał, prawdopodobnie jest jego dominującą. Nie zapomnij tylko podzielić się z nami tą informacją w komentarzach! 😉

źródło: psychologytoday.com

Autor: Agata Kufel
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments