Kociak. 8 pytań, które zadaje sobie każdy opiekun

fot. Shutterstock

Może masz już kota, a może dopiero przymierzasz się do zamieszkania z mruczkiem? Kociak - oto 8 pytań, które zadasz mu na pewno.

Gdy już kociak pojawi się w twoim domu, te pytania będziesz sobie i jemu zadawał codziennie. Dla własnego dobra – lepiej się przygotuj. Łap ściągawkę!

1. Skąd u ciebie tyle energii?!

Kociak nie chodzi, kociak biega, pędzi jak szalony, wskakuje i zeskakuje. To podstawowa zasada kociego domu. Jeśli uważałeś, że nowo przygarnięty kociak będzie grzecznie bawił futrzaną myszką całymi dniami, jesteś w błędzie. Jeśli łudzisz się, że z tego wyrośnie, też jesteś w błędzie. Każdy mruczek za punkt honoru stawia sobie codzienne sprinty się z prędkością światła. Najlepiej o 4 nad ranem i w chwilach, gdy się bardzo spieszysz. Kociak to kolejne wcielenie Strusia Pędziwiatra.

2. Dlaczego tyle śpisz, kociak?

Koty kochają spać. Także te całkiem małe. Potrafią przespać nawet 20 godzin w ciągu doby. Sen dla małego kociaka to czas ładowania energii. Nie dziw się zatem, gdy szaleńczo rozbrykany malec nagle padnie na środku pokoju albo w kuwecie i zapadnie w słodką drzemkę.

rudy kociak śpi
fot. Shutterstock

3. Dlaczego nie śpisz?

Bo koty są towarzyskimi stworzeniami. Gdy wychodzisz z domu, zapadają w sen, by zgromadzić energię i być w pełni naładowane, gdy wrócisz. Nie ich wina, że pracujesz we dnie, a śpisz w nocy. One się tylko dostosowują do twojego dobowego rytmu.

fot. Shutterstock

4. Czy możesz przestać drapać?

Pełne pytanie brzmi: czy możesz przestać drapać ten fotel, kanapę, szafkę, meble, moje buty, plecak, koszyk, torbę, spodnie, tapetę? Kociak, który dopiero co przybył do nowego domu, musi przecież zaznaczyć swój teren pazurkami i feromonami. Musisz to zrozumieć. A jeśli drapie nawet po upływie miesiąca i roku? Cóż, nie wiedziałeś, że kupiłeś za lichy drapak, który stanowi obrazę dla porządnego domowego mruczka?

kociak tajski bawi się
fot. Shutterstock

5. Czy możesz przestać mnie drapać?

Zwierzę nie chce zrobić ci krzywdy. Ono tylko zaznacza cię jako swoją własność. Wolałbyś zaznaczenie moczem?

6. Czy możesz przestać mnie gryźć?

Zapamiętaj: gdy kociak pogryza twoje ręce i nogi, winny jest jeden – ty. Nie przeczytałeś instrukcji, jak należy bawić się z kotem, by cię nie gryzł. Uwierz, kot wolałby polować na zabawki niż części twojego ciała, gdybyś tylko przestał bawić się z nim przy użyciu własnych rąk.

kociak gryzie ręce
fot. Shutterstock

7. Nie wiesz, że kuweta to nie sypialnia?

Dla małego mruczka to nie jest wcale tak oczywiste. Kociak nie wybiera miejsca spania, to miejsce spania wybiera jego – dopada w środku fascynującej zabawy i rozkazuje „śpij tu i teraz”. Maluch nie ma nic do gadania.

8. Dlaczego wysypujesz żwirek z kuwety?

Sprytny maluch spostrzegł, z jaką pasją zamiatasz żwirek, który wyrzucił łapkami z kuwety, a ponieważ futrzak cię kocha i chce, żebyś bawił się tak samo dobrze jak on, wymyśla zabawy specjalnie dla ciebie. Nie krzycz, doceń jego pomysłowość i starania.

kociak bawi się kulkami
fot. Shutterstock

Na koniec zadaj sam sobie pytanie: Dlaczego właściwie o to wszystko pytasz kota?

Autor: Joanna Nowakowska
Array
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
M22m
4 lat temu

Genialnie z humorem napisane. Uśmiałam się czytając.

Minato#youtube
4 lat temu
Reply to  M22m

Ja również M22m