11.02.2018
Twój kot jest prawo- czy lewołapny?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Niewiele osób wie, że u kotów również jedna z kończyn jest dominująca. Jak prosto sprawdzić, czy dany kot jest prawo- czy lewołapny?
fot. Shutterstock
Podejrzewam, że każdy miłośnik kotów uwielbia kocie łapki i nic w tym dziwnego! Zapewne znasz osobowość swojego kota, jego upodobania do jedzenia, ulubione zabawki i potrafisz odgadnąć nastrój, ale czy jesteś w stanie powiedzieć, czy twój kot jest prawo- czy lewołapny?
Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami, niezależnie od tego, czy podkradają się po schodach, czy sięgają po smakołyk, koty, tak jak ludzie przejawiają tendencję do posługiwania się chętniej jedną łapką. Co ciekawe, stwierdzono różnice między płciami: kotki częściej wybierały łapkę prawą, a kocury lewą. Podobnie jest u ludzi – leworęczność częściej spotykana jest u mężczyzn niż u kobiet.
Badacze twierdzą, że zrozumienie preferencji łapy może dać wgląd w podatność zwierzęcia na stres.
Zwierzęta leworęczne, które w większym stopniu opierają się na prawej półkuli w celu przetworzenia informacji, wykazują silniejsze reakcje na strach, agresywne wybuchy i słabiej radzą sobie w sytuacjach stresowych niż zwierzęta, które są praworęczne i polegają bardziej na ich lewej półkuli do przetworzenia – powiedziała dr Deborah Wells, współautorka badań z Queen’s University w Belfast.
Kocie łapki
Dawniej snuto teorie, jakoby dominacja prawej lub lewej kończyny była nabywana podczas dorastania zwierzęcia, w toku procesów socjalizacji oraz nawyków żywieniowych. Ta teoria została obalona.
Badanie przeprowadzono w domach właścicieli i skupiono się na spontanicznym zachowaniu. Biolodzy z Belfastu poddali eksperymentowi grupę 42 kotów, w tym 21 kocurków i 21 kotek. Do wykonywania łatwych zadań (zabawa myszką) koty używały dowolnej, przypadkowo wybranej łapy, za to przy zadaniach bardziej skomplikowanych (np. wyciągania kawałka ryby ze słoika) zdecydowanie częściej posługiwały się jednej z łap.
Podczas innych badań w 1991 roku, badacze z Ataturk University w Turcji stwierdzili, iż połowa badanych kotów była praworęczna, 40 procent leworęczne, a pozostałe 10 procent – oburęczne.
Jak stwierdzić, jak wygląda sprawa dominującej łapy u naszego milusińskiego? Proponujemy wykonać prosty test. Potrzebne będą: szklany pojemnik (słoik lub szklanka) i garść przysmaków. Przysmaki wrzucamy do pojemnika, stawiamy na podłodze i obserwujemy poczynania mruczka.
A tak wygląda przebieg testu u Maru:
Jeśli mimo wielokrotnych prób nie uda ci się stwierdzić, którą z łap twój kot używał częściej, oznacza to, że masz kota oburęcznego.
Czy „łapość” ma dla kotów jakieś znaczenie? Dotychczasowe badania nie dały na to pytanie odpowiedzi. A twój kot jest prawo-czy lewołapny?
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
24.04.2025
Dlaczego kotka przynajmniej raz przenosi młode do nowego gniazda?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Koty mają wiele tajemnic, ale niektóre z nich jesteśmy w stanie odkryć. Dowiedz się, co kieruje kotkami, które przenoszą swoje gniazdo!
undefined
21.04.2025
Jakie zapachy lubią koty?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Choć powiadają, że to psy najlepiej „pracują nosem”, mruczki także nieźle radzą sobie z wykorzystywaniem zmysłu powonienia. Jakie zapachy lubią koty? Sprawdź!
undefined
16.04.2025
Jak zawołać kota w innych językach?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jesteś w Grecji, Hiszpanii, a może we Włoszech. Dostrzegasz kota, wołasz „kici kici”, a on nic! Czyżby nie rozumiał? Pomoże ci ściągawka zagranicznego „kiciania”.
undefined