Koleus psi czyli pies na koty


Nawet osoby kochające koty miłością bezgraniczną, a posiadające mniejszy czy większy kawałek własnego ogrodu, niekoniecznie godzą się na traktowanie całego ogródka jak kociej toalety. Warto zaprzyjaźnić się z pewną roślinką...

Nawet osoby kochające koty miłością bezgraniczną, a posiadające mniejszy czy większy kawałek własnego ogrodu, niekoniecznie godzą się na traktowanie całego ogródka jak kociej toalety. Istnieje kilka sposobów na trzymanie kota na dystans. O kilku pisaliśmy tutaj.

Co ich skuteczności, można dyskutować 😉
Albo wypróbować jeszcze jeden sposób. W pełni ekologiczny i bezpieczny dla zwierząt. Nazywa się Koleus psi (Coleus canina) i jest niepozorną roślinką, którą można za parę złotych kupić w większych sklepach ogrodniczych. Ta częściowo zimozielona bylina o srebrzystozielonych liściach i fioletowoniebieskich kwiatach w postaci charakterystycznych kolb ma pewną niezwykłą właściwość.

Rodzaj Coleus (pokrzywki) obejmuje kilkadziesiąt gatunków roślin, w tym z bardziej znanych – komarzycę, o właściwościach odstraszania much i komarów. Ale tylko jeden gatunek – Koleus psi, ma właściwości odstraszania psów i kotów. Nie chodzi o smak, lecz o zapach. W stanie spoczynku Koleus nie ma praktycznie zapachu, ale trącony, np. kocią lub psią łapą, wydaje nieprzyjemny dla tych zwierząt zapach, a neutralny dla ludzi.
Można ją posadzić tu i ówdzie w ogrodzie, szczególnie na trasach spacerowych mruczków, lub – obsadzić nią szczególnie te miejsca, które chcemy ochronić przed kotami, lub otoczyć rośliny, przed którymi chcemy ochronić koty (np. kwiaty liliowate, cebulowe).

 

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments