08.09.2018
Dlaczego kot pokazuje ci język? Powody są zaskakujące!
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty mają różne, czasami urocze, a czasem wręcz niezrozumiałe zachowania. Jednym z nich może być pokazywanie języka. Dlaczego to robią?
fot. Shutterstock
Koty mają tendencję do robienia wszelkiego rodzaju różnych, dziwnych rzeczy, które są jednocześnie urocze i zagadkowe. Jedną z takich rzeczy jest wystawiony koci język. Dlaczego kot pokazuje język? Jak się okazuje, powodów jest kilka.
Kociarze często porównują język kota do tarki czy papieru ściernego. Za szorstkość odpowiedzialne są występujące na nim brodawki – małe kolce, które skierowane są do tyłu. Więcej o ciekawostkach związanych z kocim językiem przeczytasz TUTAJ.
Bawią się smakiem i teksturą
Twój koci towarzysz może wystawiać język (i nie chować go natychmiast), ponieważ bawi się smakiem lub teksturą czegoś, co utknęło w jego pyszczku.
Behawiorystka Pam Johnson-Bennett zwraca uwagę, że:
Koty mają silne upodobania nie tylko do smaku, ale również do tekstury. Możliwe jest, że twój mruczek bawi się sierścią, ponieważ czuje jakiś posmak lub obcy przedmiot w pyszczku. Może wyciągać język kilkakrotnie lub przez chwilę trzymać go na zewnątrz.
Co więcej, w ten sposób koty badają otoczenie i dają innym znać, że wyczuły coś nietypowego. Gdy mruczek schowa język, będzie trzymać go przy podniebieniu – w ten sposób może dokładniej sprawdzić zapachy, które go zaintrygowały.
Jedzenie, które utknęło
Kot często wyciąga język, kiedy resztki jedzenia zalegają mu pomiędzy zębami. Niestety wielu kocich rodziców zaniedbuje higienę jamy ustnej u mruczków. Prowadzi to do wielu problemów zdrowotnych oraz jest przyczyną wystawiania języka, której nie można bagatelizować.
Kot pokazuje język, bo jest rozluźniony
Kojarzysz widok śpiącego kota z wystającym pyszczkiem? Kolejnym powodem, dla którego kot wystawia swój język – zwłaszcza, gdy udaje się w objęcia Morfeusza – jest rozluźniona szczęka. Tak jak ludzie podczas snu otwierają buzię, tak ciało twojego futrzanego przyjaciela może być na tyle zrelaksowane, że w efekcie również i jego pyszczek się rozluźni.
Takim widokiem nie musisz się martwić. Twój kot jest po prostu na tyle spokojny, że po prostu… pokazuje ci język.
Mają problemy zdrowotne
Kot pokazujący język jest przezabawny i uroczy. Istnieją jednak i takie powody, które powinny opiekuna zaniepokoić. Przyczynami wystającego języka mogą być problemy zdrowotne w kocim pyszczku – wszelkie choroby dziąseł, infekcje, wrzodziejące rany czy próchnica.
Jeśli masz jakiekolwiek podejrzenia, że twój kociak ma zapalenie jamy ustnej, a oprócz wystawiania języka ma ślinotok lub stracił apetyt, koniecznie udaj się z nim do lekarza weterynarii. Im szybciej problem zostanie zdiagnozowany, tym leczenie będzie krótsze i skuteczniejsze.
Istnieje też możliwość, że kot, pokazując ci język, chce jedynie zwrócić twoją uwagę. A trzeba przyznać, że jest to bardzo skuteczny sposób!
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
01.05.2025
Aforyzmy dla tych, których ukochane koty odeszły za Tęczowy Most...
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwierzę jest z nami przez wiele lat, a potem od tak znika... Aforyzmy po śmierci kota sprawią, że oddamy się refleksji i zrozumiemy, że należy iść dalej. Sprawdźmy, które piękne cytaty mogą do nas przemówić i pokrzepić nasze serca, po tym, gdy nasz ukochany kot już odszedł...
undefined
29.04.2025
Rozmawiasz ze swoim kotem? Nie? Czas to zmienić!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Specjaliści nie mają wątpliwości – mówienie do kota przynosi korzyści i jemu, i tobie. Sprawdź, dlaczego warto rozmawiać z kotem!
undefined
22.04.2025
Zamień swój dom w koci raj! Must have każdego kociarza
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Gdy zapraszamy kota pod swój dach, decydujemy się na coś więcej niż tylko obecność zwierzęcia w domu. Przyjmujemy nowego domownika, który – choć chodzi własnymi ścieżkami – zasługuje na troskę, uwagę i przestrzeń dostosowaną do swoich potrzeb. To odpowiedzialność, która wynika z miłości i szacunku do naszego małego, futrzastego przyjaciela. Co powinno znaleźć się w domu każdego kociarza?
undefined