Twój kot zabija ptaki? Ten gadżet może pomóc


Sezon na gołębie (i inne ptaszki) właśnie się rozpoczął! Co zrobić, by ograniczyć liczbę ofiar twojego mruczka?

Nie tylko ludzie cieszą się z nadejścia wiosny. Błękitne niebo, zieleniąca się trawa i przygrzewające coraz śmielej słońce oddziałują także na nasze koty, które „budzą się” z zimowego letargu i zaczynają przejawiać zwiększone zainteresowanie tym, co dzieje się na zewnątrz. A dzieje się naprawdę sporo! Wychodzące koty zaczynają wędrówki i, naturalnie, polowania… No właśnie. W ciągu najbliższych tygodni niejeden właściciel z przykrością odkryje, że jego kot przynosi martwe ptaki i gryzonie do domu. Czy da się tego uniknąć?

Gdy kot przynosi martwe ptaki i inne zwierzęta

Nawet jeśli przez większość dnia słodko mruczy na kanapie, nasz kot jest bezwzględnym drapieżnikiem – polowanie ma po prostu we krwi. Gdy w jego zasięgu pojawi się potencjalna ofiara, z pewnością skorzysta z okazji, by dać upust swoim łowieckim instynktom. Wystarczy tylko, że podczas spaceru napotka mysz albo przyuważy nieostrożnego wróbelka – złapie i zabije, a potem jeszcze przyniesie na próg zwłoki w charakterze trofeum. Najczęściej ku zgrozie swojego opiekuna…

Mało kto się cieszy, gdy kot przynosi martwe ptaki i gryzonie, zostawiając je na wycieraczce albo – co gorsza – na środku salonu. Pomijając kwestie higieniczno-estetyczne, zwykle instynktownie żałujemy ofiar naszego domowego „tygrysa” – zamęczona myszka czy gołąb to raczej mało przyjemny „prezent” (a tak należy to traktować – jako dowód kociego przywiązania). Jeśli mamy w domu zapalonego myśliwego, cała ta sprawa może zrobić się bardzo męcząca – tu właśnie z pomocą przychodzą producenci kocich akcesoriów.

kot przynosi martwe ptaki
fot. Shutterstock

Kocia kryza – antyptasia opaska

Ta obroża wygląda jak szeroka gumka do włosów popularna w latach 90-tych, a niektórzy nazywają ją kryzą – jest kolorowa i rzuca się w oczy. Także te… ptasie. Antyptasie opaski wykorzystują fakt, że nasi skrzydlaci przyjaciele są wzrokowcami i silnie reagują na żywe barwy. „Przystrojony” w specjalną obrożę kot jest dla nich widoczny z daleka, dzięki czemu mają większe szanse uniknąć jego pazurów.

Bagheera, modelling his spring wardrobe. These collars alert birds to the presence of this stealthy little shadow, who’d otherwise pounce while they flirt with a prospective mate. #birdsbesafe #catsrule #catsofinstagram #furkids

A post shared by Jan Jacobs (@jan.angus2) on

 

Najpopularniejszy producent opasek, firma Birdsbesafe, z powodzeniem sprzedaje kocie kryzy od wielu lat, a ich skuteczność została dokładnie zbadana. Liczne testy prowadzone m.in. w Australii i Ameryce Północnej wykazały, że zakładanie kotom kryzy zmniejsza liczbę udanych polowań na ptaki nawet do 87%*. Niestety, sprawa wygląda gorzej w przypadku myszy i innych drobnych ssaków – dla nich kolorowe opaski na szyi drapieżcy nie stanowią żadnego ostrzeżenia.

Widać cię, kotku!

Kocie kryzy mają zarówno zwolenników, jak i przeciwników – nie da się jednak ukryć, że jaskrawa opaska może znacząco zmniejszyć problem pt. „kot przynosi martwe ptaki”. Jednak zanim zdecydujemy się „wystroić” w ten sposób naszego mruczka, upewnijmy się, że obroża – tak, jak oryginalne kryzy Birdsbesafe – jest wyposażona w mechanizm uwalniający zapewniający kotu bezpieczeństwo. Jednocześnie zdecydowanie odradzamy obroże z dzwoneczkami. Być może jego dźwięk odstraszy potencjalne ofiary, ale jednocześnie stanowi torturę dla czułych uszu naszego mruczka!

*źródło: birdsbesafe.com

 

Autor: Agata Kufel