Dlaczego kot tarza się w ziemi?


Dlaczego mruczek przy pierwszej okazji tak ochoczo brudzi swoje wypielęgnowane futerko, kulając się po ziemi?

Jeśli twój kot wychodzi do ogródka albo odbywacie razem spacery na smyczy, z pewnością niejednokrotnie widziałeś, jak pupil turla się na plecach po brudnym podłożu. Gdy wstaje, zwykle jest pokryty kurzem i ma zmierzwione futerko… Po co kot tarza się w ziemi? Czy nagle przestało mu zależeć na higienie i chce się pobrudzić niczym niesforne dziecko?

Dlaczego kot tarza się w ziemi? 6 powodów

Wielu kociarzy dziwi to zachowanie, bo wydaje się nie pasować do – na ogół – czyściutkiego mruczka. Dlaczego zwierzak, który poświęca tyle czasu i energii na mycie sierści, niweczy swój własny trud, kulając się w kurzu i błocie? Tak naprawdę ma sporo konkretnych powodów – znajdziesz je poniżej.

Poprawa trawienia

Bardzo ważną przyczyną, dla której kot tak chętnie tarza się w ziemi jest możliwość polepszenia procesów trawiennych. Jak to możliwe? Turlając się, kot „zbiera” z gleby szereg bakterii, które później zlizuje podczas czyszczenia futerka i wprowadza do układu pokarmowego. W ten sposób uzupełnia florę bakteryjną w jelitach – ludzie jedzą w tym celu jogurty, mruczki zaś radzą sobie na swój własny sposób.

Oznaczanie terytorium

Kot, kulając się po trawie bądź ziemi, zostawia na niej swój zapach. To sygnał dla innych zwierząt, że ten teren jest już zajęty. Druga kwestia to chęć „zmazania” śladów, które pozostawił po sobie ewentualny intruz – mruczek przykrywa je swoim zapachem.

Chłodzenie się

Wiosną i latem koty często tarzają się w ziemi po to, by zwyczajnie się ochłodzić. Zwłaszcza świeżo skopana ziemia w ogródku jest chłodna i wilgotna – w sam raz, by przynieść ukojenie po wielu godzinach spędzonych na słońcu.

Zabawa

Turlanie się może być przejawem dobrego nastroju i po prostu formą rozrywki, podobnie jak drapanie drzew i pościgi za ruchomymi obiektami. Zadowolony mruczek może dać ujście przepełniającym go pozytywnym emocjom właśnie poprzez tarzanie się w ziemi.

kot tarza się w ziemi
fot. Shutterstock

Objaw rui

Jeśli twoja niewykastrowana kotka tarza się w ziemi, może to oznaczać, że właśnie przechodzi ruję. Gorączkowe obracanie się na plecach to, obok wokalizacji i unoszenia pupy, jeden z charakterystycznych objawów tego stanu. W takim przypadku kotka nie powinna wychodzić na zewnątrz, ponieważ istnieje duże ryzyko, że ucieknie i zaginie. Może też wrócić z ciążowym brzuchem…

Sposób na podrapanie się

Intensywnie kulanie się po ziemi może być spowodowane świądem. Kot próbuje w ten sposób podrapać się w niedostępnych dla niego miejscach. Taki objaw może świadczyć o problemie z pasożytami – uważnie obejrzyj sierść i skórę mruczka, by sprawdzić, czy czasem nie stały się obiektem ataku nieproszonych gości.

Martwić się czy nie?

Tarzanie się w ziemi samo w sobie jest częstym i instynktownym kocim zachowaniem, które nie powinno niepokoić opiekuna. Jeśli jest zbyt kompulsywne lub towarzyszą mu jakieś inne, niepokojące objawy, warto odwiedzić lecznicę, by wykluczyć ewentualne problemy zdrowotne.

Trzeba jednak podkreślić, że nie powinniśmy pozwalać mruczkowi na tarzanie się w miejscach, w których stosowano jakiekolwiek preparaty ogrodnicze. Wszystko, co podczas turlania znajdzie się na kocim grzbiecie, zostanie potem zlizane przez mruczka.

Czy twój kot podczas spacerów tarza się w ziemi? A może robi to w mieszkaniu? Daj nam znać w komentarzach!

Autor: Agata Kufel
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments