Dlaczego kot unosi łapkę?


Kot, który unosi łapkę, wygląda, jakby na coś czekał. Coś w tym jest! Niekiedy po prostu chce czegoś dosięgnąć - jedzenia czy zabawki, ale nie tylko. Co jeszcze kryje się za tym kocim zachowaniem?

Kocie łapki skrywają w sobie kilka ciekawych tajemnic. Mruczki komunikują się z nami na wiele sposobów – nie tylko poprzez miauczenie czy mowę ciała. Łapki również odgrywają tu istotną rolę. Niektórzy opiekunowie mogli kiedyś zaobserwować u swojego pupila pewien intrygujący nawyk – unoszenie przedniej łapki. Czasami mruczek wygląda wówczas tak, jakby chciał powiedzieć „cześć”. Jeśli twój kot również tak robi, pewnie zastanawiasz się, dlaczego. Sprawdźmy, co takiego może kryć się za tym kocim zachowaniem. Dlaczego kot unosi łapkę?

Przyciąga naszą uwagę

Koty bardzo szybko uczą się poprzez obserwację. Po pewnym czasie doskonale wiedzą, jak zwrócić uwagę opiekuna. Niektóre koty mają nawyk unoszenia przedniej łapki, gdy domagają się pieszczot. Najczęściej ma to miejsce, kiedy człowiek stoi, a kot siedzi – wygląda to tak, jakby łapką chciał dosięgnąć opiekuna. Kot, który jest szczęśliwy, że zdobył uwagę, może nie tylko unosić łapkę, ale również wykonywać ruchy, które robi, kiedy ugniata np. nasze kolana.

Szykuje się do ataku

Uniesiona przednia łapka może niekiedy być ostrzeżeniem – „wycofaj się, inaczej możesz tego pożałować”. Zanim kot zaatakuje, wysyła sygnały ostrzegawcze, których nie należy ignorować. Możemy wówczas u mruczka zaobserwować szeroko otwarte oczy, skierowane do tyłu uszy, wyprężone ciało, najeżony ogon, miauczenie bądź syczenie, a także otwartą i uniesioną łapkę z wyciągniętymi pazurami. W końcu, jak wiadomo, łapki i pazury służą kotom m.in. właśnie do obrony w razie ataku.

Rozciąga mięśnie

Na pewno wielokrotnie byłeś świadkiem kociego rytuału rozciągania. Zazwyczaj ma on miejsce przy drapaku czy kanapie. Z kolei inne koty preferują wyciąganie się o dywan. Mruczki, które przez dłuższy czas pozostawały w bezczynności – spały lub siedziały – zaraz po wstaniu będą się przeciągać, właśnie poprzez unoszenie łapek.

Doznał kontuzji

Mówi się, że „kot zawsze spada na cztery łapy”, a to nieprawda. Mruczkom również zdarzają się kontuzje kończyn. Jeśli pupil nagle zaczął unosić łapkę, sprawdź, czy przypadkiem jej sobie nie zranił. Chociaż poduszeczki, które znajdują się na spodzie kocich łapek, są wytrzymałe, również mogą ulec uszkodzeniu, np. pęknięciu. Wówczas kot potrzebuje naszej pomocy. Więcej o tym przeczytasz TUTAJ.

Kot unosi łapkę? Obserwuj go i wyciągaj wnioski!

Tak naprawdę kot unosi przednią łapkę z różnych powodów. Może to być wyuczone zachowanie, którym przyciąga twoją uwagę – dopomina się w ten sposób pieszczot, posiłku, zabawy lub chce, byś wziął go na ręce. Innym razem może oznaczać, że ostrzega przed atakiem lub sygnalizuje zmiany emocjonalne – strach lub lęk. Jeśli chcemy prawidłowo odczytywać kocie zachowanie, powinniśmy spojrzeć na nie z szerszej perspektywy – uwzględnić mowę ciała zwierzęcia, a także okoliczności. Dlatego uważnie obserwujmy, analizujmy i wyciągajmy odpowiednie wnioski.

Autor: Magdalena Olesińska
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments