Naukowcy: współczesne koty to leniwi pantoflarze


Włoscy naukowcy po przeprowadzeniu badania stwierdzili, że dzisiejsze koty to leniwi pantoflarze.

Według badań dzisiejsze mruczki, to nie są już takie same koty, co dawniej. Kiedyś mogłyby godzinami spędzać czas na polowaniu, a dzisiaj? Włoscy naukowcy doszli do wniosku, że koty to leniwi pantoflarze, które dodatkowo są przez właścicieli rozpuszczone. Stwierdzili oni jednoznacznie, że to u tych czworonogów zauważono największą metamorfozę zachowań.

Przedstawiając w Genui wnioski ze swych skrupulatnych analiz, zoolodzy, etolodzy i weterynarze – specjaliści od badania zachowań zwierząt, podkreślili, że współczesne koty całkowicie „przestawiły się” na wykwintne jedzenie z puszek, nie łapią myszy, nie chodzą po dachach czy drzewach, psy lekceważą, a większość czasu spędzają wśród poduszek na kanapach i fotelach.

leniwy kot
fot. Shutterstock

Koty to leniwi pantoflarze

Największą kocią wadą jest lenistwo – koty poruszają się już niemal wyłącznie między swoim wygodnym legowiskiem a miską. Ponadto zauważono całkowitą zmianę przyzwyczajeń żywieniowych. Większości kotom nie smakuje już surowe mięso ani ryby, a jeśli już, to musi to być przysmak z kaczki lub łosoś w galarecie.

Co więcej, kot to zwierzę uchodzące do tej pory za typ samotnika. Często cierpi właśnie z powodu samotności i uwielbia obecność domowników.

To zwierzę uprzywilejowane, nad wyraz rozpieszczone, przekarmione i trochę znudzone – stwierdziła etolog Eugenia Natoli.

Jej zdaniem należy także obalić stereotyp, zgodnie z którym jest to czworonóg-indywidualista, niespecjalnie przywiązany do człowieka. Okazuje się bowiem, że koty rozwinęły głęboką więź z innymi domownikami i ze wszystkimi rywalizują o jedzenie, wygodne miejsce i uczucie.

Obecnie kot jest stworzeniem niezbędnym u boku człowieka, który stał się samotny. Koty stały się pantoflarzami i domatorami, nie chcą żadnych zmian ani obecności innych zwierząt – powiedział wykładowca zoologii z uniwersytetu w Genui Paolo Albonetti.

Zgadzasz się z wnioskami skrupulatnych analiz przeprowadzonych przez włoskich badaczy, że koty to leniwi pantoflarze, które dodatkowo są nad wyraz rozpieszczone? Czy twojego kota faktycznie nie interesuje już żadna mysz? Napisz w komentarzu, co o tym myślisz.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments