„Domowe koty to neurotyczne lwy”. Czy powinniśmy się ich obawiać?

fot. Shutterstock

Według naukowców, koty to neurotyczne lwy, które wcale nie są ludziom przychylne. Czy rzeczywiście mogą dla nas stanowić zagrożenie?

Z badań szkockich naukowców wynika, że domowe koty to neurotyczne lwy. Cóż, niektórzy mówią na koty małe tygryski. Wychodzi jednak na to, że powinni nazywać je lwiątkami.

Wielka piątka

Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu we współpracy z nowojorskim ogrodem zoologicznym porównali charakter i osobowość kotów domowych, które pochodziły ze schronisk z czterema ich dzikimi krewniakami. Pod lupę były brane takie wielkie koty jak: pantera mglista, żbik szkocki, lew afrykański i irbis śnieżny. Brano pod uwagę pięć czynników osobowości, które badane są w przypadku ludzi. To tzw. wielka piątka (model osobowości według Paula Costy i Roberta McCrae): otwartość na nowe doświadczenia, ugodowość, poziom ekstrawersji i introwersji, sumienność oraz neurotyczność.

Koty to neurotyczne lwy

Okazało się, że koty domowe są najbardziej podobne do dzikich lwów afrykańskich. Są tak samo dominujące, impulsywne, podejrzliwe i neurotyczne. A to oznacza, że w jednej chwili domowy pieszczoch mruczy z zadowoleniem, gdy głaszczesz go po brzuszku, by za chwilę zatopić zęby w twojej dłoni lub zacząć cię drapać. Brzmi znajomo? 😉

Oczywiście istnieją różnice w charakterze i zachowaniu poszczególnych osobników, ale na ogół – według badaczy – mruczki są niezrównoważone i nieprzewidywalne. Neurotyczne, czyli niestabilne emocjonalnie. Mimo że towarzyszą nam od ładnych kilku tysięcy lat i dzielą z nami nasze domy, to są nadal małe drapieżne lwy. Czy zatem koty planują, jak nas zamordować? Marieke Gartner z University of Edinburgh uspokaja opiekunów mruczków:

Koty nie chcą nas zabić, ani tego nie planują. Ludzie jednak przeważnie nie wiedzą jak się z nimi obchodzić, dlatego później są zaskoczeni ich zachowaniem.

O tym, czy twój kot chce cię zabić i więcej na temat wspomnianego badania przeczytasz, klikając TUTAJ. Swoją drogą, jeśli koty rzeczywiście czyhają na nasze życie, to trzeba przyznać, że chyba kiepsko im to idzie 😉

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments