Lecznicza moc kociego mruczenia

fot. shutterstock

Koty mruczą, gdy są zadowolone, ale także zranione, chore czy przed śmiercią. Mruczenie prawdopodobnie sprzyja uwalnianiu endorfin.

Koty mruczą, gdy są zadowolone, ale także zranione, chore czy przed śmiercią. Mruczenie prawdopodobnie sprzyja uwalnianiu endorfin, naturalnych opiatów łagodzących ból i wprowadzających w lepszy nastrój, łagodzących stres. Mruczą rodzące kotki i karmiące kotki.

Masaż dla serca

Koty to jedyne stworzenia objawiające głosem swoje zadowolenie. Mówi się, że kocie mruczenie to masaż dla serca. Różni się ono od innych przejawów wokalizacji (wydawania głosu) tym, iż powstaje zarówno podczas wdechu jak i wydechu.

nagrywanie kociego mruczenia
fot. shutterstock

Mruczenie kocie może osiągnąć głośność silnika diesla. Waha się między 25-150 herzów.

Wiele badań wykazało korzystne wpływ kociego mruczenia na zdrowie ludzi – obniżają ciśnienie krwi u ludzi, łagodzą stany lękowe i depresyjne.

Częstotliwość kociego mruczenia korzystnie wpływa na stan układu kostnego oraz przyspiesza zrastanie kości. Koty o wiele rzadziej niż inne zwierzęta (i człowiek) cierpią na reumatyzm i osteoporozę.

Dlaczego kot mruczy

Istnieje ciekawa teoria, iż mruczenie powstało w toku ewolucji kotowatych jako efekt wywierania wpływu na pierwotnych ludzi, by podzielili się z kotem jedzeniem. I być może coś w tym jest. Kot mruczący łatwiej zdobywa ludzką sympatię i posiłek.

Jedno jest pewne – kocie mruczenie leczy. A dlaczego kot mruczy?
Bo może.

Autor: Joanna Nowakowska
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments