10.04.2024
Pozycja bólowa u kota – po czym poznać, że kota coś boli?
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Pozycja bólowa u kota to jasny sygnał, że ze zwierzakiem dzieje się coś bardzo złego! Jak zachowuje się kot, który odczuwa ból i jak można mu pomóc?
fot. Shutterstock
Ból jest nieprzyjemny, ale też bardzo ważny dla każdego żywego organizmu. Dzięki niemu wiemy, że w organizmie toczy się proces zapalny albo rozwija choroba. Jest też informacją, która mówi o zagrożeniach, np. gorących powierzchniach czy ostrych krawędziach. Niestety, koty są z natury drapieżnikami, a te przywykły do ukrywania bólu – to mechanizm związany z przetrwaniem. W efekcie nawet uważnemu opiekunowi często trudno jest odkryć niepokojące objawy u mruczka. Jednym ze wskaźników odczuwanego bólu jest tak zwana pozycja bólowa.
Objawy bólu u kota – jakie warto znać?
Ból siłą rzeczy wpływa na jakość kociego życia, jego tryb i tempo. W zależności od przyczyn bólu, zachowanie kota może się zintensyfikować bądź uspokoić. Wszystko zależy m.in. od jego temperamentu i codziennego zachowania, ale i nasilenia objawów. Oznacza to, że nie jesteśmy w stanie jednoznacznie wskazać na oznaki bólu u wszystkich kotów, bo u każdego mruczka będą się one różniły.
Rolą opiekuna jest zauważać każdą subtelną zmianę i odstępstwa od dotychczasowych kanonów zachowań. Ponieważ kot nie powie nam, że źle się czuje, albo będzie to przed nami ukrywał, musimy wspierać się w ocenie jego stanu zdrowia badaniami kontrolnymi. Nasz niepokój powinny wzbudzić takie objawy jak:
- zaburzenia snu – wydłużony lub skrócony czas na odpoczynek,
- zmiana w aktywności kota,
- nagłe zachowania, np. zrywanie się do biegu,
- głośna, nienaturalna wokalizacja,
- zwiększenie albo zmniejszenie ilości wypijanej wody,
- zaburzenia apetytu,
- szukanie atencji,
- częstsze wizyty w kuwecie,
- samookaleczanie się (gryzienie, drapanie, intensywne wylizywanie).
Innymi objawami bólu u kotów mogą być:
- rezygnacja ze wskakiwania na ulubione miejsca, jeśli są położone wysoko,
- letarg,
- próby ukrywania się przed opiekunem,
- zaniedbanie higieny,
- zmatowienie, nastroszenie sierści,
- unikanie kontaktu fizycznego z opiekunem,
- załatwianie się poza kuwetą,
- wokalizacja przy korzystaniu z kuwety.
Wystąpienie takich objawów będzie sygnałem ostrzegawczym, że z kotem dzieje się coś złego. Opiekun powinien więc jak najszybciej udać się do weterynarza.
Jak wygląda pozycja bólowa u kota?
Istnieje coś takiego jak pozycja bólowa u kota. Jest to charakterystyczne ułożenie ciała, które może być wskaźnikiem odczuwanego przez mruczka bólu i dyskomfortu. Te dwie rzeczy mają wyraźny wpływ na pozycję, w której kot pozostaje przez dłuższy czas. Bardzo często przyjmowanie pozycji bólowej wiąże się również ze zmniejszoną aktywnością.
Pozycja odbarczająca/bólowa kucająca
Przypomina pozycję „na chlebek”. Kot przykuca na brzuchu z łapkami schowanymi pod siebie, ale brzuch nie dotyka podłoża, na którym siedzi kot. Asekurują go łapki, które nie są podwinięte (jak w chlebku), a łokcie skierowane są do góry. To na przednich łapkach kot opiera ciężar ciała. Gdy wstaje – jego kręgosłup jest wygięty w koci grzbiet, pyszczek jest napięty, napięty jest również kark i plecy. Mogą występować:
- nastroszona sierść,
- przymrużone oczy,
- głowa kota skierowana do dołu.
Pozycja może wskazywać, że kot odczuwa ból w obrębie jamy brzusznej lub ból ogólny.
Pozycja na sfinksa
W tej pozycji kot ma charakterystycznie wyciągniętą głowę i szyję wypchnietą w przód. Takie ułożenie ma za zadanie ułatwiać mu oddychanie. Bardzo często tego rodzaju pozycja bólowa u kota świadczy o:
- chorobach dolnych dróg oddechowych,
- wodzie w opłucnej,
- zmianach nowotworowych w obrębie układu oddechowego,
- FIP.
Head pressing
Kot przyciska głowę do ściany lub innej powierzchni. W ten sposób odcina się w pewnym stopniu od bodźców zewnętrznych. Nacisk na bolącą część ciała nieco łagodzi doskwierający ból. Ból głowy może wynikać z zaburzeń neurologicznych, guzów, pasożytów, zatruć, udarów.
Pozycja bólowa w kuwecie
Gdy pojawia się ból, ciało kota podczas toalety zachowuje się w specyficzny sposób. Objawami tego są:
- wygięty grzbiet,
- podkurcz tylnych kończyn,
- napięcie mięśni oraz pyszczka,
- wokalizacja.
Taka zmiana ułożenia ciała w trakcie oddawania moczu jest najczęściej powiązana z chorobami dróg moczowych i pęcherza moczowego. Unikanie kucania, siadanie na krawędzi kuwety może występować w przypadku problemów ortopedycznych i być związane z chorobami kręgosłupa, bioder, stawów.
Pozycja bólowa u kota – co zrobić, gdy kot ją przyjmuje?
Istnieje wiele przyczyn, dla których kot przyjmuje pozycję bólową. Żadnej z nich nie jesteśmy do końca zdiagnozować bez profesjonalnej opinii lekarza weterynarii. Jeśli zauważymy u kota niepokojące zachowanie lub przyjmowanie którejś z powyższych pozycji, powinniśmy jak najszybciej udać się do gabinetu weterynaryjnego. Specjalista zleci podstawowe badania kliniczne (w tym badania krwi, badanie moczu i usg jamy brzusznej), a w razie podejrzenia choroby zaplanuje dalszą diagnostykę.
Nigdy nie podawaj zwierzakowi leków przeciwbólowych na własną rękę! Ludzkie leki przeciwbólowe są dla kotów trujące!
Zwracajmy uwagę na zachowanie chorego kota
Koty znane są z ukrywania swojego bólu i dyskomfortu. Jeśli pominiemy drobne oznaki wskazujące na złe samopoczucie mruczka, możemy dowiedzieć się o jego poważnej chorobie zbyt późno, gdy leczenie będzie mniej skuteczne albo wręcz niemożliwe. Specyficzne pozycje przyjmowane przez kota, a także wszelkie odstępstwa w zachowaniu mogą wskazywać na to, że naszemu pupilowi dolega coś złego.
Powyższe sygnały mogą świadczyć o tym, że nasz pupil cierpi z powodu bólu. Ból zazwyczaj oznacza chorobę bądź uraz, dlatego należy go zdiagnozować u specjalisty. Możliwe, że choroby, na którą cierpi kot, nie da się wyleczyć. Należy jednak wtedy podawać kotu środki, by zmniejszyć jego cierpienie i możliwie zwiększyć komfort jego życia.#autopromocja
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
01.09.2024
Kiedy kocia kupa powinna nas zaniepokoić? Objawy, na które warto zwrócić uwagę!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy sprzątanie może mieć wpływ na zdrowie? Tak, jeśli chodzi o… sprzątanie kociej kuwety! Regularna ocena odchodów kota to bardzo cenna wskazówka dotycząca zdrowia zwierzaka, która może nawet uratować mu życie. Na co zwrócić uwagę, sięgając po łopatkę?
undefined
01.09.2024
Mistrzowie kamuflażu. Jak rozpoznać, że kot ma chore nerki?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Choroby nerek u kotów to niestety dość częsty problem zdrowotny. Mimo to zdarza się, że ich opiekunowie nie potrafią prawidłowo i na czas rozpoznać objawów. Jak sprawdzić, czy kot ma problem z nerkami i jak dbać o kociego przyjaciela z taką chorobą?
undefined
18.07.2024
Choroby kotów – jakie są najczęstsze objawy kociej choroby?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią o siebie zadbać. Jednak powinniśmy regularnie sprawdzać, czy u naszego mruczka nie zaszły niepokojące zmiany.
undefined