12.04.2023
Pozycja bólowa u kota – po czym poznać, że kota coś boli?
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pozycja bólowa u kota to jasny sygnał, że ze zwierzakiem dzieje się coś bardzo złego! Jak zachowuje się kot, który odczuwa ból i jak można mu pomóc?
fot. Shutterstock
Ból, choć nieprzyjemny, pełni bardzo ważną funkcję w życiu każdego organizmu. Jest informacją, że w ciele dzieje się coś złego, że postępuje proces chorobowy. Ból w bezpośredni sposób pokazuje też, że coś jest niebezpieczne – np. ogień czy ostra krawędź. Koty z natury ukrywają oznaki bólu, by nie stać się łatwą ofiarą dla innych drapieżników. Choć w domowych warunkach kotu nie grozi tyle, co na zewnątrz, to maskowanie złego samopoczucia zwierzęta te mają zapisane głęboko w genach. To z kolei utrudnia opiekunom diagnozę ewentualnych przypadłości, a co za tym idzie – pomoc w leczeniu przychodzi często zbyt późno. Jak wygląda pozycja bólowa u kota i dlaczego kot przyjmuje taką postawę?
Jakie są objawy bólu u kota?
Ból siłą rzeczy wpływa na jakość kociego życia, jego tryb i tempo. W zależności od przyczyn bólu, zachowanie kota może się zintensyfikować bądź uspokoić. Kot może stać się agresywny, bardziej nerwowy albo wręcz przeciwnie – depresyjny i wycofany. Dlatego tak trudno określić, co w zachowaniu kota w przypadku bólu się zmieni.
Rolą opiekuna jest zauważać każdą subtelną zmianę i odstępstwa od dotychczasowych kanonów zachowań. Ponieważ kot nie powie nam, że źle się czuje, albo będzie to przed nami ukrywał, należy posiłkować się badaniami kontrolnymi i wyczulonym okiem zerkać na wszelkiego rodzaju zmiany w trybie życia naszego pupila. Zwróć uwagę na zmiany w kocim zachowaniu obejmujące:
- zwiększoną aktywność,
- mniej snu,
- nagłe zrywanie się do biegów,
- nienaturalną wokalizację,
- zwiększenie apetytu i ilości pobieranej wody,
- szukanie atencji,
- częstsze wizyty w kuwecie,
- samookaleczanie się (gryzienie, drapanie, intensywne wylizywanie).
Zmiany zachowania zwierzęcia mogą obejmować także:
- ograniczenie ruchu,
- zaprzestanie wskakiwania na wysokie powierzchnie,
- więcej snu,
- letarg,
- ukrywanie się,
- zaniedbywanie codziennej toalety, posklejanie sierści,
- spadek apetytu, unikanie picia wody,
- unikanie dotyku, brania na ręce,
- unikanie kuwety, załatwianie się poza kuwetą, trudności w oddawaniu moczu.
Wystąpienie takich objawów będzie sygnałem ostrzegawczym, że z kotem dzieje się coś złego. Opiekun powinien więc jak najszybciej udać się do weterynarza.
Jak wygląda pozycja bólowa u kota?
Pozycja bólowa kota to charakterystyczne ułożenie ciała, które pojawia się, gdy kot odczuwa fizyczny dyskomfort. Taka postawa zazwyczaj wiąże się z brakiem ruchu – zwierzak pozostaje w pozycji bólowej i trwa tak przez dłuższy czas, chyba że dotyczy zachowań w kuwecie. Ból w bezpośredni sposób może mieć wpływ na postawę kociego ciała. Oto kilka sygnałów mogących świadczyć o tym, że mruczek szuka ukojenia w sposobie, w jaki chodzi, śpi, je, załatwia się, odpoczywa.
Pozycja odbarczająca/bólowa kucająca
Przypomina pozycję „na chlebek”. Kot przykuca na brzuchu z łapkami schowanymi pod siebie, ale brzuch nie dotyka podłoża, na którym siedzi kot. Asekurują go łapki, które nie są podwinięte (jak w chlebku), a łokcie skierowane są do góry. To na przednich łapkach kot opiera ciężar ciała. Gdy wstaje – jego kręgosłup jest wygięty w koci grzbiet, pyszczek jest napięty, napięty jest również kark i plecy. Mogą występować:
- nastroszona sierść,
- przymrużone oczy,
- głowa kota skierowana do dołu.
Pozycja może wskazywać, że kot odczuwa ból w obrębie jamy brzusznej lub ból ogólny.
Pozycja sfinksa
Wyciągnięte w przód szyja i głowa mają ułatwiać oddychanie. Pozycja ta może wskazywać na wodę w opłucnej wskutek zmian nowotworowych lub FIP, choroby dolnych dróg oddechowych itd.
Head pressing
Kot przyciska głowę do ściany lub innej powierzchni. W ten sposób odcina się w pewnym stopniu od bodźców zewnętrznych. Nacisk na bolącą część ciała nieco łagodzi doskwierający ból. Ból głowy może wynikać z zaburzeń neurologicznych, guzów, pasożytów, zatruć, udarów.
Pozycja bólowa w kuwecie
Gdy pojawia się ból, ciało kota podczas toalety zachowuje się w specyficzny sposób. Objawami tego są:
- wygięty grzbiet,
- podkurcz tylnych kończyn,
- napięcie mięśni oraz pyszczka,
- wokalizacja.
Taka zmiana ułożenia ciała w czasie urynacji jest najczęściej powiązana z chorobami dróg moczowych i pęcherza moczowego. Unikanie kucania, siadanie na krawędzi kuwety może występować w przypadku problemów ortopedycznych i być związane z chorobami kręgosłupa, bioder, stawów.
Co zrobić, kiedy kot przyjmuje pozycję bólową?
Przyczyn przyjmowania pozycji bólowej przez kota jest wiele. Niezależnie od przyczyny ten charakterystyczny objaw świadczy o tym, że kot cierpi, dlatego należy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii. Należy poinformować go o wszystkich zmianach w zachowaniu kota oraz o objawach towarzyszących. Specjalista zleci podstawowe badania kliniczne (w tym badania krwi, badanie moczu i usg jamy brzusznej), a w razie podejrzenia choroby zaplanuje dalszą diagnostykę.
Nigdy nie podawaj zwierzakowi leków przeciwbólowych na własną rękę! Ludzkie leki przeciwbólowe są dla kotów trujące!
Zachowanie chorego kota – podsumowanie
Koty niechętnie pokazują, że coś im dolega – są znane ze swojej zdolności do maskowania bólu i dyskomfortu. Cierpią w milczeniu. Jest to ogromna zaleta, gdy przebywają w naturalnym środowisku, w otoczeniu drapieżników, ale to jednocześnie duży problem w domu, gdy opiekunowie zwierząt często nie są świadomi, że ich zwierzę ma jakiś problem. Specyficzne pozycje przyjmowane przez kota, a także wszelkie odstępstwa w zachowaniu mogą wskazywać na to, że naszemu pupilowi dolega coś złego.
Powyższe sygnały mogą świadczyć o tym, że nasz pupil cierpi z powodu bólu. Ból zazwyczaj oznacza chorobę bądź uraz, dlatego należy go zdiagnozować u specjalisty. Możliwe, że choroby, na którą cierpi kot, nie da się wyleczyć. Należy jednak wtedy podawać kotu środki, by zmniejszyć jego cierpienie i możliwie zwiększyć komfort jego życia.
#autopromocja
Polecane przez redakcję
Reklama
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
28.05.2023
Czym jest ropień u kota i jak sobie z nim radzić?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czym jest ropień u kota i dlaczego mruczki są na niego tak bardzo podatne? Jak rozpoznać i leczyć tę przypadłość? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na ten temat!
undefined
26.05.2023
Czkawka u kota – co robić, kiedy kot ma czkawkę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czkawka u kota? A i owszem! Czkawka to nie tylko ludzka przypadłość – może pojawić się też u niektórych zwierząt, m.in. u kotów i psów. Czy rzeczywiście jest to powód do zmartwień?
undefined
21.05.2023
FIP u kota, czyli zakaźne zapalenie otrzewnej
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
FIP u kota, czyli zakaźne zapalenie otrzewnej, to postępująca i śmiertelna choroba wywołana przez koronawirusa. Czy da się wyleczyć kota chorego na FIP?
undefined