Dlaczego kot opiera głowę o ścianę?


Jeśli twój kot uderza głową o ścianę, koniecznie zabierz go do weterynarza. Jeśli to nie jest zwykłe barankowanie - może to być rozpaczliwe wołanie o pomoc!

Czasami trudno zrozumieć i wytłumaczyć kocie zachowanie. Nagłe sprinty przez całe mieszkanie, szczekanie na ptaki, czy udeptywanie koca – nas potrafią rozbawić, a kotu pomagają realizować swoje potrzeby. Wieloma dziwactwami nie ma się co przejmować, na niektóre jednak warto zwrócić większą uwagę. Takim właśnie zachowaniem jest uderzanie głową o różne przedmioty, czy powierzchnie. I należy odróżnić to od barankowania! Jeśli twój kot uderza głową na przykład o ścianę, szafę czy podłogę – nigdy tego nie bagatelizuj!

Kot uderza głową o ścianę czy barankuje? Nigdy tego nie pomyl!

Barankowanie, czyli ocieranie czołem o przyjazne przedmioty, czy osoby to oznaka kociej miłości oraz zaufania. To jeden ze sposobów na okazywanie uczuć i kolejny przykład złożonego języka ciała tych zwierząt. Poprzez oznaczanie feromonami wyzwalającymi się w trakcie tej czynności, kot znakuje swoją własność i ulubionych ludzi. Uderzenia mogą być krótkie, przedłużone, jednorazowe albo powtarzające się, lekkie albo mocne. Ich rodzaj zależy od kota. Każdy ma na to swój sposób – przekaz jest jednak taki sam: „kocham cię, jesteś mój, tu czuję się bezpiecznie”.

kota boli głowa
fot. Shutterstock

Ale jeśli twój kot nieustannie uderza głową albo przyciska ją do różnego rodzaju przedmiotów nieożywionych, czy powierzchni pionowych (np. ściana, szafa, drzwi) lub poziomych (np. podłoga) może być to oznaką silnego problemu neurologicznego lub uszkodzenia układu nerwowego. W takiej sytuacji podejrzewa się: guza mózgu, udar mózgu, zatrucie toksynami, a także garść innych możliwych chorób. Zachowanie to zdarza się w różnych momentach, ma kompulsywny charakter, może powodować u kota nawet rany. Bezwzględnie wymaga natychmiastowej interwencji weterynaryjnej.

Możliwe przyczyny

Uderzania mogą mieć wiele głębszych przyczyn. Kot jednak robi to przede wszystkim dlatego, że coś go boli, najprawdopodobniej głowa. Wszystkie przesłanki są poważne i jeśli twój kot przejawia takie zachowanie, należy go natychmiast zabrać do weterynarza na diagnozę i leczenie.

Jeśli twój kot uderza głową o ścianę, czy inne powierzchnie – przyczyny mogą obejmować:

 • guz mózgu
 • zapalenie mózgu
 • problem z przepływem krwi w wątrobie
 • zatrucie, np. toksyczną rośliną
 • zaburzenia metaboliczne
 • ostry uraz
 • encefalopatia wątrobowa lub nerkowa (jedno z poważniejszych powikłań chorób wątroby lub nerek, które dramatycznie pogarsza stan ogólny organizmu)
 • uszkodzenie układu nerwowego, które może być wynikiem infekcji grzybiczej lub choroby, takiej jak wścieklizna

  kot uderza głową o ścianę
  fot. Shutterstock

Inne objawy, które powinny cię zaniepokoić

 • nadmierna wokalizacja
 • zachowania kompulsywne
 • problemy z równowagą
 • dezorientacja
 • drgawki

Dla weterynarza diagnoza w takim przypadku nie jest prosta – ilość możliwych przyczyn jest tak duża, że należy przeprowadzić szereg badań. Leczenie będzie całkowicie zależne od uzyskanej diagnozy. Każda stwierdzona przyczyna będzie wymagać innej kuracji.

Zobacz, jak ważne jest, aby znać różnicę między przyjaznym barankowaniem a rozpaczliwym szukaniem ulgi w bólu i cierpieniu. Pomoże ci to stwierdzić, czy kot daje ci po prostu oznaki miłości, czy ma poważne kłopoty. Rozpoznanie nieprawidłowego zachowania u kota może uratować mu życie!

Autor: Nikoletta Parchimowicz
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments