Maine coon i kot norweski leśny – co różni, a co łączy te dwie niezwykłe rasy?


Dla niewprawnego oka kot norweski leśny nie różni się od maine coona. W rzeczywistości różnią się bardziej, niż można by przypuszczać.

W tym artykule porównamy maine coona z kotem norweskim leśnym – w czym są podobne, czym się różnią. Dla osób, które nie przebywają całe dnie w domu z kotem, być może lepszym wyborem jest właśnie kot norweski leśny…

Dla niewprawnego oka kot norweski leśny nie różni się od maine coona. Koty obydwu tych ras są duże, mają długą sierść i kitki na uszach. W rzeczywistości różnią się bardziej, niż można by przypuszczać.

Maine coon i kot norweski leśny – pochodzenie

Koty maine coon pochodzą z Ameryki Północnej, podczas gdy koty norweskie leśne – (niespodzianka) z Norwegii. Jest możliwe, że koty maine coon pochodzą od kotów norweskich, które na amerykański kontynent przywieźli wikingowie, ale nie udało się tego dowieść. Nie, maine coon nie pochodzi nawet w najmniejszej części od szopa pracza – to tylko legenda.

Kształt pyszczka

Po bliższym przyjrzeniu się obydwu kotom widać wyraźnie, że kot norweski ma delikatniejszy, bardziej trójkątny pyszczek, zaś z profilu zupełnie prosty nos. Maine coon ma wydatne szczęki, zaś nos jest „złamany”.

Oczy

U kota norweskiego leśnego oczy są migdałowate, skośne, nadające kotu czujny, pełen gotowości do ataku wygląd. Nigdy nie powinny być całkiem okrągłe. U maine coona – oczy szeroko rozstawione, lekko owalne, ale nie migdałowate. Okrągłe, gdy kot szeroko je otwiera.

Poziom życia

Koty norweskie uwielbiają wspinaczkę, podczas gdy maine coony rzadko można zobaczyć wyżej niż na kanapie.

kot norweski leśny
fot. Shutterstock

Nauka

Kot rasy maine coon chętnie pobawi się z właścicielem w aportowanie przedmiotów. Kot norweski z tym samym przedmiotem ucieknie, a potem go zgubi.

Wokalizacja

Koty maine coon prawie wcale nie miauczą, jeżeli zaś im się to zdarza – miauczą cienkim głosikiem, zupełnie nieprzystającym do ich postury.

Futro

Koty maine coon mają bardzo miękkie, puszyste futro. Sierść kotów norweskich jest bardziej szorstka, zwłaszcza u dorosłych kotów. Koty norweskie pręgowane mają futro mocniejsze i gęstsze niż norwegi gładkie. U kotów maine coon nie istnieje podobna zależność.

Wielkość

Dorosłe koty norweskie są mniejsze niż dorosłe maine coony. Wprawdzie średnio tylko o jeden-dwa kilogramy, ale jednak…

Kocie kształty

Koty maine coon są „prostokątne” – idący kot ma poziomy grzbiet. Koty norweskie natomiast mają tylne nogi dłuższe od przednich, co powoduje, że tylne rejony ich ciała są nieco uniesione.

Pielęgnacja

Obie rasy wymagają podobnej pielęgnacji: wystarczy przeczesać futro 1-2 razy w tygodniu odpowiednim grzebieniem z obrotowymi lub szeroko rozstawionymi zębami.

Niewątpliwie maine coon i kot norweski leśny to niezwykłe rasy, które wyróżniają się na tle innych kotów pięknym, wręcz można powiedzieć, że magicznym wyglądem. A tobie, która rasa skradła serce – maine coon czy kot norweski leśny? Koniecznie napisz w komentarzu!

Tekst za zgodą: Łukasz Kowalczyk, hodowla kotów norweskich leśnych Nordhouse*PL

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments