Jakie mleko dla kociąt? Najlepsze domowe!

Znalazłeś małego kociaka, który nie potrafi sam jeść? Nie wiesz, jak często go karmić i ile powinien dostawać jedzenia? Problem pomaga rozwiązać dr Michał Jank, dietetyk z SGGW

Taki kotek musi dostać jak najszybciej preparat mlekozastępczy. Może to być produkt gotowy – są dostępne w sklepach zoologicznych – lub zrobiony w domu.

Jak zrobić preparat mlekozastępczy w domu?

Przykładowy i moim zdaniem dobry skład preparatu domowego jest następujący:

70 g mleka odtłuszczonego
15 g twarogu o niskiej zawartości tłuszczu
8 g siekanej wołowiny
3 g żółtka jaja (1/5 żółtka)
3 g oleju roślinnego
0,8 g laktozy
0,2 g mieszanki witaminowo-mineralnej

Ciepły preparat mlekozastępczy (37,8 stopni Celsjusza) powinien być podawany w pierwszym tygodniu życia co trzy godziny, a od drugiego tygodnia przynajmniej cztery razy dziennie. Przy rozpoczynaniu podawania preparatu należy stopniowo zwiększać jego ilość w taki sposób, aby pełną dawkę osiągnąć po 2-3 dniach. Pokarm można podawać za pomocą butelki ze smoczkiem, strzykawki lub rurki dożołądkowej.

W pierwszym wypadku, kiedy butelka zostanie odwrócona do góry nogami, mleko powinno powoli kapać ze smoczka. Przed wprowadzeniem do jamy ustnej zwierzęcia na jego powierzchni powinna się znajdować kropla mleka. Mleko powinno spływać pod wpływem siły ciężkości, naciskanie na butelkę zwiększa jego przepływ, co powoduje ryzyko dostania się płynu do płuc. Kociaka do karmienia układamy na dłoni, grzbietem do góry, z głową lekko uniesioną do góry. Po nakarmieniu zwierzęcia bardzo ważne jest pobudzenie odruchów oddawania moczu i kału. Robimy to, masując okolicę podbrzusza wilgotną bawełnianą szmatką.

Porcja dla malucha

 18 ml na 100 g masy ciała na 24 godz. Średnio nowo narodzone kocię waży właśnie tyle, więc powinno otrzymywać w ciągu dnia 15-21 ml mleka. (W jednym posiłku np. 3-5 ml; pierwszego dnia jedną trzecią dawki, drugiego połowę, od trzeciego całą dawkę). Jeżeli pojawi się biegunka, dawkę dobową trzeba zmniejszyć o połowę.
Od czwartego tygodnia wprowadzamy surową mieloną wołowinę i pokarmy stałe.