Półki, falbany, parapety dla kota. Twój mruczek pokocha te gadżety!

fot. Shutterstock

Nuda powoduje stres, a stres skraca kotu życie. Poznaj gadżety, które uatrakcyjnią twojemu pupilowi czas.

Koty trzymane w domu są bezpieczniejsze i żyją dłużej. Narażone są jednak na pewne zagrożenie – nudę. Jako opiekunowie możemy zadbać o to, aby kot na nią nie cierpiał. Jak zapewnić rozrywkę kotu, który cały swój czas spędza w mieszkaniu?

szary kot leży na półce
fot. Shutterstock

Półki dla kotów

Koty uwielbiają się wspinać i spędzać czas powyżej poziomu podłogi. Mogą wtedy wszystko obserwować. Mimo że są mistrzami gracji, to od czasu do czasu, wędrując pomiędzy wazonami, zdarzy im się coś zrzucić. Stwórz więc „kocią bazę” przeznaczoną specjalnie dla niego. Taki plac zabaw na wysokościach może posiadać wiele atrakcji – poziomy, drapaki, legowisko, zabawki. Możesz stworzyć istną ścianę wspinaczkową!

Jeżeli jednak nie masz warunków, bądź po prostu ci się to nie podoba, zamontuj zwykłą półkę wyścieloną przytulnym materiałem. Takie legowisko można także zamontować na kaloryferze. Wtedy kot dodatkowo będzie mógł się powygrzewać.

kot pod łóżkiem
fot. Shutterstock

Bed skirt

Nawet jeżeli kot nie ma nic poważnego na sumieniu, lubi się chować, na przykład pod łóżkiem. Daje mu to dodatkowe poczucie bezpieczeństwa oraz dobrą pozycję do obserwacji potencjalnej ofiary. Wyposaż łóżko w tak zwaną spódnicę – bed skirt. Ta ozdobna falbana, która zwisa z ramy łóżka, na pewno spodoba się twojemu pupilowi. Przy okazji zyskasz dodatkowy element dekoracyjny w swojej sypialni.

kot syberyjski kociak
fot. Shutterstock

Drapaki

Koty drapiąc różne powierzchnie nie tylko ostrzą pazury. Tym sposobem zostawiają także ślady wizualne i zapachowe, świadczące o ich obecności na danym terytorium. Nie oduczymy kota skrobania, gdyż jest to dla niego bardzo ważne. Możemy jedynie starać się przekierować je na inny przedmiot.

Dlatego też warto zaopatrzyć się w drapak, który będzie dla kota atrakcyjniejszy niż sofa. Każdy kot wybierze coś innego. Drapaki bywają skomplikowane, wysokie, wyposażone w najróżniejsze atrakcje. Często jednak najlepiej sprawdzi się zwyczajna kora pnia oparta o ścianę lub fragment starego dywanu przyklejonego do szafy.

Kot na smyczy w trawie
fot. Shutterstock

Przestrzeń zewnętrzna

Spróbuj wyjść z kotem na zewnątrz. Do spacerów należy się jednak odpowiednio przygotować. Zaopatrz kota w smycz i szelki. Zadbaj o wcześniejsze szczepienia. Dobrym pomysłem będzie także chip, który pomoże odnaleźć kota, gdyby przypadkiem gdzieś zabłądził. Do chodzenia na smyczy kot będzie musiał się przyzwyczaić. Nie każdy to polubi. Jeżeli będzie się zbytnio bał, nie zmuszaj go do tego.

Alternatywą może stać się balkon, na którym możesz stworzyć kotu dodatkową przestrzeń i  powiększyć tym samym kocie terytorium. Należy oczywiście dobrze zabezpieczyć okna siatką, aby zwierzak nie mógł przez nie wyskoczyć. Każda chwila, kiedy kot będzie mógł powygrzewać się na słońcu, poobserwować z bliższej odległości ptaki, czy poskubać świeżą trawę, będzie dla niego bezcenną przyjemnością.

Sposobów na kocią nudę jest o wiele więcej. Nie potrzeba wciąż to nowych akcesoriów. Często zabawna będzie zwykła rolka od papieru toaletowego, rozłożona gazeta czy pudełko kartonowe. Pamiętaj, że zabawki nie mogą być zbyt małe, aby kot ich nie połknął. Jeżeli dotychczas ulubiona zabawka przestanie być atrakcyjna – schowaj ją na jakiś czas. Ponownie odkopana zapewne znów zainteresuje kota.

Dobrym rozwiązaniem będzie także znalezienie kotu towarzysza, ale tylko wtedy, jeżeli możesz pozwolić sobie na kolejnego domownika. Zwierzęta muszą się także lubić! Przede wszystkim jednak najlepszą zabawą będzie dla niego czas spędzony z tobą.

Autor: Nikoletta Parchimowicz
Array
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Monika
Monika
4 lat temu

płaczę od wczoraj bo odszedł mój kochany 16 letni kotek,nigdy nie rozumialam ludzi,którzy tak przeżywają odejscie czworonoga,ale dziś to wiem,został pochowany w spokojnym,ładnym miejscu

Marysia Podurgiel
4 lat temu
Reply to  Monika

Mi odeszły już dwa, ale polują z klanem gwiazdy. Pozdrawiam tych którzy przeczytali „Wojowników”!