Czy kształt pyszczka wpływa na charakter kota?


Zastanawiałeś się kiedyś, czy kształt głowy kota ma wpływ na jego charakter? Doniesienia poważnych naukowców mogą cię zaskoczyć.

Koci charakter zależy od wielu czynników: uwarunkowań genetycznych, rasy, otoczenia, w jakim przebywa i doświadczeń, szczególnie przeżytych jako mały kociak. Także obecność lub brak człowieka mają niebagatelny wpływ na to, jaką osobowość ma kot. Ale czy kształt pyszczka wpływa na charakter kota? Według Arden Moore, pisarki i wykładowczyni specjalizującej się w zachowaniach zwierząt, jest to jak najbardziej możliwe.

Czy kształt pyszczka wpływa na charakter kota i jego zachowanie?

W swojej najnowszej książce „Fit Cat: Tips & Tricks to Give Your Pet a Longer, Healthier, Happier Life”, Arden Moore twierdzi, że kształt głowy kota wiele mówi o jego osobowości. Tym samym może być przydatny przy wyborze kota do adopcji bądź zakupu.

Arden dzieli kocie pyszczki na trzy zasadnicze kształty:

  • okrągły
  • kwadratowy
  • trójkątny
Zdjęcie z bliska kota na jasnym tle
fot. Shutterstock

Okrągły

Taki kształt głowy jest charakterystyczny m.in. dla takich ras jak: Persy, Egzotyki, Brytyjskie.

Według Arden taki kształt pyszczka mają koty spokojne i zasadniczo mało wokalizujące, raczej ciche. O łagodnym i nieco nieśmiałym charakterze, za to uwielbiające pieszczoty. Gdy raz zdobędziesz serce takiego mruczka, będzie to więź na zawsze.

Taki kot jest idealnym towarzyszem dla domatorów, kochających zacisze mieszkań. Szczególnie polecany jest dla osób w średnim i starszym wieku.

Maine Coon pozuje do zdjęcia na szarym tle
fot. Shutterstock

Kwadratowy

Ten kształt pyszczka występuje np. u Maine Coonów i Norweskich leśnych.

Koty o kwadratowych pyszczkach to koty pewne siebie i niezależne, zrównoważone, odważne, lubiące postawić na swoim, łatwo akceptujące obecność innych zwierząt w domu. Doskonale potrafią zorganizować sobie czas, gdy opiekuna nie ma w domu.

Takie koty będą dobrym wyborem dla osób aktywnych zawodowo, wiele czasu spędzających poza domem. Świetnie sprawdzą się jako członkowie rodzin z dziećmi i innymi zwierzętami.

Kot syjamski na jasnym tle
fot. Shutterstock

Trójkątny pyszczek

Ten typ pyszczka spotykamy np. u kotów orientalnych, syjamskich, abisyńskich i burmskich.

Koty z trójkątnym pyszczkiem to koty bardzo inteligentne, ruchliwe, gadatliwe i towarzyskie. Uwielbiają zabawy i naukę nowych sztuczek. Bardziej niż leżenie na kanapie wolą obserwowanie ptaków za oknem i „szczekanie” na nie.

To idealne koty do domów stosunkowo głośnych, dla młodych, aktywnych osób, lubiących wyzwania, a także – chwalenie się podczas domówek najnowszymi sztuczkami swojego pupila.

Tyle w skrócie pani Moore. O ile charakter danej rasy dość łatwo przewidzieć (mówi o nim wzorzec rasy), o tyle ciekawe mogą być obserwacje zwykłych dachowców.

Według was – czy kształt pyszczka wpływa na charakter kota? Jak to wygląda w przypadku waszych kotów?

Autor: Joanna Nowakowska
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments