KOT AMERYKAŃSKI KRÓTKOWŁOSY

Amerykańska wersja popularnego dachowca, który spod strzech nieoczekiwanie trafił na salony.
Charakter rasy kot amerykański krótkowłosy
Koty amerykańskie krótkowłose są inteligentne i ciekawskie. Lubią obserwować przez okno ptaki i inne zwierzęta. Zazwyczaj są spokojne, ale od czasu do czasu lubią się pobawić – np. dwa razy na dobę potrafią dostać napadu „głupawki”, objawiającej się gonitwą po mieszkaniu. Poza tym jednak nie są przesadnie aktywne, lubią ciszę i spokój.
Mają silny instynkt łowiecki i polują zarówno na ruszające się obiekty nieożywione (np. kursor na ekranie komputera), jak i na żywe zwierzęta, np. owady czy myszy. Dla ich prawidłowego rozwoju istotne jest, aby miały możliwość zabawy w polowanie (np. z wykorzystaniem ruszającej się zabawki) i realizacji swoich instynktów.

Mają przyjacielskie usposobienie, łatwo nawiązują kontakt nie tylko z ludźmi, ale także kotami i innymi zwierzętami w domu. Potrafią ładnie bawić się z dziećmi. Pomimo, że są towarzyskie, to równocześnie zachowują dużo kociej niezależności.
Łatwo przystosowują się do różnych warunków. W przeciwieństwie do wielu kotów, raczej nie domagają się głośno uwagi. Miauczą mało i cicho, tylko wtedy, gdy czegoś chcą. Nie są ani zbyt natarczywe, ani nie zachowują przesadnego dystansu. Idealnie nadają się dla osób, które lubią, by kot siedział im na kolanach, a nie wariował po domu.
Przy odrobinie stanowczości łatwo je wychować – nauczyć, co wolno drapać, a czego nie, gdzie można wskakiwać, a które miejsca są zakazane. Nie lubią długiego pozostawania w samotności, dlatego jeśli pracujemy do późna, warto mieć w domu dwa koty zamiast „jedynaka”.

Wady i zalety rasy kot amerykański krótkowłosy
Wady
- rasa bardzo rzadka w Polsce
- źle znosi samotność
Zalety
- rasa bardzo zdrowa i odporna
- jego futerko jest łatwe w pielęgnacji
- spokojny i nienachalny, lubi być blisko człowieka
- idealny kot rodzinny – lubi dzieci
- nadaje się dla seniorów
- dogada się zarówno z innym kotem, jak i z psem
- nie potrzebuje dużo przestrzeni – odnajdzie się nawet w małym mieszkaniu

Zdrowie rasy kot amerykański krótkowłosy
Rasa ta należy do jednej z najzdrowszych. Przy dobrej opiece koty amerykańskie krótkowłose dożywają nawet 20 lat.
Żywienie
Kota amerykańskiego krótkowłosego można karmić zarówno karmą suchą, mokrą, jak i pokarmem przygotowywanym w domu. Ważne, by była to karma wysokiej jakości, a pożywienie samodzielnie przygotowywane – odpowiednio zbilansowane.
Pielęgnacja
Pielęgnacja jest łatwa – ogranicza się do regularnego wyczesywania sierści w okresach linienia, sprawdzania uszu i przycinania pazurów.

Historia
Historia kota amerykańskiego krótkowłosego sięga niemal 400 lat wstecz. Jest potomkiem europejskich kotów przywożonych do Ameryki przez osadników, począwszy od pierwszej połowy XVII wieku. Były to koty z Wysp Brytyjskich. Na wsi i w miastach ceniono je za łowność, także na statkach miały za zadanie chronić ładunki przed myszami i szczurami. Wiele z nich zeszło na ląd wraz z osadnikami, po czym żyły i rozmnażały się, stopniowo przystosowując się do nowych warunków i klimatu.
Na początku XX w. rozpoczęła się selektywna hodowla tej rasy. W 1906 r. Cat Fanciers Association (CFA) uznało ją jako jedną spośród pierwszych pięciu uznanych przez siebie ras. Obecnie w Stanach Zjednoczonych rasa jest uznawana przez wszystkie organizacje hodowców kotów. Z kolei największa międzynarodowa organizacja FIFe nie uznała jej do tej pory.
Początkowo rasie nadano nazwę domestic shorthair, czyli kot domowy krótkowłosy. W 1966 r. zmieniono ją na kot amerykański krótkowłosy, aby podkreślić jej pochodzenie i odróżnić ją od innych krótkowłosych ras. Nazwa podkreśla również fakt, iż są to koty rodowodowe. Należy odróżnić je od przypadkowo rozmnażającej się populacji krótkowłosych kotów domowych w Ameryce Północnej – choć wiele z nich wyglądem przypomina koty rasowe.

Amerykanie określają amerykańskie koty krótkowłose (i zarazem tamtejsze dachowce, od których wywodzi się rasa) mianem „kotów pracujących”, ponieważ w przeszłości pomagały kontrolować populacje gryzoni na statkach i farmach.
W toku hodowli pewne cechy kotów amerykańskich krótkowłosych zostały bardziej uwypuklone. Koty te mają np. nieco masywniejszą budowę i mocniejszą, bardziej okrągłą głowę w porównaniu do przeciętnego dachowca, ale nadal są to koty bardzo przypominające swoich pracujących przodków.
Koty te są najliczniej hodowane w Stanach Zjednoczonych i w Japonii. W Polsce rasa ta należy do niezmiernie rzadkich – na terenie naszego kraju działa obecnie jedna hodowla. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że rasa ma u nas dużą konkurencję w postaci krótkowłosych kotów europejskich i brytyjskich.
Wzorzec rasy kot amerykański krótkowłosy
Kot amerykański krótkowłosy – american shorthair cat – rasa nieuznana przez FIFe
kod EMS: WCF
- Pochodzenie: Stany Zjednoczone
- Charakter: bardzo spokojny, zrównoważony, przyjacielski
- Aktywność: umiarkowanie aktywny, lubi spokój
- Wielkość: średniej wielkości do dużego
- Waga: samice 3-5 kg, samce 5-7 kg
- Tułów: krępy, muskularny i zwarty, szeroka klatka piersiowa, grzbiet prosty; kończyny krótkie, masywne, o dobrym umięśnieniu
- Wygląd ogólny: ciało muskularne, silne, atletyczne; mocny, szeroki tułów, prosty grzbiet; budowa pozbawiona skrajności
- Głowa: szeroka i okrągła, nieco dłuższa niż szersza, charakteryzująca się mocną żuchwą i dobrze rozwiniętymi kośćmi policzkowymi; w ogólnym wrażeniu mordka wydaje się nieco kanciasta, posiada wyraźne poduszeczki z wibrysami, a jej profil jest widocznie zakrzywiony; nos średni, charakteryzujący się jednakową szerokością na całej długości, z wyjątkiem niewielkiego przełomu u nasady
- Uszy: podłużne, średniej wielkości, zaokrąglone przy końcach; mają dosyć szeroki rozstaw, są otwarte i ustawione pionowo
- Oczy: duże, okrągłe, ustawione delikatnie pod skosem ku zewnętrznej stronie; ich kolor zależny jest od umaszczenia i może przyjmować barwy: miedzianą, zieloną, niebieską, a także złotą; osobniki ze srebrnym umaszczeniem powinny mieć oczy zielone, natomiast z czekoladowym – złote
- Nos: średniej długości, szeroki
- Szyja: muskularna, solidna
- Ogon: średniej długości, gruby u nasady, lecz lekko zwężający się ku okrągłemu zakończeniu
- Szata: krótka, gęsta, twarda, lśniąca
- Maść: występuje ok. 60 odmian barwnych; dopuszczalne są wszystkie umaszczenia, poza tymi, w których występują kolory czekoladowy, liliowy, cynamonowy i płowy oraz umaszczeniami typu point, wskazujące na krzyżówki z innymi rasami; w ubarwieniu łaciatym dopuszczalna jest każda ilość bieli; najczęściej hoduje się osobniki o ubarwieniu srebrzystym lub tabby, najpopularniejsze i najbardziej pożądane są koty srebrzyste tabby z czarnym wzorem na srebrzystobiałym tle; w ostatnich latach najcenniejsze stają się koty szynszylowe i srebrzyste cieniowane
- Odporność/podatność na choroby: bardzo odporny
- Długość życia: 15-20 lat
- Możliwość zakupu kociaka w Polsce: tak
fot. Shutterstock
Ciekawostki o rasie kot amerykański krótkowłosy
Kot amerykański krótkowłosy pod względem budowy plasuje się pomiędzy kotem brytyjskim krótkowłosym a europejskim krótkowłosym. Jest „mocniejszy” niż europejczyk, ale lżej zbudowany od brytyjczyka. W odróżnieniu od tego drugiego, jego wygląd jest tylko i wyłącznie kwestią selekcji, podczas gdy do puli genetycznej kota brytyjskiego w przeszłości „wmieszano” nieco krwi kota perskiego.

Według danych Cat Fancier’s Association (CFA), kot amerykański krótkowłosy od lat znajduje się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych ras w Stanach Zjednoczonych: 2012 – miejsce 7., 2013 – miejsce 7., 2014 – miejsce 6., 2015 – miejsce 6., 2016 – miejsce 6.