KOT AMERYKAŃSKI KRÓTKOWŁOSY


Amerykańska wersja popularnego dachowca, który spod strzech nieoczekiwanie trafił na salony.

 

Charakter rasy kot amerykański krótkowłosy

Koty amerykańskie krótkowłose są inteligentne i ciekawskie. Lubią obserwować przez okno ptaki i inne zwierzęta. Zazwyczaj są spokojne, ale od czasu do czasu lubią się pobawić – np. dwa razy na dobę potrafią dostać napadu „głupawki”, objawiającej się gonitwą po mieszkaniu. Poza tym jednak nie są przesadnie aktywne, lubią ciszę i spokój.

Mają silny instynkt łowiecki i polują zarówno na ruszające się obiekty nieożywione (np. kursor na ekranie komputera), jak i na żywe zwierzęta, np. owady czy myszy. Dla ich prawidłowego rozwoju istotne jest, aby miały możliwość zabawy w polowanie (np. z wykorzystaniem ruszającej się zabawki) i realizacji swoich instynktów.

Głowa kota amerykańskiego krótkowłosego z profilu
fot. Shutterstock

Mają przyjacielskie usposobienie, łatwo nawiązują kontakt nie tylko z ludźmi, ale także kotami i innymi zwierzętami w domu. Potrafią ładnie bawić się z dziećmi. Pomimo, że są towarzyskie, to równocześnie zachowują dużo kociej niezależności.

Łatwo przystosowują się do różnych warunków. W przeciwieństwie do wielu kotów, raczej nie domagają się głośno uwagi. Miauczą mało i cicho, tylko wtedy, gdy czegoś chcą. Nie są ani zbyt natarczywe, ani nie zachowują przesadnego dystansu. Idealnie nadają się dla osób, które lubią, by kot siedział im na kolanach, a nie wariował po domu.

Przy odrobinie stanowczości łatwo je wychować – nauczyć, co wolno drapać, a czego nie, gdzie można wskakiwać, a które miejsca są zakazane. Nie lubią długiego pozostawania w samotności, dlatego jeśli pracujemy do późna, warto mieć w domu dwa koty zamiast „jedynaka”.

Kocię kota amerykańskiego krótkowłosego idące po podłodze
fot. Shutterstock


Wady i zalety rasy kot amerykański krótkowłosy

Wady

 • rasa bardzo rzadka w Polsce
 • źle znosi samotność

Zalety

 • rasa bardzo zdrowa i odporna
 • jego futerko jest łatwe w pielęgnacji
 • spokojny i nienachalny, lubi być blisko człowieka
 • idealny kot rodzinny – lubi dzieci
 • nadaje się dla seniorów
 • dogada się zarówno z innym kotem, jak i z psem
 • nie potrzebuje dużo przestrzeni – odnajdzie się nawet w małym mieszkaniu
Kot amerykański krótkowłosy rudy pręgowany
fot. Shutterstock


Zdrowie rasy kot amerykański krótkowłosy

Rasa ta należy do jednej z najzdrowszych. Przy dobrej opiece koty amerykańskie krótkowłose dożywają nawet 20 lat.

Żywienie

Kota amerykańskiego krótkowłosego można karmić zarówno karmą suchą, mokrą, jak i pokarmem przygotowywanym w domu. Ważne, by była to karma wysokiej jakości, a pożywienie samodzielnie przygotowywane – odpowiednio zbilansowane.

Pielęgnacja

Pielęgnacja jest łatwa – ogranicza się do regularnego wyczesywania sierści w okresach linienia, sprawdzania uszu i przycinania pazurów.

Kot amerykański krótkowłosy leżący na biurku
fot. Shutterstock


Historia rasy kot amerykański krótkowłosy

Historia kota amerykańskiego krótkowłosego sięga niemal 400 lat wstecz. Jest potomkiem europejskich kotów przywożonych do Ameryki przez osadników, począwszy od pierwszej połowy XVII wieku. Były to koty z Wysp Brytyjskich. Na wsi i w miastach ceniono je za łowność, także na statkach miały za zadanie chronić ładunki przed myszami i szczurami. Wiele z nich zeszło na ląd wraz z osadnikami, po czym żyły i  rozmnażały się, stopniowo przystosowując się do nowych warunków i klimatu.

Na początku XX w. rozpoczęła się selektywna hodowla tej rasy. W 1906 r. Cat Fanciers Association (CFA) uznało ją jako jedną spośród pierwszych pięciu uznanych przez siebie ras. Obecnie w Stanach Zjednoczonych rasa jest uznawana przez wszystkie organizacje hodowców kotów. Z kolei największa międzynarodowa organizacja FIFe nie uznała jej do tej pory.

Początkowo rasie nadano nazwę domestic shorthair, czyli kot domowy krótkowłosy. W 1966 r. zmieniono ją na kot amerykański krótkowłosy, aby podkreślić jej pochodzenie i odróżnić ją od innych krótkowłosych ras. Nazwa podkreśla również fakt, iż są to koty rodowodowe. Należy odróżnić je od przypadkowo rozmnażającej się populacji krótkowłosych kotów domowych w Ameryce Północnej – choć wiele z nich wyglądem przypomina koty rasowe.

Kotka amerykańskiego kota krótkowłosego liżąca swojego kociaka
fot. Shutterstock

Amerykanie określają amerykańskie koty krótkowłose (i zarazem tamtejsze dachowce, od których wywodzi się rasa) mianem „kotów pracujących”, ponieważ w przeszłości pomagały kontrolować populacje gryzoni na statkach i farmach.

W toku hodowli pewne cechy kotów amerykańskich krótkowłosych zostały bardziej uwypuklone. Koty te mają np. nieco masywniejszą budowę i mocniejszą, bardziej okrągłą głowę w porównaniu do przeciętnego dachowca, ale nadal są to koty bardzo przypominające swoich pracujących przodków.

Koty te są najliczniej hodowane w Stanach Zjednoczonych i w Japonii. W Polsce rasa ta należy do niezmiernie rzadkich – na terenie naszego kraju działa obecnie jedna hodowla. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że rasa ma u nas dużą konkurencję w postaci krótkowłosych kotów europejskich i brytyjskich.

Wzorzec rasy kot amerykański krótkowłosy

Kot amerykański krótkowłosy – american shorthair cat – rasa nieuznana przez FIFe

kod EMS: WCF

 • Pochodzenie: Stany Zjednoczone
 • Charakter: bardzo spokojny, zrównoważony, przyjacielski
 • Aktywność: umiarkowanie aktywny, lubi spokój
 • Wielkość: średniej wielkości do dużego
 • Waga: samice 3-5 kg, samce 5-7 kg
 • Tułów: krępy, muskularny i zwarty, szeroka klatka piersiowa, grzbiet prosty; kończyny krótkie, masywne, o dobrym umięśnieniu
 • Wygląd ogólny: ciało muskularne, silne, atletyczne; mocny, szeroki tułów, prosty grzbiet; budowa pozbawiona skrajności
 • Głowa: szeroka i okrągła, nieco dłuższa niż szersza, charakteryzująca się mocną żuchwą i dobrze rozwiniętymi kośćmi policzkowymi; w ogólnym wrażeniu mordka wydaje się nieco kanciasta, posiada wyraźne poduszeczki z wibrysami, a jej profil jest widocznie zakrzywiony; nos średni, charakteryzujący się jednakową szerokością na całej długości, z wyjątkiem niewielkiego przełomu u nasady
 • Uszy: podłużne, średniej wielkości, zaokrąglone przy końcach; mają dosyć szeroki rozstaw, są otwarte i ustawione pionowo
 • Oczy: duże, okrągłe, ustawione delikatnie pod skosem ku zewnętrznej stronie; ich kolor zależny jest od umaszczenia i może przyjmować barwy: miedzianą, zieloną, niebieską, a także złotą; osobniki ze srebrnym umaszczeniem powinny mieć oczy zielone, natomiast z czekoladowym – złote
 • Nos: średniej długości, szeroki
 • Szyja: muskularna, solidna
 • Ogon: średniej długości, gruby u nasady, lecz lekko zwężający się ku okrągłemu zakończeniu
 • Szata: krótka, gęsta, twarda, lśniąca
 • Maść:  występuje ok. 60 odmian barwnych; dopuszczalne są wszystkie umaszczenia, poza tymi, w których występują kolory czekoladowy, liliowy, cynamonowy i płowy oraz umaszczeniami typu point, wskazujące na krzyżówki z innymi rasami; w ubarwieniu łaciatym dopuszczalna jest każda ilość bieli; najczęściej hoduje się osobniki o ubarwieniu srebrzystym lub tabby, najpopularniejsze i najbardziej pożądane są koty srebrzyste tabby z czarnym wzorem na srebrzystobiałym tle; w ostatnich latach najcenniejsze stają się koty szynszylowe i srebrzyste cieniowane
 • Odporność/podatność na choroby: bardzo odporny
 • Długość życia: 15-20 lat
 • Możliwość zakupu kociaka w Polsce: tak

  Kocię amerykańskiego kota krótkowosego stojące w studio
  fot. Shutterstock


Ciekawostki o rasie kot amerykański krótkowłosy

Kot amerykański krótkowłosy pod względem budowy plasuje się pomiędzy kotem brytyjskim krótkowłosym a europejskim krótkowłosym. Jest „mocniejszy” niż europejczyk, ale lżej zbudowany od brytyjczyka. W odróżnieniu od tego drugiego, jego wygląd jest tylko i wyłącznie kwestią selekcji, podczas gdy do puli genetycznej kota brytyjskiego w przeszłości „wmieszano” nieco krwi kota perskiego.

Kot amerykański krótkowłosy patrzący w obiektyw
fot. Shutterstock

Według danych Cat Fancier’s Association (CFA), kot amerykański krótkowłosy od lat znajduje się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych ras w Stanach Zjednoczonych:  2012 – miejsce 7., 2013 – miejsce 7., 2014 – miejsce 6., 2015 – miejsce 6., 2016 – miejsce 6.

Array