kot brytyjski krótkowłosy

RASY

KOT BRYTYJSKI KRÓTKOWŁOSY (BRITISH SHORTHAIR)

Kot brytyjski jest kotem inteligentnym, o silnym charakterze i umiarkowanym temperamencie. Nigdy nie bywa natrętny.

Historia

Kot brytyjski to bardzo stara rasa. Jego pochodzenie sięga czasów imperium rzymskiego, choć tak naprawdę należałoby odwołać się aż do Egiptu. To z Egiptu kot dotarł na Półwysep Apeniński. Rzymscy legioniści podbijali kolejne kraje europejskie, a wraz z nimi wędrowały koty. Mruczki miały za zadanie ochronę zapasów pożywienia przed gryzoniami, a że spełniały tę rolę dobrze, były chętnie widziane w obozach rzymskich żołnierzy. To właśnie wraz z żołnierzami rzymskimi kot dotarł na Wyspy Brytyjskie. Tam też doceniono szybko jego zdolności łowieckie. Kot zadomowił się na Wyspach na dobre i dał zaczątek nowej rasie – kota brytyjskiego.

W wiktoriańskiej Anglii postanowiono rozwijać rasę kot brytyjski, jako przeciwwagę dla kotów orientalnych. W czasach i Wojny Światowej wprowadzono go hodowli gen długiego włosa, krzyżując kota brytyjskiego krótkowłosego z persem.

II Wojna Światowa zdziesiątkowała koty wszędzie tam, gdzie toczyły się zacięte walki. Rasa kot brytyjski prawie wyginęła. Po zakończeniu wojny rozpoczęto odtwarzanie rasy. Nieliczne osobniki, które przeżyły wojnę, krzyżowano z kotem kartuskim, burmskim i rosyjskim niebieskim. Skutkiem krzyżówek była zmiana budowy kota brytyjskiego, który stał się zbyt wysmukły i delikatny. W latach 50. XX wieku w celu wzmocnienia rasy i nadania jej z powrotem mocniejszej budowy, wprowadzono gen persa niebieskiego. Ubocznym efektem tych krzyżówek było wprowadzenie do hodowli ogromnej ilości kolorów i znaczeń.

kot brytyjski krótkowłosy
fot. Shutterstock

Amerykańska organizacja felinologiczna ACA zarejestrowała rasę kot brytyjski krótkowłosy w 1967 roku, TICA – w 1979 roku, a FA w 1980.

Wzorzec

Kot brytyjski krótkowłosy – brytyjczyk krótkowłosy – british shorthair cat – Koty krótkowłose i somalijskie – III kat. FIFe
kod EMS: BRI
 • Pochodzenie: Wielka Brytania, Rzym
 • Charakter: bardzo spokojny, zrównoważony, przyjacielski
 • Wielkość: średniej wielkości do dużego
 • Waga: samice 3-5 kg, samce 4-8 kg
 • Wygląd ogólny: ciało muskularne, przysadziste, mocno zbudowane
 • Głowa: duża, szeroka, okrągła, z charakterystycznymi fałdami i dobrze rozwiniętymi policzkami; czoło wyraźnie zarysowane, pokryte sztywnym włosem nadającym mu dodatkowo wypukłość; podbródek mały
 • Uszy: średniej wielkości o zaokrąglonych końcach
 • Oczy: duże, okrągłe o dość szerokim rozstawieniu, dostosowane w kolorze do umaszczenia – pomarańczowe, złociste lub miedziane; u odmiany białej – pomarańczowe, niebieskie lub różnobarwne; u odmiany szynszylowej i cieniowanej – szmaragdowe lub niebieskozielone; u odmiany colorpoint – niebieskie
 • Nos: krótki, szeroki, z nieznacznie zaznaczonym przełomem
 • Szyja: silna, krótka
 • Tułów: krępy, muskularny i zwarty, szeroka klatka piersiowa, grzbiet prosty; kończyny krótkie, masywne, o dobrym umięśnieniu
 • Ogon: jego długość to 2/3 długości ciała, gruby u nasady, zaokrąglony na końcu
 • Szata: krótka, miękka i gęsta, lekko odstająca od ciała, w dotyku przypomina plusz
 • Maść: występuje w około 150 odmianach – jednobarwna (niebieska, czarna, ruda, biała, czekoladowa, liliowa, kremowa), dwubarwna, pręgowana we wszystkich podstawowych kolorach, szylkretowa, szynszylowa, srebrzysta cieniowana, srebrzysta pręgowana, dymna, colorpoint
 • Aktywność: umiarkowanie aktywny, lubi spokój
 • Odporność/podatność na choroby: bardzo odporny
 • Długość życia: 15-20 lat
 • Możliwość zakupu kociaka: w Polsce tak
kot brytyjski krótkowłosy
fot. Pixabay

Charakter

Kot brytyjski krótkowłosy jest kotem inteligentnym, o silnym charakterze i umiarkowanym temperamencie. Nigdy nie bywa natrętny – wręcz zachowuje pewien dystans i powściągliwość w kontaktach z domownikami. Z jednej strony potrzebuje bliskości człowieka, z drugiej zaś – żyje nieco z boku. Zwykle wybiera jedną osobę, który obdarza szczególnymi względami. Rzadko się odzywa, chyba, że dopomina się o ulubiony smakołyk lub codzienną porcję pieszczot. Lubi być głaskany, ale nie przepada za noszeniem na rękach.

Kot brytyjski jest kotem przyjacielskim, spokojnym i cierpliwym. Nie zdarza mu się zachować agresywnie, dlatego nadaje się na towarzysza dla starszych dzieci. Wesoły, chętnie się bawi, potrafi sam znaleźć sobie rozrywkę. W młodości dosyć żwawy i ruchliwy, z wiekiem staje się bardziej stateczny.

kot brytyjski krótkowłosy
fot. Pixabay

Jest kotem odważnym, towarzyskim i niekonfliktowym. Żyje w zgodzie z innymi zwierzętami – hodowcy radzą nawet, aby nie wychowywał się samotnie. Nie domaga się wychodzenia na spacery i woli życie w domowym zaciszu. Nie wykazuje nadmiernych skłonności do wspinania się.

kot brytyjski krótkowłosy
fot. Pixabay

Zdrowie

Koty brytyjskie są zdrową rasą,  ale jak w przypadku każdego kota nie można wykluczyć wypadku lub choroby. Bardzo lubią jeść, a w efekcie szybko tyją, dlatego należy bardziej niż u innych ras pilnować diety.

Kot brytyjski może być genetycznie obciążony kardiomiopatią przerostową, która może dotyczyć zarówno młodych kociąt jak i kotów kilkuletnich. Dlatego należy wykonywać w hodowlach badania genetyczne celem wykluczenia nosicielstwa wadliwego genu i nie rozmnażać kotów obciążonych genetycznie.

Kot brytyjski może też być dotknięty wrodzoną wielotorbielowatością nerek (PKD). Rzadziej może wystąpić wodogłowie i hemofilia.

Pielęgnacja

Pielęgnacja jest łatwa – ogranicza się do regularnego wyczesywania sierści w okresach linienia, sprawdzania uszu i przycinania pazurów.

Należy też regularnie przemywać oczy. Kot brytyjski należy do ras ze skróconym pyszczkiem, dlatego mogą mu bardziej łzawić oczy, zdarza się też zarośnięcie kanalików łzowych.

kot brytyjski krótkowłosy
fot. Shutterstock

Wady i zalety

Wady
 • nie jest typowym pieszczochem
 • nie lubi brania na ręce
 • kocha jeść, należy pilnować jego diety, by nie przytył
Zalety
 • rasa bardzo zdrowa i odporna
 • futro łatwe w pielęgnacji
 • spokojny i nienachalny, lubi być blisko człowieka
 • idealny kot rodzinny – lubi dzieci
 • nadaje się dla seniorów
 • dogada się zarówno z innym kotem jak i z psem
 • nie potrzebuje dużo przestrzeni – odnajdzie się nawet w małym mieszkaniu

  kot brytyjski krótkowłosy
  fot. Shutterstock

Ciekawostki

Kot brytyjski jest największym kotem krótkowłosym.

Choć najbardziej kojarzony jest z kolorem niebieskim, rasa ta występuje w ogromnej liczbie kolorów i znaczeń. To zasługa krzyżowania nielicznych kotów brytyjskich, które przeżyły II Wojnę Światową, z kotami innych ras.

Kot brytyjski jest ulubioną rasą na kocich wystawach. Popularność zyskał między innymi dzięki zrównoważonemu charakterowi oraz charakterystycznemu pluszowemu futerku. Wygląd kota brytyjskiego nieodmiennie budzi skojarzenia z pluszowym misiem – sprawia to duża i okrągła głowa, wyraziste oczy, gęste i bardzo miłe w dotyku futerko.

kot brytyjski krótkowłosy
fot. Pixabay

Kocięta brytyjczyka rodzą się z mniej lub bardziej widocznym śladem pręgowania, który zanika w miarę dorastania. Również nieco dłuższa dziecinna sierść z wiekiem staje się krótsza i pluszowa.

Pierwszy kot brytyjski trafił do Polski prawdopodobnie w 1994 roku. Była to kotka imieniem Arabella Big Ben, sprowadzona z Ukrainy.

Kotem brytyjskim krótkowłosym był m.in.: kot z Chesire z „Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla oraz Greebo Niani Ogg ze „Świata Dysku” Terry’ego Pratchetta.

Wizerunek kota brytyjskiego krótkowłosego jest chętnie wykorzystywany w reklamach kocich karm i akcesoriów. Jedno z umaszczeń brytyjczyka doczekało się nawet nieoficjalnej nazwy „whiskasowe”.

Chcesz oceniać i komentować?
Dołącz do nas – zarejestruj się!
Ocena użytkowników
Przeczytaj także

Przeczytaj także