MUNCHKIN


Kontrowersyjna rasa kota o wyjątkowo krótkich kończynach. Efekt ten jest wywołany mutacją powodującą hipochondroplazję lub pseudoachondroplazję.

 

Charakter

To koty inteligentne, pogodne, towarzyskie i uczuciowe. Łatwo uczą się chodzenia w szelkach i na smyczy, chętnie odbywają spacery. Dobrze dogadują się z innymi kotami i zwierzętami w domu. Szybko akceptują też obcych ludzi i nowe miejsca. Są doskonałymi towarzyszami dla osób, które dużo podróżują albo często się przeprowadzają. Przywiązują się do właściciela jak psy. Są spokojne i zrównoważone. Nadają się zarówno dla singli, jak i rodzin z dziećmi. Uwielbiają się bawić, ale nie są nadaktywne.

Niemcy ochrzcili munchkiny mianem „kotów-kangurów”, ponieważ lubią one siedzieć z uniesionymi przednimi łapkami i obserwować otoczenie. Podczas gdy większość kotów staje na tylnych łapkach, aby się rozejrzeć, munchkiny po prostu siadają na pupie, podpierając się ogonem.

Munchkiny nie są agresywne, ale w razie potrzeby potrafią się bronić i np. wdać w bójkę z obcym kotem.

kociak kot munchkin manczkin
fot. Shutterstock


Wady i zalety

Munchkin – jaki jest? Poznaj jego wady i zalety!

Wady:

 • nieco mniej sprawny niż kot o długich łapach (nie skacze tak daleko i wysoko)
 • nie nadaje się do trzymania jako kot wychodzący – może sobie nie poradzić w naturze
 • rasa bardzo rzadka, droga i trudna do zdobycia

Zalety:

 • miły towarzysz rodziny
 • średnio aktywny i zrównoważony
 • łatwo się uczy
 • akceptuje inne zwierzęta
 • niewymagający w pielęgnacji


Zdrowie

Krótkie kończyny munchkina są efektem spontanicznej mutacji o charakterze dominującym, która czasem zdarza się u kotów domowych. Jego kręgosłup zachował jednak sprężystość i giętkość podobną, jak w przypadku innych kotów. Według hodowców munchkinów skrócenie nóg nie wpływa negatywnie na zdolność kotów do skakania.

Wszystkie krótkonożne munchkiny są heterozygotami, tzn. że mają po jednym genie od pary decydującym o skróceniu łapek i jednym „normalnym”. Krzyżówka dwóch krótkonożnych kotów statystycznie przynosi następujące rezultaty: 50% będzie miało krótkie łapki, a 25% będzie normalnymi kotami o długich kończynach (te koty nie przekażą potomstwu krótkich łap, bo nie odziedziczyły tego genu po rodzicach), a 25% zarodków (homozygoty dominujące) zamiera. W takich skojarzeniach można zaobserwować mniejsze mioty.

Munchkiny nie są chorowite, jednak dwa problemy związane z kośćcem wydają zdarzać się częściej: lordoza (przesadne wygięcie kręgosłupa) i lejkowata klatka piersiowa.

Żywienie

Jak każdy kot powinien być karmiony karmą dobrej jakości lub zbilansowanym pożywieniem przygotowywanym w domu. Należy pamiętać o dostosowaniu pokarmu do wieku, stanu zdrowia i aktywności danego osobnika.

Pielęgnacja

Rasa łatwa w pielęgnacji (wystarczy wyczesywać futerko raz na tydzień, okresowo czyścić uszy i kąciki oczu). Zalecane jest przycinanie pazurków co 2-3 tygodnie, o ile jest taka potrzeba. Kotom w odmianie długowłosej warto podawać preparaty odkłaczające.Historia

Munchkin to „kot-jamnik”, którego cechą wyróżniającą są bardzo krótkie łapki, szczególnie przednie.

Historia rasy rozpoczęła się w 1983 r. w stanie Luizjana. Sandra Hochenedel przygarnęła krótkowłosą, czarno-białą ciężarną kotkę o krótkich łapkach, którą nazwała Blackberry (Jeżyna). Wcześniej kotka była półdzika i ukrywała się pod porzuconymi samochodami. Opiekunka założyła, że krótkie nóżki są efektem niedożywienia w okresie dorastania lub jakiejś choroby. Jakże się zdziwiła, gdy okazało się, iż cechę tę odziedziczyły dzieci Blackberry. Jednego z kociaków, o imieniu Toulouse, Sandra podarowała przyjaciółce – Kay La France. Od tej pary – Blackberry i jej syna Toulouse – wywodzą się wszystkie współczesne munchkiny (oczywiście później ich potomstwo kojarzono też z innymi kotami, aby uniknąć ekstremalnego inbredu).

Oficjalna prezentacja rasy profesjonalnym felinologom miała miejsce na wystawie TICA w Madison Square Garden w 1991 r. Obserwacje wykazały, że skrócenie kończyn nie ma wpływu na ruchomość stawów i kręgosłupa, co zdarza się u krótkonogich kotów. Munchkiny chętnie się wspinają i odważnie skaczą, choć oczywiście nie są w stanie robić tego tak wysoko i daleko, jak koty o długich nogach. Jednak biorąc pod uwagę ich budowę, wykazują się dużą gracją i zwinnością. Na etapie utrwalania rasy i badań nad cechą skrócenia kończyn obecną u munchkinów przeprowadzano krzyżówki z innymi kotami rasowymi i nierasowymi, w efekcie czego powstało wiele ras pokrewnych.

Nazwa rasy pochodzi od wymyślonego przez Franka Bauma Munchkinlandu – części krainy Oz, zamieszkiwanej przez karzełki munchkiny.

TICA uznała rasę w 1994 r. Rasa jest nieuznana przez FIFe, CFA i GCCF ze względu na znaczną szkodliwość dominującej mutacji dla zdrowia kotów (częste inne wady, 25% śmiertelność płodów).

kot munchkin manczkin
fot. Shutterstock

Wzorzec

Kot Munchkin – Munchkin – Manczkin – Rasy nieuznane przez FIFe

kod EMS: MCK

 • Pochodzenie: Luizjana, Stany Zjednoczone
 • Aktywność: średnia
 • Wrażenie ogólne: średniej wielkości i niezbyt atletycznej budowy, krótkonożny kot. Występuje w odmianie krótko- i długowłosej, we wszystkich kolorach, wyglądzie i kategoriach.
 • Waga: samce przeciętnie 3-4 kg, samice 2-3,5 kg
 • Głowa: stożkowata, o zaokrąglonych konturach, proporcjonalna do ciała, wysokie kości policzkowe. Poza tym normalna.
 • Uszy: szerokie u podstawy, o lekko zaokrąglonych końcach. Średnie do dużych – proporcjonalne do głowy. Pędzelki na końcach uszu dopuszczalne tylko u odmiany długowłosej.
 • Oczy: średnie lub duże, w kształcie migdała, osadzone dostatecznie szeroko, co nadaje kotu „otwarte” spojrzenie. Osadzone pod lekkim kątem względem podstawy uszu. Brak zależności między kolorem oczu i umaszczeniem.
 • Szata: włos krótki jest w dotyku pluszowy, z gęstym podszyciem. Długi – jedwabisty, podobny jak u tureckiej angory.
 • Maść: dopuszczalne wszelkie kolory i wzory.
 • Odporność/podatność na choroby: bardzo odporny, zdarza się lordoza i lejkowata klatka piersiowa.
 • Długość życia: 12-14 lat
 • Możliwość zakupu kociaka w Polsce: tak, działa pierwsza hodowla tej rasy.

 

półdługowłosy kot munchkin manczkin
fot. Shutterstock


Ciekawostki

kot munchkin manczkin
fot. Shutterstock

Cecha skrócenia kończyn jest dominująca, co prowadzi w szybkim tempie do powstawania mieszańców reklamowanych jako nowe rasy (ang. Dwarf Cats):

Bambino – krzyżówka ze sfinksem
Dwelf – krzyżówka z rasą amerykański curl
Napoleon – krzyżówka z kotem perskim
Skookum – krzyżówka z rasą La Perm
Kinkalow – krzyżówka z rasą amerykański curl
Lambkin – krzyżówka z rasą Selkirk rex

Mei toi – krzyżówka z ocicatem i kotem singapurskim
Genetta – krzyżówka ras munchkin, kot bengalski, savannah, domowy kot krótkowłosy i kot orientalny krótkowłosy
Minskin – krzyżówka ras munchkin, sfinks, Devon rex i kot burmski

kot muchnkin manczkin bambino
fot. Shutterstock; Bambino
kot munchkin manczkin
fot. Shutterstock; Bambino

Rasa wywołuje znaczne kontrowersje. Jedni się zachwycają jej wyglądem, inni ostro protestują przeciw rozmnażaniu kotów z genem „krótkonożności”. Z pewnością byłoby im trudniej przeżyć, gdyby zostały pozbawione opieki człowieka i nie jest wskazane rozpowszechnianie genu krótkonożności wśród populacji kotów wolno żyjących. Z drugiej strony są na tyle rzadkie i cenne, że każdy osobnik posiada opiekuna.