kot serengeti

RASY

KOT SERENGETI

Serengeti to mruczek o wyglądzie serwala lecz bez domieszki "dzikiej" krwi.

Historia

Stosunkowo nowa rasa kotów powstała poprzez skrzyżowanie domowego kota bengalskiego z kotem orientalnym. Twórcą rasy jest Karen Sausman, hodowczyni z 40-letnim doświadczeniem, która wyhodowała pierwsze Serengeti w Kalifornii w r. 1994. Równolegle rasa powstała w USA i Wielkiej Brytanii.

Celem jest wyhodowanie rasy kotów wyglądających podobnie jak serwal lecz bez domieszki krwi dzikich kotów.

Koty Serengeti zostały uznane jako odrębna rasa przez TICA. Rasa jest wciąż doskonalona.

kot serengeti
fot. Shutterstock

Wzorzec

Serengeti jest kotem o smukłej budowie ciała, długich nogach i bardzo długich „stojących” uszach. Charakterystyczne dla nich jest trzymanie głowy bardzo wysoko. Oczy duże i okrągłe, niedopuszczalne są oczy o kształcie migdała. Ogon nie może być zbyt długi. Uszy nie mogą być zbyt wąskie ani przypominać układem uszu kota orientalnego.

serengeti
samiec Serengeti; fot. wikimedia

Samce są nieco większe i cięższe od samic.

Umaszczenie dopuszczalne przez TICA to: tabby, srebrzysty, dymny i czarny. Grupa hodowców z Wielkiej Brytanii stara się o uznanie przez TICA także umaszczenia „snow spotted”. W każdym wariancie umaszczenia widoczne są cętki.

Charakter

Serengeti jest bardzo aktywny i przyjacielski. Właściwie prowadzony łatwo akceptuje inne zwierzęta. Dobrze adaptuje się w nowym otoczeniu, uwielbia wspinaczki, gonitwy i zabawy.

Chcesz oceniać i komentować?
Dołącz do nas – zarejestruj się!
Ocena użytkowników
Przeczytaj także

Przeczytaj także