KOT ORIENTALNY KRÓTKOWŁOSY


Kot orientalny krótkowłosy jest bratem syjama - ma identyczną budowę ciała, różni się jedynie umaszczeniem.

 

Charakter rasy orientalny krótkowłosy

Kot orientalny krótkowłosy jest towarzyski, z dużym temperamentem, ale ma spokojniejszy i mniej dominujący charakter niż kot syjamski. Jest skoczny, wesoły, ruchliwy i lubi się bawić. Na ogół nie przejawia niszczycielskich skłonności, ale musi mieć jakieś zajęcie. Kot orientalny chętnie się wspina, dlatego należy sprawić mu specjalny słupek z podestami.

Kot orientalny krótkowłosy mocno zżywa się z właścicielem i jest dobrym przyjacielem dla starszych dzieci. Zazwyczaj na swojego przewodnika wybiera jedną osobę z rodziny, choć chętnie bawi się i przesiaduje na kolanach także innych domowników. Towarzyski i otwarty łatwo nawiązuje kontakty z gośćmi. Trzeba jednak pamiętać, że kot orientalny jest obdarzony silnym charakterem i źle wychowany potrafi podporządkować sobie domowników.

Kot orientalny nie lubi samotności. Jeżeli opiekun przebywa cały dzień poza domem, powinien zapewnić swojemu pupilowi towarzystwo. Orient dobrze czuje się w obecności kotów, psów i innych zwierząt domowych, pod warunkiem, że został z nimi prawidłowo zapoznany.

kot orientalny krótkowłosy
kot orientalny krótkowłosy fot. Shutterstock

Kot orientalny krótkowłosy jest bardzo gadatliwy i lubi zwracać na siebie uwagę głośnym miauczeniem. Znudzony kot tej rasy potrafi wykazać się niezwykłą pomysłowością. Szczególnie ważne jest odpowiednie zabezpieczenie okien i uważne zamykanie drzwi – ciekawski kot orientalny krótkowłosy chętnie skorzysta z każdej okazji, by wydostać się na zewnątrz.Wady i zalety rasy orientalny krótkowłosy

Kot orientalny krótkowłosy – jaki jest? Poznaj jego wady i zalety!

Wady

 • możliwe wrodzone wady genetyczne
 • bardzo aktywny, zalecany wysoki drapak
 • wymaga codziennej uwagi ze strony opiekuna
 • nie lubi samotności

Zalety

 • łatwo akceptuje inne koty i psy
 • towarzyski, nie boi się obcych
 • niewymagający w pielęgnacji
 • wesoły, lubi zabawy
 • świetny towarzysz dzieci oraz osób spędzających dużo czasu w domu


Zdrowie rasy orientalny krótkowłosy

Kot orientalny krótkowłosy może cierpieć na wrodzone wady genetyczne: zez, niewłaściwa ilość palców, deformacja szczęki,  postępujące zwyrodnienie siatkówki (PRA), gangliozydoza, wielotorbielowatość nerek (PKD). Doświadczeni hodowcy rasy kot orientalny eliminują nosicieli wad z dalszego planu hodowlanego (nie rozmnażają).

Żywienie

Kot orientalny krótkowłosy potrzebuje wysokoenergetycznej diety. Może ona bazować zarówno na karmach mokrych, jak i na posiłkach typu BARF. Ważne, by u kotów tej rasy często kontrolować wagę – niektóre osobniki mogą mieć skłonność do otyłości.

Pielęgnacja

Pielęgnacja polega jedynie na wyczesywaniu sierści w okresach linienia. Koniecznie trzeba przestrzegać kalendarza szczepień, nawet jeśli kot nie wychodzi na zewnątrz. Raz na jakiś czas kot orientalny krótkowłosy musi mieć przycinane pazury i skontrolowaną czystość uszu.Historia

Kot orientalny krótkowłosy wywodzi się od kota syjamskiego.

Początek planowej hodowli syjamów datuje się na lata 90. XIX w. Raz na jakiś czas pojawiały się w ich miotach kocięta o jednolitym czarnym lub niebieskim umaszczeniu. Jeszcze do lat 20. XX w. w Anglii nie uznawano tak nietypowo zabarwionych kotów syjamskich. Po raz pierwszy opisał je Niemiec, prof. Friedrich Schwangart pod koniec lat 30. XX wieku.

Powstanie kota orientalnego jest efektem dwojakiego działania. Z jednej strony pragnienia hodowców, by stworzyć kota o wszelkich cechach kota syjamskiego lecz innym umaszczeniu niż colorpoint, z drugiej – programu odtwarzania pogłowia ras kotów domowych zdziesiątkowanych podczas drugiej wojny światowej.

Podczas krzyżowania syjamów z kotami innych ras (rosyjskim niebieskim, brytyjskim krótkowłosym, abisyńskim) oraz kotami domowymi udało się wyhodować koty o ponad 30 barwach. Jednym z pierwszych był czekoladowy Havana (dziś uznawany przez niektóre organizacje felinologiczne jako osobna rasa). Ostatecznie pozostano przy jednej nazwie dla wszystkich kolorowych potomków syjamów – kot orientalny krótkowłosy. Wkrótce opracowano też wersję długowłosą orienta (po skrzyżowaniu z kotem balijskim) – kota jawajskiego.

Po II wojnie światowej Pat Turner i Dagmar Thies rozpoczęły starania o uznanie nowej rasy. Udało się to dopiero w 1972 r., kiedy FIFe (Międzynarodowa Federacja Felinologiczna) wpisała ją do rejestru pod nazwą „kot orientalny krótkowłosy”.

Kot orientalny krótkowłosy w Polsce

Kot orientalny krótkowłosy nie jest rasą zbyt popularną. W całej Polsce znaleźć można jedynie 30 osobników tej rasy.

Wzorzec rasy orientalny krótkowłosy

Kot orientalny krótkowłosy – oriental shorthair – Koty syjamskie i orientalne – IV kat. wg FIFe

kod EMS: OSH

 • Pochodzenie: Wielka Brytania, Tajlandia
 • Charakter: przyjazny, towarzyski, zabawowy, inteligentny, ciekawski, nie tak dominujący jak syjam
 • Wielkość: średniej wielkości
 • Waga: 2,5-4,5 kg
 • Wygląd ogólny: pełen gracji, smukły, zgrabny, elegancki i dumny, ruchy miękkie a ciało giętkie
 • Głowa: głowa jest średniej wielkości, proporcjonalna w stosunku do tułowia, klinowata – klin zaczyna się od nosa i rozszerza stopniowo aż do uszu; czaszka wypukła; podbródek i szczęki są silne, pysk delikatny
 • Nos: nos prosty i długi, bez załamania
 • Uszy:  duże, szerokie u nasady, osadzone nisko na przedłużeniu linii klina, porośnięte wewnątrz delikatnym włosem
 • Oczy: średniej wielkości, w kształcie migdałów, lekko skośnie osadzone; w przejrzystym zielonym kolorze
 • Szyja: smukła, długa, elegancka
 • Tułów: wydłużony, smukły, zgrabny, o ładnie zaznaczonej muskulaturze; sprawia eleganckie wrażenie; kończyny długie, muskularne – tylne nieco dłuższe od przednich; stopy małe i owalne, z poduszeczkami zabarwionymi odpowiednio do umaszczenia
 • Ogon: długi, cienki u nasady, zwężający się ku cieniutkiemu koniuszkowi
 • Szata: bardzo krótka, sprężysta, delikatna, lśniąca, gładko przylegająca do skóry; brak podszerstka
 • Maść: występuje w kilkudziesięciu odmianach kolorystycznych jedno- i wielobarwnych; maść jednolita (czarna, czekoladowa, niebieska, liliowa, cynamonowa, płowa, ruda, kremowa), szylkretowa we wszystkich podstawowych kolorach, pręgowana i srebrzysta pręgowana w czterech odmianach (tygrysia, marmurkowa, cętkowana, z tickingiem) – we wszystkich przypadkach wymagany znak litery M na czole, dymna we wszystkich podstawowych kolorach
 • Odporność/podatność na choroby: odporny
 • Długość życia: 15-20 lat
 • Możliwość zakupu kociaka w Polsce: tak
 • Cena kota z rodowodem TICA: 1700-4000 zł


Ciekawostki o rasie orientalny krótkowłosy

Kocury tej rasy mają silnie rozwinięty instynkt płciowy i rzadko zdarza się, aby dwa reproduktory wzajemnie się zaakceptowały.

Kot orientalny krótkowłosy wcześnie dojrzewa.

Ciąża u kotek trwa około 68 dni, a więc dłużej niż u innych ras. Rodzice wspólnie opiekują się potomstwem. Dla prawidłowego rozwoju psychicznego kocięta wymagają dłuższego pobytu z matką i rodzeństwem, dlatego nie powinny opuszczać domu przed ukończeniem 12 tygodnia życia.

kocięta syjamskie i orientalne w koszyku
fot. Shutterstock

Koty syjamskie i orientalne można kojarzyć między sobą, dlatego w jednym miocie mogą urodzić się kocięta obydwu ras. Hodowcy często korzystają z tej możliwości, aby poprawić kolor oczu orienta.

Koty orientalne są towarzyskie, z dużym temperamentem, ale mają spokojniejszy i mniej dominujący charakter niż syjamy. Są skoczne, wesołe, ruchliwe i lubią się bawić. Na ogół nie przejawiają niszczycielskich skłonności, ale muszą mieć jakieś zajęcie.

Array