KOT SOMALIJSKI (SOMALI CAT)


Kot somalijski to długowłosa odmiana kota abisyńskiego. Wspina się wyżej i bawi się bardziej od innych kotów.

 

Charakter

Ma duży temperament, jest elegancki, zwinny i ruchliwy. Chętnie się wspina, dlatego warto postarać się dla niego o specjalny słupek z podestami. Ma dobroduszną naturę - jest bardziej nieśmiały od abisyńczyka i mniej waleczny. Unika sytuacji konfliktowych i prędzej oddali się, niż okaże niezadowolenie, czy agresję. Choć łatwo adaptuje się do nowych sytuacji, to najpewniej czuje się na własnym terenie.

kot somalijski somali cat
fot. Shutterstock

Jest kotem bardzo wymagającym. Potrzebuje silnej więzi z opiekunem, domaga się zainteresowania i źle znosi samotność- ignorowany potrafi nawet się obrazić. Jest posłuszny i łatwo go wychować, pod warunkiem, że postępuje się z nim łagodnie (nie lubi podniesionego głosu), lecz konsekwentnie. Lubi życie w grupie, dlatego znacznie lepiej czuje się w towarzystwie drugiego kota lub psa. Wykazuje także duże poczucie stadnej solidarności, troszczy się o swoich towarzyszy i jest gotów stanąć w ich obronie.

kocięta kot somalijski somali cat
fot. Shutterstock


Wady i zalety

Wady
 • nie lubi samotności
 • wymaga dużo uwagi ze strony opiekuna
 • konieczny jest bardzo wysoki drapak - kot ekstremalnie aktywny, kocha skoki i wspinaczki
 • mogą wystąpić wrodzone wady genetyczne
Zalety
 • tworzy silną więź z opiekunem
 • łagodniejszy i mniej konfliktowy niż kot abisyński
 • bardzo inteligenty, szybko i chętnie się uczy, np. chodzenia na smyczy, aportowania
 • akceptuje z łatwością inne koty i psy
 • nadaje się dla starszych dzieci
 • kocha zabawy i wszelką aktywność


Zdrowie

Mogą wystąpić wrodzone wady genetyczne - niedobór kinazy pirogronianowej (PK).  Zdarza się utrata wzroku na skutek zaniku siatkówki. Sprzedający kota powinien wraz z rodowodem przekazać zaświadczenie weterynaryjne o braku wad genetycznych.
Pielęgnacja
Stosunkowo łatwa. Chociaż sierść jest dłuższa, niż u krótkowłosego kuzyna, to nie kołtuni się i wystarczy wyczesać ją raz na kilka dni. Systematycznie sprawdzamy uszy i przycinamy pazury.
kot somalijski somali cat portret kota
fot. Shutterstock


Historia

Kot somalijski to po prostu długowłosa odmiana kota abisyńskiego.Jego historia zaczyna się w początkowych latach XX wieku. Hodowcy zauważyli, iż w miotach kotów abisyńskich zdarzają się osobniki z dłuższą sierścią. Prawdopodobnie winę ponosiły  praktyki dawnych hodowców z Wielkiej Brytanii, którzy chętnie krzyżowali różne rasy kotów. W ten sposób musiał zostać wprowadzony do hodowli abisyńczyków gen długiego włosa. Dodatkowo zostało to nasilone po drugiej wojnie światowej, gdy z racji drastycznego ograniczenia populacji tej rasy, by ją ratować i zwiększyć dostępną pulę genetyczną, wprowadzono doń koty innych ras.Początkowo hodowcy traktowali długowłose osobniki jako niechciane mutanty i eliminowali z rozrodu.
kot somalijski niebieski
fot. Shutterstock
Wszystko zmieniło się w połowie lat 60 XX wieku. Evelyn Mague, właścicielka schroniska dla zwierząt w Stanach Zjednoczonych, postanowiła zająć się owymi wyrzutkami. Wbrew protestom hodowców abisyńczyków zaczęła pracę nad nową rasą.Długowłosy kot o wyglądzie wiewiórki szybko zyskał uznanie w Stanach Zjednoczonych i Australii. Do Europy trafił w latach 80 XX wieku.W 1971 roku został uznany jako odrębna rasa przez CFA, a trzy lata później przez FIFe.
kot somalijski
fot. Shutterstock

Wzorzec

Kot somalijski - somalijczyk - Somali - Koty krótkowłose i somalijskie - III kat. FIFe
kod EMS: SOM
 • Pochodzenie: Stany Zjednoczone
 • Charakter: przyjazny, towarzyski, zabawowy, inteligentny, ciekawski
 • Wielkość: średniej wielkości
 • Waga: 3,5-5,5 kg
 • Wygląd ogólny: elegancki, gibki, zwinny, dobrze umięśniony
 • Głowa: smukła, w kształcie trójkąta z zaokrąglonymi konturami; szeroka między uszami, z wypukłym czołem i umiarkowanie zaznaczonym przełomem; broda dobrze rozwinięta, pyszczek dobrze wykształcony
 • Uszy: duże, lekko zaokrąglone na końcach, szeroko rozstawione, z kępkami włosów wewnątrz małżowiny
 • Oczy: duże, wyraziste, błyszczące, w kształcie migdałów, dość szeroko rozstawione, kolor bursztynowy, zielony lub orzechowy, otoczone czarnymi obwódkami
 • Nos: czerwony z czarną obwódką, średniej długości, o nieco wygiętej z profilu linii i prawie niewidocznym przełomem
 • Tułów: średniej długości (o nieco mocniejszym kośćcu niż u kotów abisyńskich), dobrze umięśniony, o nieznacznie wygiętym grzbiecie; kończyny długie i smukłe; stopy małe, owalne
 • Ogon: długi, mocny u nasady, obficie owłosiony i wysoko noszony
 • Szata: średniej długości, gęsta, jedwabista, miękka w dotyku; na szyi długie włosy tworzą obfity kołnierz i portki na udach; z charakterystycznym dla rasy tickingiem, spowodowanym obecnością genu agouti; każdy włos ma ciemną końcówkę oraz kilka - na przemian ułożonych - prążków jaśniejszych i ciemniejszych
 • Maść: w kolorze dziczym, rudym (sorrel), niebieskim, płowym, liliowym, czekoladowym; wszystkie powyższe kolory występują także w odmianach srebrzystych (niektóre stowarzyszenia nie uznają wszystkich podanych odmian barwnych).; zawsze występuje ciemna pręga wzdłuż grzbietu do końca ogona
 • Aktywność: bardzo aktywny, skoczny, w ciągłym ruchu
 • Możliwość zakupu kociaka w Polsce: tak
niebieski kot somalijski somali cat
fot. Shutterstock


Ciekawostki

Ponieważ nowa rasa pochodziła od kota abisyńskiego, nadano mu nazwę kot somalijski - z racji bliskości geograficznej Etiopii (dawnej Abisynii) z Somalią.
niebieski kot somalijski somali cat
fot. Shutterstock
Kot somalijski różni się od kota abisyńskiego dłuższym futrem o głębszym kolorze, nieco mocniejszą budową, jest też mniej konfliktowy.Gen dłuższej okrywy włosowej jest genem recesywnym co oznacza, że gdy skrzyżujemy dwa koty, nosicieli tego genu, otrzymamy miot w proporcjach - 1 kot półdługowłosy i 3 krótkowłose.U kota somalijskiego prążków może być więcej niż u abisyńczyka, dlatego jego szata ma głębszy odcień. Pierś, brzuch i wewnętrzna strona kończyn są jednolicie umaszczone. Sierść wokół oczu i warg musi być jaśniejsza. Na czole nad oczami występują pionowe kreski, które są pozostałością po rysunku litery M, typowym dla maści pręgowanej.Somalijczyki wcześnie osiągają dojrzałość, podobnie jak ich krótkowłosi kuzyni - koty abisyńskie.