Stracił dwie łapy w wypadku, w zamian dostał protezy bioniczne


Sześcioletni kocur stracił tylne łapy po tym, jak potrącił go samochód. Dzięki dobrym ludziom dostał szansę na drugie życie.

Gdy dochodzi do tak poważnych obrażeń, wielu weterynarzy sugeruje uśpienie zwierzaka. W przypadku Vituzzo na szczęście stało się inaczej – choć kocur stracił obie łapy, udało mu się wrócić do zdrowia. Co więcej, wciąż może prowadzić normalne i szczęśliwe życie – tym razem jako kot z protezami.

Nieszczęśliwy wypadek

Tragedia sześcioletniego Vito rozegrała się rok temu w Mediolanie. Pod nieobecność swoich opiekunek wychodzący kocur wyszedł na spacer i zniknął. Został najprawdopodobniej potrącony przez samochód – następnego dnia znaleziono go w ciężkim stanie na ulicy. Jedną z tylnych łap trzeba było natychmiast amputować. Choć chirurdzy mieli nadzieję na ocalenie drugiej, doszło do zakażenia i ostatecznie również trzeba było ją usunąć.

By zwiększyć szanse Vito na normalne życie, weterynarze zdecydowali się wszczepić mu bioniczne protezy. Przymocowano je bezpośrednio do pozostałych po amputacji kości górnych części nóg. Co ciekawe, nigdy wcześniej nie udało się z powodzeniem przeprowadzić takiej operacji we Włoszech. Przypadek Vituzzo jest więc naprawdę wyjątkowy!

Pierwszy we Włoszech kot z protezami

Początkowo kotu wszczepiono proste, tymczasowe protezy, by z czasem wymienić je na bardziej zaawansowane. Rehabilitacja Vito trwała kilka miesięcy, jednak z czasem kocur nauczył się ich używać.

View this post on Instagram

Ci sono novità! Vi ricordate che ero in attesa dell’operazione finale? Quella per mettermi delle protesi interne alle ossa? Nonostante le protesi siano pronte c’è stato un cambio di programma: il mio doc e le mamme hanno deciso che trattandosi di un’operazione molto delicata e dal risultato non sicuro preferiscono lasciarmi queste protesi esterne con le quali nei mesi ho preso molta confidenza e che ora mi permettono di muovermi alla grande! Certo esteticamente queste non sono il massimo, ma nessun altro gatto sulle protesi è agile come me perciò… Per ora l’ho scampata! ???#vituzzosuperstar #bioniccat #amoreinfinito #gattissimi #catoftheday #gingercat

A post shared by Vituzzo superstar (@vituzzosuperstar) on

Opiekunki Vito, Silvia i Linda założyły pupilowi profil na Instagramie, który cieszy się rosnącą popularnością. Na publikowanych przez kobiety zdjęciach i nagraniach widać, jak wygląda codzienne życie ich pupila. Wbrew temu, co mogliby sądzić niektórzy, wcale nie różni się ono specjalnie od egzystencji pełnosprawnego kota. Vito robi doskonały użytek ze swoich protez – chodzi, biega i skacze. Wygląda na to, że całkowicie je zaakceptował.

Ku przestrodze

Historia Vito znalazła pomyślne zakończenie, jednak niewiele zwierzaków ma tak duże szczęście. Pod kołami giną tysiące mruczków, inne zostają okaleczone na całe życie. Z oczywistych względów szczególnie narażone są koty wychodzące. Zwłaszcza w mieście spacery bez opieki dość często kończą się tragicznie. Dlatego być może warto to przemyśleć i potraktować przypadek włoskiego rudzielca jako rodzaj przestrogi.

źródło: bbc.com | zdjęcia: instagram.com/vituzzosuperstar

Autor: Agata Kufel
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments