Bezdomne koty leczą dzieci. W Ciechanowie powstało wyjątkowe miejsce

fot. Shutterstock

Nie od dziś wiadomo, że obecność zwierząt ma zbawienny wpływ na ludzką psychikę. W Ciechanowie przy ul. Kruczej o dobrostan psychiczny tych młodszych i starszych dbają koty.

Nie tylko zamek książąt mazowieckich czy wieża ciśnień. Od niedawna, a dokładniej od maja, jest jeszcze jeden powód, dla którego warto odwiedzić Ciechanów. Około 100 kilometrów od Warszawy powstało przyjazne miejsce. Azyl, gdzie ukojenie znajdą i koty, i ludzie. Dowiedz się, o co dokładnie chodzi.

Ośrodek Felinoterapii w Ciechanowie

Powiatowy Ośrodek Felinoterapii „Radosny Kot” powstał w ramach Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Mieści się przy ul. Kruczej, a swoją działalność rozpoczął 5 maja 2021 roku. Obiekt składa się z czterech pomieszczeń – w trzech z nich bytują koty, w czwartym zaś odbywają się zajęcia terapeutyczne, które polegają na kontakcie z mruczkami (felinoterapia). Choć jest niewielki, mieści w sobie ogrom mruczącej miłości. W tym miejscu schronienie i fachową pomoc znajdują bezdomne czy chore koty, a w opiekę nad potrzebującymi zwierzętami zaangażowani są przede wszystkim młodzi wolontariusze. Dla najbardziej oswojonych kotów pracownicy szukają domów. Większość z nich mieszka jednak w placówce na stałe.

To była inwestycja eksperyment. Pamiętam, jak zaczynaliśmy z realizacją pomysłu tego zadania, to wiele osób patrzyło ze zdziwieniem. Żyjemy w takich czasach, że żeby zainteresować i zaangażować młodzież w pomoc zwierzętom, a tak naprawdę w pomoc samemu sobie, musimy sięgać po rozwiązania niestandardowe – przyznała Joanna Potocka-Rak, starosta powiatu ciechanowskiego. 

Doktor mruczek, czyli kot na zdrowie

Jak wiadomo – im lepsze samopoczucie, tym lepsze ogólne zdrowie. Naukowcy wielokrotnie potwierdzali, że kontakt z kotami przynosi korzyści ludziom chorym. Więcej o tym pisaliśmy TUTAJ.

Kontakt z kotem nas uspokaja i wycisza. Pod względem biologicznym podnosi nam się poziom oksytocyny i endorfin w organizmie, przez co czujemy się lepiej i jesteśmy szczęśliwsi. Jednocześnie obniża się poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu –  podkreśla Marta Niemiec-Fiutowska, prezes krakowskiej fundacji „NA ZDROWIE Zwierzęta Ludziom –  Ludzie Zwierzętom”.

Tego typu inicjatywy są potrzebne, dlatego cieszymy się, że powstaje ich w Polsce coraz więcej. To tylko pokazuje, jak bardzo koty potrzebują nas, a my ich. 

MAMY DLA CIEBIE PREZENT! Zapisz się do newslettera Koty.pl i już teraz odbierz za darmo e-book „Poznaj całą prawdę o kotach”

źródła: radio7.pl, www.rdc.pl

Autor: Magdalena Olesińska
Array
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Monika
Monika
1 miesiąc temu

Hmmmm….autor artykułu nie posiada wiedzy dotyczącej Felinoterapii. Osoba prowadząca takie zajęcia powinna mieć licencję felinoterapeuty, posiadać wiedzę pedagogiczną. Koty do Felinoterapii powinny mieć odpowiednie cechy charakteru, zachowania, badania, szczepienia. Bezdomne koty pod opieką wolontariuszy, z przeznaczeniem do adopcji nie są kotami terapeutycznymi.