4 października – Światowy Dzień Zwierząt


Dziś, 4 października, obchodzimy święto wszystkich zwierząt.

Dziś, 4 października, obchodzimy święto wszystkich zwierząt.

Z tej okazji życzymy, by każdy zwierzak miał swoje miejsce na Ziemi – czy to będą domowe pielesze, miejskie podwórko, dżungla, ocean czy śniegi Grenlandii – i abyśmy my, ludzie, dbali o ten nasz wspólny Dom. Życzymy zwierzętom (a szczególnie kotom) – by żyły w zdrowiu tak długo, ile im pisane, by miały pod dostatkiem pożywienia i wody, nie cierpiały, jak najmniej chorowały, by były otoczone troską i miłością nas, ludzi, oraz – po prostu były szczęśliwe.

kocia łapka i dłoń człowieka
fot. Shutterstock

Co to za święto i skąd się wzięło?

Światowy Dzień Zwierząt (ang. World Animal Day) – święto obchodzone corocznie 4 października w dzień wspominania w Kościele powszechnym św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii.

Św. Franciszek w stosunku do człowieka i przyrody wyrzekł się chęci dominacji oraz wyznawał ideę braterstwa wszystkich stworzeń. Głosił, że wszyscy mieszkańcy Ziemi są braćmi, bez względu na charakter, poglądy, narodowość, stan majątkowy i każdy, kto prosi o pomoc, wróg czy przyjaciel powinien być wysłuchany i przyjęty.

Światowy Dzień Zwierząt został ustanowiony w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt (ang. World Animal Week) trwający do 10 października. Obchody Dnia mają na celu zmienić zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt i uświadomienie im, że zwierzę to istota żywa, a nie rzecz i ma swoje prawa.

Po raz pierwszy Światowy Dzień Zwierząt został zorganizowany w Polsce w 1993 roku.

Podczas obchodów organizatorzy zwracają uwagę społeczeństwu na los bezdomnych zwierząt, znęcanie się nad zwierzętami, warunki bytowe w schroniskach, sterylizację bezdomnych zwierząt oraz nielegalne hodowle psów szkolonych do walk.

Tyle Wikipedia.

A czego wy życzycie zwierzakom w dniu ich święta?

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments