16.03.2014
Alergię na koty inicjuje toksyna bakteryjna?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Badania naukowców z University of Cambridge wskazują na związek alergii na białko z naskórka kociego tzw. Fel d1 z toksynami bakteryjnymi.
fot. Shutterstock
Według naukowców z University of Cambridge istnieje związek między alergią na białko z naskórka kociego tzw. Fel d1 z obecnością toksyn bakteryjnych.
Białko Fel d1 jest najczęstszym winowajcą „alergii na koty”, ale wg naukowców by zainstniała reakcja alergiczna, białko to musi spotkać się z często spotykaną toksyną bakteryjną LPS. Dopiero w obecności tej toksyny alergen wywołuje reakcję układu immunologicznego organizmu alergika, objawiającą się świszczącym oddechem, kaszlem, katarem, dusznościami.
Cząsteczek Fel d1 trudno pozbyć się z otoczenia. Są dość lepkie i łatwo je wnieść do domu choćby na butach. W domu, gdzie był kot, nawet kilka lat po jego zniknięciu znajdują się cząsteczki alergizującego białka.
Duże nadzieje pokłada się w pracach nad nowymi lekami zwalczających m.in. posocznicę. Mogłyby one być wykorzystane także do zapobiegania reakcji alergicznych na kocie białko.
Wyniki opublikowano w magazynie „Journal of Immunology”.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
07.11.2024
Co warto kupić dla kota? Poradnik
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Każdy opiekun zwierzaka wie, że troska o domowego pupila wymaga odpowiedniego zaopatrzenia - od karmy, przez akcesoria, po produkty zdrowotne i zabawki. Media Expert, popularny sklep ze sprzętem elektronicznym i domowym, zaskakuje coraz szerszą ofertą produktów dla zwierząt, które można znaleźć zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i online.
undefined
04.10.2024
4 października – Światowy Dzień Zwierząt 2024. Jak go obchodzić?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Co roku 4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. To wyjątkowe święto, które powinno nas zachęcić do głębszego spojrzenia na dobrobyt naszych podopiecznych, a także wielu gatunków dzikich zwierząt.
undefined
20.08.2024
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali lek na koci katar!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jeszcze z zeszłym roku pisaliśmy o obiecujących badaniach zespołu z Uniwersytetu Jagiellońskiego nad opracowaniem leku na koci katar, a dziś możemy z radością napisać - UDAŁO SIĘ! Naukowcy ogłosili przełomowy krok w leczeniu tej powszechnej dolegliwości. Opracowany przez nich nowy lek obiecuje znaczne poprawienie jakości życia kotów cierpiących na wirusowe zapalenie górnych dróg oddechowych.
undefined