14.01.2012
Czy kot w domu zwiększa ryzyko rozwoju alergii u dorosłych?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
„Alergia na koty” jest jedną z najczęstszych przyczyn podawanych jako powód oddania kota. Bardzo rzadko jest to faktyczna przyczyna.
fot. Shutterstock
Dlatego pracownicy schronisk i wolontariusze fundacji wyjątkowo źle reagują na hasło „bo alergia”. Co na temat alergii na kocią ślinę mówi nauka?
W 2011 r. magazyn „Journal of the American Medical Association” opublikował wyniki badań, które stwierdzają, iż dzieci, które dorastają w obecności minimum dwóch psów lub kotów w domu, mają o połowę mniejsze ryzyko rozwoju alergii (całość artykułu można przeczytać tutaj).
Na początku tego roku inny magazyn doniósł, iż kot w domu zwiększa ryzyko alergii u dorosłych. Podchodzimy do niego bardzo krytycznie, bez odpowiedniego komentarza może on zrobić wiele krzywdy kotom.
Nasze obserwacje i doświadczenia kocio-ludzkie nie potwierdzają poniższej tezy. Skłania nas to do zastanowienia, na ile rzetelnie przeprowadzono badania, czy wzięto pod uwagę wszystkie czynniki, mogące zniekształcać wynik badań.
Być może jedną z ważnych przyczyn ciągłego wzrostu przypadków zachorowań na alergię i astmę jest fakt, że żyjemy w zbyt sterylnych warunkach – dr Ownby, Medical College of Georgia.
Alergię „na koty” można leczyć i wyleczyć. Istnieją coraz doskonalsze szczepionki, a także leki stosowane w przypadku nasilenia objawów. Jest mnóstwo kociarzy-alergików, którzy ani myślą oddawać swoich ukochanych zwierząt „bo alergia”.
Kot w domu zwiększa ryzyko alergii u dorosłych
Choć sprawienie dziecku kota może ochronić je przed alergią w przyszłości, w przypadku dorosłych futrzany domownik może nawet podwoić ryzyko rozwoju reakcji immunologicznej – informuje „Journal of Allergy and Clinical Immunology”.
Wnioski te płyną z analizy przeprowadzonej wśród ponad 6 tys. dorosłych Europejczyków, z których na początku nikt nie był uczulony na kocią sierść. W krwi osób, które w ciągu dziewięciu lat trwania obserwacji sprawiły sobie kota, częściej obserwowano wystąpienie przeciwciał wskazujących na rozwój reakcji alergicznej. Odsetek uczuleń wciąż pozostawał jednak mały.
Cztery na dziesięć osób, u których pojawiły się przeciwciała, przyznały, że zaczęły odczuwać objawy alergii, gdy w pobliżu znajdowały się zwierzęta – zwraca uwagę prowadzący badania dr Mario Olivieri ze Szpitala Uniwersyteckiego w Weronie.
Potwierdzono ponadto, że osoby, które w dzieciństwie miały w domu kota, były w znacznie mniejszym stopniu narażone na alergię w porównaniu z osobami, u których zwierzęta te zagościły po raz pierwszy.
Naukowcy podkreślają, że jeżeli w wieku dorosłym mamy astmę i/lub alergię, powinniśmy dobrze zastanowić się zanim nabędziemy kota, a zwłaszcza zanim wpuścimy go do pomieszczenia, w którym śpimy. Okazało się bowiem, że do rozwoju reakcji alergicznej dochodziło jedynie wtedy, gdy kot miał dostęp do sypialni.
źródło: PAP – Nauka w Polsce
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
04.10.2024
4 października – Światowy Dzień Zwierząt 2024. Jak go obchodzić?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Co roku 4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. To wyjątkowe święto, które powinno nas zachęcić do głębszego spojrzenia na dobrobyt naszych podopiecznych, a także wielu gatunków dzikich zwierząt.
undefined
20.08.2024
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali lek na koci katar!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jeszcze z zeszłym roku pisaliśmy o obiecujących badaniach zespołu z Uniwersytetu Jagiellońskiego nad opracowaniem leku na koci katar, a dziś możemy z radością napisać - UDAŁO SIĘ! Naukowcy ogłosili przełomowy krok w leczeniu tej powszechnej dolegliwości. Opracowany przez nich nowy lek obiecuje znaczne poprawienie jakości życia kotów cierpiących na wirusowe zapalenie górnych dróg oddechowych.
undefined
24.06.2024
Heroiczna akcja ratunkowa! Strażacy z Gdańska uratowali tonącego kota
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W niedzielny poranek strażacy z Gdańska przeprowadzili wyjątkową akcję ratunkową, która - na szczęście - zakończyła się sukcesem. Po dramatycznym zgłoszeniu dotyczącym topiącego się kota w kanale Raduni, ekipa strażaków niezwłocznie wyruszyła na ratunek.
undefined