17.12.2020
Piękny dom z zewnętrzną wolierą. Tak wygląda kociarnia w schronisku w Celestynowie!
Julia Dzierżak
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Od niedawna mruczki w Celestynowie mają prawdziwą willę. Oby tylko nie musiały zbyt długo korzystać z jej wygód…
fot. Koty.pl
Kociarnia w Celestynowie powstawała przez kilka ostatnich tygodni. Wydaje się, że to spełnienie marzeń mruczków szukających domu. W ostatni weekend odwiedziliśmy Celestyniaki i sprawdziliśmy, jak podwarszawskim zgubom mieszka się w nowym kocim domku.
Nowa kociarnia w Celestynowie
Budowa kociego domku była w planach od dłuższego czasu. Teraz, dzięki wsparciu darczyńców schroniska, udało się je zrealizować. To jedyna taka instalacja. Powstał niewielki, ale wielosezonowy dom z drewna. Warto wspomnieć, że projekt domku został dostosowany do potrzeb zwierząt według instrukcji pracowników schroniska. Może on zapewnić mieszkanie 20-30 kotom. Najpierw jednak każdy nowy lokator musi przejść kwarantannę oraz serię obowiązkowych szczepień. Nowa kociarnia w Celestynowie ma zaledwie dwa tygodnie i jest na bieżąco wyposażana w kolejne kocie udogodnienia.
Wyposażenie kociego domku
Kociarnia w Celestynowie ma za zadanie zapewnić swoim mruczącym lokatorom pełen komfort podczas przebywania w schronisku. Z tego powodu zadbano o to, by cała konstrukcja była dostosowana do ich potrzeb. Koci domek wyposażony został w regulowany promiennik na ciepło, który zapewnia – co sprawdziliśmy osobiście – optymalną dla kotów temperaturę. Oprócz tego zamontowano lampy z trzema poziomami naświetlania, którego natężenie można zmieniać w zależności od pory dnia. Podłoga zostanie wyłożona łatwą do utrzymania w czystości wykładziną PCV.
Ważnym aspektem projektu jest zapewnienie mruczkom dużych okien i przeszklonych drzwi oraz woliery. Taki pomysł ma być odpowiedzią na potrzeby zarówno odwiedzających schronisko, jak i jego mieszkańców. Duże okna dają możliwość obserwowania kotów spoza pomieszczenia, bez konieczności stresowania ich swoją obecnością. Woliery są oczywiście udogodnieniem, dzięki któremu mruczki będą mogły spędzać czas wolny na świeżym powietrzu.
Atrakcje dla lokatorów
W środku nowej kociarni znajdziemy przede wszystkim całe mnóstwo drapaków, tuneli i innych zabawek. Oprócz tego koty mają zapewnione zamykane kuwety i dużą kanapę. Każdy lokator będzie miał możliwość znalezienia sobie przyjemnego kącika. Co ważne, domek podzielony jest na trzy pomieszczenia. Największe, główne, przeznaczone jest dla stale mieszkającej tam grupy mruczków. Obok znajduje się mały pokoik, wyposażony tak samo jak główna salka, gdzie mają przebywać kotki z małymi lub nowo przybyłe mruczki, które muszą stopniowo zapoznawać się z grupą. Trzecim pomieszczeniem jest magazynek, w którym przechowywane są: karma, zabawki i artykuły higieniczne.
Pierwszy lokator
Pierwszym – i jak na razie jedynym – lokatorem nowej kociarni w Celestynowie jest szary Nemo. Ten dwulatek od kilku dni może korzystać z wygód kociego domku, ale mimo to w dalszym ciągu czeka na kochającą rodzinę. Mruczek trafił do schroniska tej jesieni. Wcześniej mieszkał na terenie ogródków działkowych, gdzie był dokarmiany. Teraz, po odbytej kwarantannie i serii szczepień, z niecierpliwością czeka na dom. Nemo to cudowny, zdrowy kociak, który jest duszą towarzystwa. Może ta puszysta kuleczka roztopi twoje serce?
Inne mruczki pozostające pod opieką schroniska w Celestynowie są w trakcie odbywania kwarantanny przed przeniesieniem ich do nowej kociarni. Taka procedura będzie standardowo przeprowadzana przed umieszczeniem każdego lokatora w kocim domku. Niemniej jednak trzymamy kciuki, by mieszkańców schroniska było tylko mniej i mniej. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak można wesprzeć działania schroniska dla zwierząt w Celestynowie, możesz odwiedzić ICH STRONĘ i przeczytać więcej o możliwych sposobach pomocy. Szczegółowych informacji szukaj w zakładce WOLONTARIAT oraz 1% PODATKU. Razem możemy wiele!
W naszej galerii możesz zobaczyć, jak powstawał nowy domek dla kotów!
A oto, co powstało! Efekty pracy są niesamowite, prawda?
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
06.06.2023
Kot wita pacjentów szpitala. Został doceniony przez Radę miasta
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Od ponad czterech lat pociesza, wspiera i uszczęśliwia pacjentów londyńskiego szpitala. Rada miasta doceniła wpływ 13-letniego rudzielca i przyznała mu specjalną nagrodę.
undefined
02.06.2023
Więźniowie zrobili budki dla kotów! Owoce ich pracy posłużą bezdomnym zwierzakom
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Osadzeni w zakładzie karnym w Sztumie wykonali kawał dobrej roboty! Więźniowie zrobili budki dla kotów, które nie mają dachu nad głową. Przyjrzyjmy się nieco uważniej tej wspaniałej inicjatywie.
undefined
31.05.2023
Jak kot, to manul. Jak mieszkać, to na Mount Everest. Naukowcy w szoku!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Te dzikusy są wielkości dachowca i może dlatego nigdy dotąd nie dały się zauważyć w tym miejscu. Na południowej ścianie Mount Everestu odkryto ślady świadczące o tym, że żyją tam manule stepowe.
undefined