17.12.2019
W Tajlandii urodził się kotek z dwiema głowami
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W Tajlandii na świat przyszedł kotek z dwiema głowami. Jego opiekunka nie zgodziła się na uśpienie maluszka.
fot. Shutterstock
To niezwykle rzadki przypadek, kiedy na świat przychodzi kotek z dwiema głowami. Maluszek urodził się w Tajlandii i obecnie walczy o przetrwanie. Opiekunka kotka narodziny maluszka określa mianem „cudu”.
Kotek z dwiema głowami
52-letnia Chabaprai Nilpet to opiekunka kotki Snow rasy perski – matki kociaków. Kobieta od ponad 10-lat prowadzi hodowlę, jednak, jak sama podkreśla, w miocie jej pupilki po raz pierwszy na świat przyszedł kotek z dwiema głowami.
W poniedziałek, 9 grudnia, gdy Chabaprai wróciła do domu, zastała kocią mamę na podłodze. Obok kotki Snow leżał już jeden dopiero co urodzony kociak. Poród nie postępował, dlatego kobieta zawiozła kocią mamę do weterynarza. Lekarz weterynarii wykonał Snow cesarskie cięcie. Na świat przyszły dwa kolejne kociaki, jednak jeden z nich wyróżniał się na tle pozostałych. Maluch urodził się z dwiema główkami.
Koty, które rodzą się z dwoma pyszczkami, nazywa się „kotami janusowymi”. Nazwa ta pochodzi od rzymskiego bóstwa Janusa, który był znany z tego, że miał dwie twarze.
Dwie główki, dwa imiona
Z racji tego, że kotek ma dwa pyszczki, opiekunka postanowiła nadać mu dwa imiona. Maluch nazywa się Ngern i Stringi, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „pieniądze” i „złoto”.
Kociak Ngern i Stringi ze względu na swoją anomalię, która określana jest jako Diprosopus (dwie twarze w jednym ciele) tuż po urodzeniu potrzebował natychmiastowej pomocy.
Maluch wymagał resuscytacji, jednak lekarz weterynarii zrobił wszystko, co w jego mocy, aby uratować mu życie. Kociak obecnie wraz ze swoim rodzeństwem przebywa w domu. Chabaprai musi karmić go specjalną strzykawką. Opiekunka robi też maluchowi regularne masaże w okolicach klatki piersiowej, aby pobudzić narządy wewnętrzne do pracy.
Czy kociak ma szanse na przeżycie? Wiele zależy od budowy jego organizmu – większość janusowych kotów umiera jeszcze w ciele matki lub wkrótce po urodzeniu, jednak nie wszystkie spotyka taki los. Rekordzista z tą mutacją genetyczną, Frankie i Louie żył aż 15 lat. Trzymamy kciuki Ngern i Stringi i życzymy dużo zdrowia!
źródło: www.ladbible.com | zdjęcie główne: www.facebook.com/huahintodaynews
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
20.08.2024
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali lek na koci katar!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jeszcze z zeszłym roku pisaliśmy o obiecujących badaniach zespołu z Uniwersytetu Jagiellońskiego nad opracowaniem leku na koci katar, a dziś możemy z radością napisać - UDAŁO SIĘ! Naukowcy ogłosili przełomowy krok w leczeniu tej powszechnej dolegliwości. Opracowany przez nich nowy lek obiecuje znaczne poprawienie jakości życia kotów cierpiących na wirusowe zapalenie górnych dróg oddechowych.
undefined
24.06.2024
Heroiczna akcja ratunkowa! Strażacy z Gdańska uratowali tonącego kota
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W niedzielny poranek strażacy z Gdańska przeprowadzili wyjątkową akcję ratunkową, która - na szczęście - zakończyła się sukcesem. Po dramatycznym zgłoszeniu dotyczącym topiącego się kota w kanale Raduni, ekipa strażaków niezwłocznie wyruszyła na ratunek.
undefined
16.05.2024
Już w tę niedzielę Targi Pupila: wydarzenie dla opiekunów zwierząt w Galerii Młociny!
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Już w najbliższą niedzielę, 19 maja, Galeria Młociny staje się świetnym kierunkiem na spacer dla miłośników zwierząt! Od godziny 12:00 do 16:00 w centrum handlowym odbędą się Targi Pupila - wydarzenie dedykowane opiekunom kotów, psów i wszystkich zwierzaków.
undefined