30.11.2015
Największy kot domowy to piękny i dostojny Maine Coon. Poznajcie go
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Na hasło „kot” wyobrażamy sobie niedużą, puszystą i mruczącą kulkę. Są jednak takie koty, które wielkością dorównują psom.
fot. Shutterstock
Z ledwością można utrzymać je na rękach. Ukochane zwłaszcza przez Amerykanów, od kilkunastu ładnych lat podbijają serca ludzi na całym świecie. To właśnie koty tej rasy dominują dziś na wystawach. Maine Coon to największy kot domowy świata. Skąd taka popularność tej rasy? Słuszne rozmiary, półdługa i stosunkowo łatwa w pielęgnacji sierść, przepiękne puszyste ogony oraz kocio-psi charakter to mieszanka, której trudno się oprzeć kocim miłośnikom.
Największy kot domowy
Maine Coon to jedna z najstarszych ras Ameryki Północnej. Ogłoszono ją narodową rasą Kanady. Pojawiły się na wystawach kotów już w połowie XIX wieku. Pierwszy raz wystawowy świat zachwycił się nimi w Nowym Jorku w 1860 roku. Istnieje wiele legend tłumaczących powstanie tej rasy. Najciekawsza mówi o tym, że te domowe największe koty świata skrzyżowane są z … szopem praczem (raccoon). Jednak to tylko legenda. Jedno jest pewne – człowiek nigdy nie ingerował w jego geny.
Te wielkie koty domowe koty sprawdzają się świetnie zarówno jako kanapowce, jak i pogromcy gryzoni. Są kocim odpowiednikiem labradorów – prawdziwe wielkie koty rodzinne. Największe koty rodzinne. Kotki ważą od 4 do 6 kg, kocury od 7 do 10 kg. Ale bywają i większe.
Duże, ale delikatne. Ekstrawertyczne, raczej zrównoważone i ciche. Dźwięki, jakie wydają, są specyficzne, mało przypominają miauczenie, bliżej im do świergotu. Maine Coony to świetni przyjaciele dzieci, zarówno tych małych, jak i całkiem dużych. Lubią nie tylko ludzi. Potrafią zaprzyjaźnić się także ze szczekającymi.
Jak na swoje gabaryty są zwinne i aktywne. Imponująca okrywa włosowa dodatkowo sprawia, że te wielkie koty domowe wydają się jeszcze większe. Ich charakterystyczne pędzelki na uszach nie służą jedynie ozdobie – mają chronić delikatne uszy przed mrozem.
Największe koty domowe – cena
Zastanawiasz się nad zakupem tego wyjątkowego kota? Musisz wiedzieć, że jest on bardziej kosztowny niż popularny dachowiec. Cena zależeć może od kilku czynników: od rodziców, od wieku i zdrowia kota, od zabiegów jakim kot został już poddany (np. kastracja), od hodowli. Maine coony z rodowodem FPL można kupić od około 3500 zł. Jednak takie, które zostały wyhodowane na championach są zdecydowanie droższe. Ich cena może wynosić nawet 5000-7500 zł. Również utrzymanie takiego kocurka jest nieco droższe. No wiadomo, że trzeba takiemu tygrysowi nieco więcej włożyć do miseczki.
Trudno dokładnie oszacować wysokość miesięcznych wydatków. Zależą one bowiem od tego, czym karmisz kota. Mając kota rasowego musimy pamiętać o tym, że jest on predysponowany do niektórych chorób. Dbanie o zdrowie kota jest bardzo ważne i nie należy oszczędzać na weterynarzu.
Oto najlepsze dowody na to, że Maine Coon to naprawdę kawał kota:
Polecane przez redakcję
Reklama
Maine coon to zdecydowanie największy kot domowy świata. Ale właśnie za to są przez nas kochane. Łączą siłę, zwinność ze spokojem, inteligencją i ciekawością świata. Kot idealny! A wiadomo, że puchatego ciałka do przytulania nigdy za wiele. Więcej o rasie przeczytaj TUTAJ.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
07.06.2023
Natura jest sprytna, haj to nie wszystko. Czemu koty żują kocimiętkę?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Uzależnia i wprowadza w euforię. Mowa o kocimiętce. Okazuje się, że koty lubią ją jeszcze z innego powodu - chroni je przed komarami.
undefined
06.06.2023
Kot wita pacjentów szpitala. Został doceniony przez Radę miasta
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Od ponad czterech lat pociesza, wspiera i uszczęśliwia pacjentów londyńskiego szpitala. Rada miasta doceniła wpływ 13-letniego rudzielca i przyznała mu specjalną nagrodę.
undefined
02.06.2023
Więźniowie zrobili budki dla kotów! Owoce ich pracy posłużą bezdomnym zwierzakom
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Osadzeni w zakładzie karnym w Sztumie wykonali kawał dobrej roboty! Więźniowie zrobili budki dla kotów, które nie mają dachu nad głową. Przyjrzyjmy się nieco uważniej tej wspaniałej inicjatywie.
undefined