Charakter kota. Jakim typem jest twój pupil?


Każdy kot jest oryginalny i nie da się go zamknąć w żadne ramy. My jednak podjęliśmy próbę określenia kilku kocich typów.

Kocie osobowości są przeróżne i trudno wymienić je wszystkie. Jednak gdy weźmie się pod uwagę ulubione miejsca przebywania naszych futrzastych przyjaciół, uda się wyróżnić kilka typów. Jak się okazuje, charakter kota może określić jego ulubiona lokalizacja.

Kanapowiec

Koty lubią spokój, rutynę i niezmieniający się rozkład dnia. Te wszystkie rzeczy dają im poczucie bezpieczeństwa, które poza pełną miską są dla kota priorytetowe. Najlepiej takie wyluzowane życie toczy się na kanapie. Dlatego niektóre mruczki postanowiły, że ich ulubionym miejscem będzie właśnie ten mebel. A skoro tak często spędzają tu czas, to muszą tę miejscówkę porządnie oznaczyć. Także wszystkie rogi powinny być skrupulatnie obdrapane i policzkami namaszczone. To bardzo ważne! Niech każdy wie, czyje to miejsce.

szary kot na podrapanej kanapie
fot. Shutterstock

Kolanowiec

Krewnym kanapowca jest kolanowiec. Charakter kota kanapowego nie musi iść w sprzeczności z kolanowym, bo przecież ludzkie kolana mogą siedzieć na kanapie. A gdy leży na nich kot, to jest tak jakby i kanapowy i kolanowy jednocześnie. Dwa w jednym, super opcja! Ludzkie nogi stają się dodatkowo podgrzewaczem, który zapewnia temperaturę wyższą niż obicie sofy. Kolanowiec uwielbia być obdarowywany pieszczotami, ale tylko takimi, które mieszczą się w zakresie ich tolerancji dotykowej. Nie radzimy ich przekraczać.

kot leży na kolanach
fot. Shutterstock

Łóżkowiec

Kolejnym kuzynem pierwszego określenia ujawniającego charakter kota jest wielbiciel łóżek. Ten typ wyjątkowo lubi spędzać czas w sypialni. Bez znaczenia jest dla niego, czy łoże jest puste, czy może już zajęte. Górka ułożona z poduszek jest dla niego idealnym punktem obserwacyjnym. Także wtedy, gdy ty śpisz obok, poduszek pozbawiony… Należy pamiętać, aby łóżko było zawsze świeżo pościelone. Kot, w ramach swojej wielkoduszności, chętnie pomoże ci w tym zajęciu.

Podłóżkowiec

Bratem kota łóżkowego jest kot podłóżkowy. Jest nieco bardziej zamknięty w sobie. Lubi święty spokój i ciszę, gdy musi przemyśleć kilka spraw, albo gdy chce pozwolić nam na takie przemyślenia. Nie starajmy się mu wtedy przeszkadzać ani wyganiać z jego oazy. Czasami to sygnał dla opiekunów: „Słuchaj, źle się zachowałeś, poczekam tu, aż zdasz sobie sprawę ze swoich błędów”. Nie ignorujmy tego komunikatu. Gdy już postanowimy przeprosić podłóżkowca, zapukajmy w kocią miseczkę i napełnijmy ją czymś smakowitym. To dobry sposób na skruchę.

kot pod łóżkiem
fot. Shutterstock

Szafowiec

Twój kot uwielbia przebywać w szafie? Takie egzemplarze nauczyły się już otwierać to wielkie pudło, a nawet ją po sobie zamykać. Spryciarze! Gdy szukasz czegoś w szafowych zakamarkach i często natrafiasz na kota, który właśnie urządził sobie drzemkę w pudełku ze skarpetkami, to oznacza, że charakter kota mieszkającego pod twoim dachem to szafowiec. Polecamy zaopatrzyć się w zapas wałków na sierść.  Z pewnością ci się przydadzą!

kot szkocki zwisłouchy w szafie
fot. Shutterstock

Szufladowiec

Kolejnym ubraniowym wielbicielem jest kot z szuflady. W tym przypadku, choć kryjówka wydaje się być doskonała, to niestety niesie za sobą pewne niebezpieczeństwa. Jeśli twój mruczek lubuje się w tego typu przestrzeniach, musisz uważać, by go w nich nie przytrzasnąć. W takim przypadku lepiej dodatkowo zabezpieczyć szuflady uniemożliwiając kotu wchodzenie do nich. Spryciarz, za którym zamknie się szuflada, może też mieć problemy, by z niej wyjść.

kot chowa się w szufladzie
fot. Shutterstock

Stołownik

O tak… w kocim mniemaniu stół stoi w domu specjalnie dla niego. Nie dość, że znajduje się zazwyczaj w centrum uwagi, to często padają na niego słoneczne promienie, a w dodatku lądują na nim pyszne potrawy. Czy może być lepsza lokalizacja dla kociego majestatu? Drodzy opiekunowie! Wychowując małego kociaka, mamy jeszcze wpływ na to, aby nauczyć go, żeby niewskakiwania na stół. Jednak, gdy będziemy mu na to pozwalać za małego, nie dziwmy się, że będzie to robił jako dorosły kot.

kot na stole
fot. Shutterstock

Komputerowiec

Czy ty też, gdy musisz popracować na komputerze w domu, wiesz, że w obecności kota nie będzie to możliwe? Komputer wydziela ciepło – to jedna z głównych przyczyn, dla których musimy się zmagać z powciskanymi klawiszami, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia. Kolejna to fakt, że czasem ta maszyna absorbuje zbyt wiele naszego czasu. Tego czasu, który powinniśmy poświęcić na pielęgnowanie, rozpieszczanie, głaskanie i podziwianie naszego kociaka.

kot domowy i laptop
fot. Shutterstock

Charakter kota

Każdy kociarz uważa, że jego kot jest wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. I ma oczywiście po trochu rację. O charakterze kota stanowi i decyduje bardzo wiele czynników, takich jak rasa, wychowanie, geny. Jednak niektóre cechy można częściowo określić, biorąc pod uwagę takie rzeczy, jak na przykład ulubione miejsca przebywania, spania, czy ukrywania się.

Czy twój pupil jest przykładem jednego z powyższych typów? Czy jest może miksem kilku osobowości? A może ma jeszcze ciekawsze ulubione miejsca i trzeba by stworzyć dla niego odrębną kategorię?

Autor: Nikoletta Parchimowicz
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments