24.08.2022
Charakter kota może zależeć od jego... jelit!
Dorota Jastrzębowska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Co wpływa na charakter kota? Badacze stwierdzili, że mikrobiom. Była też inna niespodzianka.
fot. Shutterstock
Nie od dziś wiadomo, jak wiele w naszym zdrowiu i samopoczuciu zależy od jelit. Ich kondycja jest kluczowa nie tylko dla odporności, ale też dla stanu psychicznego. Również u kotów istnieją podobne powiązania. Nowe badanie, przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Azabu w Japonii, wykazało wpływ mikroorganizmów żyjących w jelitach mruczków na ich zachowania społeczne. Wskazuje ono, że mikrobiomy jelitowe i hormony, takie jak kortyzol, oksytocyna i testosteron, mogą wyjaśniać, dlaczego niektóre koty dobrze się ze sobą dogadują, a inne są bardziej powściągliwe. Charakter kota ma więc źródło nie tyle w głowie zwierzaka, ile w jego brzuchu!
Kocham twoją… florę bakteryjną
Naukowcy już wiedzą, że podobieństwa się przyciągają. Dotyczy to naszych związków, a także – jak się właśnie okazało – kocich sympatii. W tym drugim wypadku kryterium jest jednak zaskakujące. Częściej wchodziły z sobą w relacje mruczki z podobnymi mikrobiomami. Po bliższym przyjrzeniu się tym zależnościom okazało się to jednak nieco mniej dziwne. Naukowcy wysnuli bowiem wniosek, że flora bakteryjna jelit wpływa na charakter kota. A skoro tak, to czworonogi o określonym mikrobiomie są po prostu z natury bardziej towarzyskie. Dlatego kontaktują się z sobą częściej niż inne koty. Wynika to faktycznie z ich mikroflory jelitowej, ale bezpośrednio – z charakteru, na który ma ona wpływ.
Charakter kota a hormony
Badacze przyjrzeli się również wpływowi hormonów na zachowania mruczków. Tu także czekała ich spora niespodzianka. Najbardziej zaskakujący wniosek dotyczył zależności między oksytocyną a tworzeniem więzi z innymi kotami. Wbrew oczekiwaniom naukowców, zwierzęta z wyższym poziomem tego hormonu wykazywały mniej takich zachowań niż mruczki, które miały go mniej. To dziwne, bo oksytocyna jest nazywana „hormonem miłości” i u innych gatunków zazwyczaj sprzyja budowaniu więzi, np. matki z dziećmi. To odkrycie pokazuje, że hormony mogą działać inaczej w różnych gatunkach.
Inne stwierdzone zależności były łatwiejsze do przewidzenia. Okazało się, że koty z niższym poziomem kortyzolu, oksytocyny i testosteronu są bardziej tolerancyjne od innych mruczków. Natomiast te z wyższym stężeniem kortyzolu i testosteronu wykazywały mniej zachowań społecznych, takich jak wzajemna pielęgnacja, obwąchiwanie się czy dzielenie jedzeniem. Koty z niższymi ilościami kortyzolu i testosteronu były bardziej towarzyskie, a zwierzaki z wyższym poziomem testosteronu częściej próbowały uciekać.
Redakcja poleca:
1. Czy kolor futerka ma wpływ na koci charakter?
2. Jaki charakter będzie miał twój kot? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę
Charakter kota - mruczki kochają inaczej
Pojawił się też inny wniosek z badania: że koty mogą okazywać uczucia inaczej niż inne zwierzęta. To mogłoby tłumaczyć brak fizycznych kontaktów między mruczkami z wysokim poziomem oksytocyny.
Koty wykorzystują bliskość, ale niekoniecznie kontakt fizyczny, aby pokazać, jak bardzo kogoś lubią. Im bliżej tej istoty przebywają, tym większą darzą ją przyjaźnią – mówi NBC News profesor Carlo Siracusa z University of Pennsylvania.
Profesor dodał, że interesujące byłoby się dowiedzieć, czy koty uczestniczące w badaniu, które miały wyższy poziom oksytocyny, spędzały więcej czasu w pobliżu innych mruczków, niekoniecznie wchodząc z nimi w bliskie interakcje.
Charakter kota wymaga dalszych badań
Badanie przeprowadzono na zaledwie 15 kotach schroniskowych. Naukowcy podzielili je na trzy grupy, umieszczając po pięć zwierząt w trzech pomieszczeniach na dwa tygodnie. Obserwowali zachowania czworonogów, a także zbierali ich mocz i kał, aby zmierzyć zawartość hormonów i sprawdzić, które gatunki drobnoustrojów są tam obecne.
Próba czworonogów poddanych badaniu była więc mała. Na dodatek koty były w różnym (lub trudnym do ustalenia) wieku. Często nie było wiadomo, skąd pochodzą ani co przeżyły. Sami naukowcy podkreślają te słabości swojego badania i zaznaczają, że uzyskane wyniki nie mogą mieć zastosowania do wszystkich grup kotów. Przyszłe badania powinny skupić się na tym, w jaki sposób takie czynniki, jak wspólne spędzanie czasu przez kocięta i zmiany warunków środowiskowych wpływają na zachowania społeczne dorosłych mruczków. Ostatnie badanie wykazało prawdzie korelacje między hormonami a zachowaniami czworonogów, jednak wyjaśnienie tej zależności wymaga jeszcze wielu doświadczeń. Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie „PLOS ONE”.
źródło: www.smithsonianmag.com
Miłośniczka psów, szczególnie terierów. Obecnie opiekunka przygarniętej yoreczki Adelki, wolontariuszka opiekująca się kotami wolno żyjącymi w warszawskiej dzielnicy Ochota, była redaktor prowadząca czasopismo „Mój Pies i Kot".
Zobacz powiązane artykuły
16.04.2025
Jak zawołać kota w innych językach?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jesteś w Grecji, Hiszpanii, a może we Włoszech. Dostrzegasz kota, wołasz „kici kici”, a on nic! Czyżby nie rozumiał? Pomoże ci ściągawka zagranicznego „kiciania”.
undefined
15.04.2025
Czym jest Tęczowy Most, za który odchodzą zwierzęta?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Mówi się, że gdy nasze ukochane zwierzęta umierają, to przechodzą na drugą stronę Tęczowego Mostu. Ale co to właściwie oznacza? Sprawdź, skąd wzięło się to określenie!
undefined
01.04.2025
Czy koty wyczuwają raka? Sprawdź, jak to robią!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nie ulega wątpliwościom, że koty to wspaniali ratownicy. Dzięki swoim niesamowitym zmysłom i trosce o opiekunów leczą nas na co dzień oraz w razie ataku groźnej choroby. Okazuje się także, że koty wyczuwają raka!
undefined