05.01.2020
Czy kolor futerka ma wpływ na koci charakter?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Często spotykamy się z opiniami, jakoby w parze z kolorem sierści szły określone cechy charakteru…
fot. Shutterstock
Dlatego też i jest zapotrzebowanie na koty w określonym kolorze. Podczas gdy inne tkwią w schroniskach znacznie dłużej – właśnie z powodu swojego umaszczenia. Czy jednak kolor futerka rzeczywiście ma wpływ na koci charakter?
Strzeż się szylkretki!
- Szukamy rudego kota, bo rude są takie miłe, „ciapowate” i przywiązują się do rodziny
- Każdy tylko nie czarny, bo czarne są wredne!
- Białe koty są nieśmiałe!
- Szylkretki są zołzami…
Te i podobne opinie dotyczące rzekomego powiązania cech charakteru z kolorem sierści można usłyszeć między innymi przy okazji przeprowadzania rozmów adopcyjnych. Nie pomogą żadne tłumaczenia, że każdy kot – podobnie jak człowiek – ma określony charakter – i tak jak zdarzają się miłe szylkretki, tak i rudy nie zawsze będzie przemiłym domatorem spędzającym czas na kolanach swojego opiekuna. Niestety, niektóre przekonania na temat koloru są tak silnie zakorzenione, że po prostu ciężko jest je zwalczyć.
Garfield, Filemon i Bonifacy
Tak jak inne przekonania – także i te na temat kocich charakterów przypisywanych do odpowiednich umaszczeń nie biorą się znikąd. W przypadku rudego, określanego zazwyczaj jako miłego fajtłapy dużą rolę odegrał znany wszystkim Garfield, a czarnych strzeżemy się nie tylko ze względu na pecha (choć coraz rzadziej), bo w głowach wciąż tkwi nam Bonifacy z bajki o kocie Filemonie – czyli wyniosły, niedotykalski pan kot.
Niestety, te „łatki” są bardzo krzywdzące dla samych kotów – i tak rude zazwyczaj szybko znajdują domy, choć nie wszystkie są równie ciapowate, jak komiksowy miłośnik lasagne. Najdłużej szuka się domu dla kotów czarnych. Łaciate biało-czarne także miewają problemy ze znalezieniem opiekunów.
Bure i łaciate
Czyli typowe. Często tkwią w domach adopcyjnych po kilka miesięcy – bo nijakie – tymczasem nie ma dwóch tak samo umaszczonych. Każda łatka, każdy prążek wyróżnia go od swojego podobnie umaszczonego kolegi. A charakter? Nie ma związku z kolorem futerka!
Kolor futerka a koci charakter…
Naukowcy z UC Berkeley, California State University i New College of Florida przeprowadzili internetowe badanie wśród 189 właścicieli różnokolorowych kotów. Badacze poprosili opiekunów o skojarzenie różnych typów osobowości z kolorem futra. Testy wykazały, że kolor futerka nie ma żadnego wpływu na koci charakter. Czyli jest dokładnie tak, jak u ludzi. Nieważne, czy jesteś ognistym rudym, czy też czarnym jak smoła – charakter to zbiór cech zupełnie niezależnych od tego, jakim kolorem obdarzyła cię natura.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
24.04.2025
Dlaczego kotka przynajmniej raz przenosi młode do nowego gniazda?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Koty mają wiele tajemnic, ale niektóre z nich jesteśmy w stanie odkryć. Dowiedz się, co kieruje kotkami, które przenoszą swoje gniazdo!
undefined
21.04.2025
Jakie zapachy lubią koty?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Choć powiadają, że to psy najlepiej „pracują nosem”, mruczki także nieźle radzą sobie z wykorzystywaniem zmysłu powonienia. Jakie zapachy lubią koty? Sprawdź!
undefined
16.04.2025
Jak zawołać kota w innych językach?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jesteś w Grecji, Hiszpanii, a może we Włoszech. Dostrzegasz kota, wołasz „kici kici”, a on nic! Czyżby nie rozumiał? Pomoże ci ściągawka zagranicznego „kiciania”.
undefined