04.09.2018
Aby chronić lokalne gatunki zwierząt, chcą… zlikwidować koty!
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Kociarze z Omaui zamarli. Już nigdy więcej nie będą mogli mieć kota, ponieważ są to „urodzeni mordercy”!
fot. Shutterstock
Mała wioska na południowym wybrzeżu Nowej Zelandii planuje wprowadzić w życie kontrowersyjny plan, który ma na celu ochronę lokalnych gatunków zwierząt. Na czym on polega? Urzędnicy chcą zlikwidować koty! Po śmierci obecnego pupila (który ma dożywotnie prawo mieszkania w Omaui), opiekunowie nie będą mogli pod swój dach przygarnąć kolejnego. Brzmi jak okropny żart, prawda? Ponadto każdy opiekun kota jest zobligowany do obowiązkowego zaczipowania, wysterylizowania i zarejestrowania zwierzęcia.
Chcą zlikwidować koty!
Nie jesteśmy przeciwnikami kotów, ale wymagamy odpowiedzialnego posiadania zwierząt domowych – powiedział John Collins z Omaui Landcare Trust.
Ali Meade, kierownik działu bezpieczeństwa biologicznego powiedział, że:
Jeśli ten plan zostanie wdrożony w życie, to poprawie ulegnie środowisko, a także życie ptaków.
Pod koniec października wszystko ma być już dopięte na „ostatni guzik”. Propozycje oburzyły mieszkańców, którzy oskarżyli radę, że chcą zamienić Omaui na „państwo policyjne”.
Mieszkaniec Omaui, Nico Jarvis jest zszokowany tym pomysłem i nie zamierza tej sprawy tak zostawić – planuje napisać petycję.
Moje trzy koty są jedynym sposobem na walkę z gryzoniami w okolicy. Jeśli nie mogę mieć kota, to nie mogę też mieszkać w swoim domu – powiedział Nico Jarvis.
Dr Peter Marra, zajmujący się badaniem dzikiej przyrody uważa, że miłośnicy kotów na całym świecie muszą zaakceptować „inny sposób myślenia” w stosunku do zwierząt. Sądzi on, że zaraz po adopcji kota należy go wykastrować i szkolić w domu za pomocą zabawek, a na zewnątrz kontrolować – na przykład za pomocą smyczy.
Co więcej, dr Marra podkreśla, że problem wymierania rodzimych gatunków zwierząt nie jest winą kotów, a… człowieka.
„Urodzeni mordercy”
To nie pierwszy raz, kiedy koty zostały obwinione o śmierć miliardów ptaków czy gryzoni. Władze w Australii, a dokładnie w Leichhardt, swego czasu wprowadziły godzinę policyjną dla wszystkich domowych kotów.
Ludzie powinni trzymać w nocy swoje zwierzęta w domu. Dzięki temu będziemy mogli chronić dziką przyrodę. Nie możemy zapominać, że takie zwierzęta jak oposy były tutaj pierwsze, zanim jeszcze sprowadziliśmy domowe pupile. Dlatego naszym obowiązkiem jest o nie dbać – mówi wiceburmistrz Leichhardt Michele McKenzie.
My nie wyobrażamy sobie świata bez kotów. Jesteśmy jednak ciekawi waszego zdania na ten temat.
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
24.06.2025
Dlaczego kot wylewa wodę z miski? Poznaj przyczyny tego zachowania!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zamiast pić, kot wylewa wodę z miski na podłogę? To coś więcej niż kaprys – ma ku temu kilka powodów.
undefined
22.06.2025
Jak, kiedy i dlaczego kot stroszy swój ogon?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jak to możliwe, że kot potrafi zwielokrotnić objętość swojego ogona w ułamku sekundy? I czy nastroszony ogon u kota zawsze jest oznaką strachu?
undefined
17.06.2025
8 zaskakujących faktów o kocim ogonie. Tego nie wiedziałeś!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nic tak nie dodaje gracji, jak koci ogon. Nie jest on jednak jedynie ozdobą! Jakie funkcje pełni ogon kota?
undefined