30.04.2018
Co myślą o nas koty?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dr John Bradhsaw w książce „Zrozumieć kota” opisał swoje 30-letnie obserwacje na mruczkach. Dowiedzmy się zatem co myślą o nas koty?
fot. Shutterstock
Twój mruczek kolejny raz wlepia w ciebie swoje piękne ślepia, a ty zastanawiasz się „co myślą o nas koty?” Pewien naukowiec postanowił to sprawdzić i studiował zachowanie naszych milusińskich przez całe 30 lat!
Relacja człowiek-kot bywa dosyć trudna – często musimy się domyślać o co im chodzi – ale jak się okazuje, tylko z naszego punktu widzenia. Koty zbytnio nie zaprzątają sobie tym głowy i postrzegają swojego opiekuna jako dużego, niezbyt ciekawego… kota, który ma się nimi opiekować. Robi się ciekawie? Według doniesień angielskiego biologa dr Johna Bradshawa możesz zapomnieć, by nadawać sobie, samozwańczy zresztą, tytuł „mamusia” czy „tatuś” tego zwierzęcia – zdaniem naukowca ta relacja jest jedynie… wytworem twojej wyobraźni.
Oczekiwania a badania
Według angielskiego badacza, koty nigdy nie zostały udomowione, by odgrywać w naszym domowym życiu jakąś szczególną rolę – są z nami jedynie ze względów estetycznych. Co więcej, nie rozumieją zbytnio naszej roli w ich życiu, a wszelkie zachowania charakterystyczne dla mruczków są jedynie wynikiem ich instynktu.
Kot rzuca ci u stóp upolowaną zdobycz? Myślisz, że troszczy się o ciebie, byś przypadkiem nie umarł z głodu i robi ci zapasy żywności z miłości do ciebie? To wcale nie tak. Według badacza twój dom umożliwia mu zjedzenie swojej zdobyczy w spokoju i bez obaw, że będzie musiał podzielić się pożywieniem z innym rywalem. A dlaczego w takim razie nie dojada upolowanych pyszności? Dr John Bradshaw tłumaczy to tym, że mruczki są wybredne i mimo wszystko wolą zjeść karmę przygotowaną przez „wielkiego, dziwnego kota na dwóch nogach”.
Kot ociera się o twoje nogi i podchodzi do ciebie z podniesionym ogonem? Jak miło! W ten sposób cię pozdrawia – tak jak robią to między sobą mruczki. No dobrze, ale pewnie wyobrażacie też sobie, że poranne czy wieczorne ugniatanie przez kota musi być wyrazem miłości. Niestety – według naukowca jesteście w błędzie. To również związane jest z instynktem. W ten sposób kocięta pozyskiwały więcej mleka od matki. Zatem to samo próbuje zdobyć… od ciebie.
Co myślą o nas koty…
Wnioski, do których doszedł naukowiec, mogą być dla nas – właścicieli kotów – bolesne niczym zderzenie z górą lodową. Na szczęście są to konkluzje jednego człowieka, a w końcu każdy ma prawo do własnych 😉 Może więc lepiej pozostańmy przy bliższych naszemu sercu wytłumaczeniach, że koty zachowują się wobec nas w taki, a nie inny sposób, bo po prostu nas kochają.
Jesteśmy bardzo ciekawi, co myślicie o konkluzjach Johna Bradshawa…
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
10.09.2024
5 typów kocich osobowości. Jakim jest twój kot?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Rude są ciapowate, a szylkretki nieprzewidywalne? Zapomnij o stereotypach. Tym razem głos zabierają naukowcy.
undefined
09.09.2024
Dlaczego koty lubią być głaskane po głowie? Powody cię zaskoczą
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy kiedy drapiesz mruczka między uszami, to wygląda jakby za chwilę miał się rozpłynąć? Czy wiesz, dlaczego koty lubią być głaskane po głowie?
undefined
26.08.2024
Po co kotu pazury? 5 powodów, dla których ich potrzebuje!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pazury mają kilka ważnych zastosowań w kocim życiu. Nie służą one tylko do drapania! Wyjaśniamy, do czego kotu potrzebne są pazury.
undefined